NASA tarih ve saat verdi: Dünya'ya doğru yola çıktı

NASA, dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa'yı ikiye katlayan devasa bir asteroidin Dünya'ya doğru yola çıktığını duyurdu. 7335 (1989 JA) adlı asteroit, NASA tarafından "potansiyel tehlikeli' olarak sınıflandırdı.

NASA tarih ve saat verdi: Dünya'ya doğru yola çıktı
NASA tarih ve saat verdi: Dünya'ya doğru yola çıktı
GİRİŞ 24.05.2022 21:53 GÜNCELLEME 24.05.2022 21:53
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa'yı ikiye katlayan devasa bir asteroidin Dünya'ya doğru yola çıktığını duyurarak, gezenimize yaklaşacağı tarihi açıkladı. 1,8 km'lik bir çapa sahip olan 7335 (1989 JA) adlı uzay kayası, NASA tarafından "potansiyel tehlikeli' olarak sınıflandırdı.

830 metre yüksekliğinde olan Burj Khalifa, 2004 yılında inşa edildiğinden bu yana dünyanın en yüksek binası oldu. Ancak Dubai'nin devasa binası, bu hafta Dünya'nın yanından geçecek olan bir asteroidin yanında küçük kalıyor.7335 (1989 JA) adlı asteroit, 1,8 km  çapıyla devasa bir büyüklüğe sahip ve cuma günü Dünya’nın yakınından geçecek. NASA, asteroidi 'potansiyel olarak tehlikeli' olarak sınıflandırmış olsa da, yaklaşık 4 milyon kilometre uzaklıktan geçeceği için Dünya için bir tehdit oluşturması olası gözükmüyor. Söz konusu mesafe, Dünya ile Ay arasındaki ortalama uzaklığın yaklaşık 10 katını oluşturuyor.

TARİHİ VE SAATİ BELLİ OLDU

NASA'nın uzay kayalarını izleyen Yakın Dünya Nesne Araştırmaları Merkezi'ne göre, asteroit Cuma günü Türkiye saatiyle 17.26'da Dünya'ya en yakın yaklaşımını yapacak. Bu noktada, asteroit Dünya'dan 0.026 astronomik birim uzaklıkta olacak ve yaklaşık 50 bin km/saat şaşırtıcı bir hızla seyahat edecek.

BU YILKİ EN BÜYÜK UZAY KAYASI

NASA'ya göre, 7335 (1989 JA), bu yıl Dünya'nın etrafından  geçen en büyük uzay kayası olacak.

Diğer taraftan, NASA her hafta yaklaşık 30 yeni "Dünyaya yakın nesne" (NEO) keşfediyor ve 2019'un başında toplam 19 binden fazla nesne keşfetti. Ancak uzay ajansı, NEO kataloğunun tamamlanmadığı konusunda uyardı, bu da 'herhangi bir zamanda' öngörülemeyen bir etkinin meydana gelebileceği anlamına geliyor.

NASA’dan daha önce konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Uzmanlar, 2013 yılında Rusya'nın Chelyabinsk kentinde patlayan bir nesnenin etkisinin yüzyılda bir veya iki kez gerçekleştiğini tahmin ediyor.

Daha büyük nesnelerin etkilerinin çok daha az sıklıkta olması bekleniyor (yüzyıllar ila bin yıl ölçeğinde). Ancak, NEO kataloğunun mevcut eksikliği göz önüne alındığında, Chelyabinsk olayı gibi öngörülemeyen bir etki her an ortaya çıkabilir” denildi.

KAYNAK: NTV
Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 61
 • Tayyip 1 ay önce Şikayet Et
  Süper baskuler dondurucu devreye sokuldu mu
  Cevapla
 • Mami 1 ay önce Şikayet Et
  Gel olm gel bi sen eksiktin
  Cevapla
 • keamu 1 ay önce Şikayet Et
  Şu koca taş tamda beyazsarayın üstüne düşmüyor mu yaa.
  Cevapla
 • Kral Şakir 1 ay önce Şikayet Et
  1.8 km çapında bir kaya ve saatte 50bin km hız. Dinazorların sonunu getiren kaya futbol sahası büyüklüğünde idi. Sen böyle bir kayanın nereye düştüğünün önemi varmı?
  Cevapla
 • Mülayim 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyaya yaklaşmaz bile o manyetik alan dışarı atar onu, atmosfere girene kadar, bir avuç kalır....
  Cevapla
 • Duke nukem forever 1 ay önce Şikayet Et
  Ayn bizim fen hocası bile onu dedi
  Cevapla
 • kasım 1 ay önce Şikayet Et
  Amerika'ya düşse ya..kurban olduğum Allah
  Cevapla
 • Hasan solmaz 1 ay önce Şikayet Et
  Amerika'ya düşecek olsa çoktan vurulurdu.sen kendi kafana dikkat et
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan duyurdu: 18-25 yaş arasındaki tüm gençlere ücretsiz dağıtılacak
İş dünyasından yeni asgari ücrete ilk tepkiler!