Koronavirüs azaldı, tablet satışları düştü

Uzaktan çalışma ve eğitime geçiş ile birlikte artan tablet satışları, salgının etkisini yitirmesiyle düşüşe geçti.

Koronavirüs azaldı, tablet satışları düştü
Koronavirüs azaldı, tablet satışları düştü
GİRİŞ 09.05.2022 16:54 GÜNCELLEME 09.05.2022 16:54

Akıllı telefonların günümüzde oldukça gelişmesi ve popüler olması, tablet piyasasının kan kaybetmesine neden olmuştu.

Örneğin Google, tablet pazarındaki satış ve kullanım oranlarının düşük olması nedeniyle geçtiğimiz yıllarda tablet üretimini sonlandırmıştı.

Koronavirüs salgınının getirdiği kısıtlamalar, evden çalışma ve uzaktan eğitim ise tabletlere olan ihtiyacı yeniden artırdı.

SALGIN ETKİSİNİ YİTİRİNCE SATIŞLAR DÜŞTÜ

2021 yılında da yükseliş eğilimi gösteren tablet pazarı, yılın sonlarına doğru düşüş yaşamaya başladı ve o düşüş günümüze kadar devam etti.

Canalys'in son raporuna göre, tablet satışları yıllık bazda yüzde 2,8 azaldı. Apple, 14.88 milyon adet sevkiyat ve yüzde 38,6'lık pazar payıyla dünya çapında tablet pazarında liderlik koltuğunda oturuyor. ABD'li şirketin toplam sevkiyat sayısı ise 2021'in ilk çeyreğine göre yüzde 2 azaldı.

Araştırmanın sonuçlarına göre Samsung, 2021'in aynı dönemine göre satışarda yüzde 1,7'lik bir düşüş yaşadı ve 7,86 milyon adet sevkiyat, yüzde 20,4 pazar payıyla Apple'ın ardından ikinci sıraya yerleşti.

Huawei ve Lenovo, sırasıyla yüzde 21,7 ve yüzde 20 oranında satış düşüşü ile en kötü etkilenen şirketler arasında yer alıyor.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'den son dakika Kıbrıs duyurusu! Tüm dünyaya net mesaj
Real Madrid'de Arda Güler sevgisi sınır tanımadı! Mbappe ile yarışıyor