Erdoğan'dan net mesaj: Kimseye verecek tek karış toprağımız yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEKNOFEST etkinliğinde "Bölgemizde yeni bir sayfa açmanın zamanı gelmiştir. Azerbaycan'la yakın dayanışma, temas ve koordinasyonumuzu sürdüreceğiz" dedi.

GİRİŞ 28.05.2022 16:06 GÜNCELLEME 28.05.2022 16:06
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Türkiye dışında ilk kez uluslararası olarak Azerbaycan’da yapılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in davetine icabetle günübirlik ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "(Türkiye-Azerbaycan ilişkileri) İkili ilişkilerimizi sadece bölgeye değil, tüm dünyaya örnek olacak bir seviyeye taşıdık. Anadolu gibi burası da bizim toprağımızdır. Türkiye'nin her bir karışı da sizlerin vatanıdır. " dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bizim kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz olmadığı gibi, habis niyetlilere verecek tek karış toprağımız da yoktur, olmayacaktır. Bölgesel barış ve istikrar adına aziz kardeşim Aliyev'in Ermenistan'la kurmak istediği kalıcı barışı Türkiye olarak güçlü biçimde destekliyoruz." dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Sayın Cumhurbaşkanı, aziz kardeşim, kıymetli misafirler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Can Azerbaycan'ın bağımsızlık gününde sizlerle beraber olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Bağımsızlığın nasıl kazanıldığını çok iyi bilen bir vatanın evladı olarak bağımsızlık gününüzü tebrik ediyorum. Rabbim aziz şehitlerimizin ruhları şad eylesin.

İki hafta önce Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışını aziz kardeşim Sayın Aliyev ile birlikte gerçekleştirmiştir. Bugün ise bu güzel başkentte, Bakü'de bir başka tarihi buluşmaya yine birlikte imza atıyoruz. Azerbaycan'a samimi misafirlikleri için teşekkür ediyorum. TEKNOFEST'i gerçekleştiriyoruz. Aziz Sancar hocamıza bu gurur günümüzdeki heyecanımızı paylaştığı için teşekkür ediyorum. Bir millet, iki devlet, tek festival şiarıyla hareket ediyoruz.

Azerbaycan'ın her bölgesine selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Bugün bir kez daha burada vücut bulan kardeşliğimizi Rabbim daim eylesin. Bu yıl diplomatik ilişkilerimizin yeniden tesisinin 30. yıldönümü büyük bir gururla tesis ediyoruz. Birlik ve beraberliğimizi daha da perçinliyoruz. Her ne kadar diplomatik münasebetlerimiz 30 sene önce kurulmuş olsa da kader birliğimiz tarihin derinliklerine kadar uzanmaktadır. Yüreklerimiz ve bileklerimiz ortak mücadelemizde tekrar beraber olmuştur. Aramızdaki muhabbetin gücünü merhum Bahtiyar Vahapzade'nin dizeleriyle ifade etmek isterim: Bir ananın iki oğlu, bir amacın iki kolu, o da ulu, bu da ulu, Azerbaycan-Türkiye. Dinimiz bir, dilimiz bir, ayımız bir, yılımız bir, aşkımız bir, yolumuz bir, Azerbaycan-Türkiye. Evet bizler melali de, sevinci de bir olan, özde kardeş olan iki devletiz, iki halkız.

TÜRKİYE'NİN HER BİR KARIŞI SİZİLERİN VATANIDIR

Tıpkı Türkiye gibi burası bizim de vatanımızdır. Aynı şekilde Türkiye'nin her bir karışı da sizlerin vatanıdır, yurdudur. Türk milletinin kalbindeki Azerbaycan sevgisini kim söküp atabilir? Gönüllerimiz arasına kim sınır çizebilir? Ellerin yurdunda çiçek açarken bizimle kar geliyor kardeşim. Bu hududu kimler çizmiş kalbime, dar geliyor kardeşim. Biz gönüllerimize çizilen hudutları yıkarak bugün birlikteyiz. Nerede bir kardeşimiz varsa orası bizim yurdumuzdur. Türkiye-Azerbaycan olarak bu anlayışla ilişkilerimizi stratejik ortaklığa, geçtiğimiz yıl da stratejik müttefikliğe çıkardık. Geniş bir yelpazede güçlü işbirlikleri kurduk. Selçuk kardeşime, ağabeyine, Bayraktar ailesine, AKINCI zirve noktasında olan bir SİHA ve İstanbul'dan buraya no-stop uçmak üzere o da bir rekora imza attı. Çok daha farklı gelişmeler inşallah olacak. Sizlerden aziz şehitlerimizin şanlı mirasına sahip çıkmanızı bekliyorum.

MİLYONLARCA DOSTUNUZUN SELAMINI GETİRDİM

Sevgili gençler bugün buraya geniş bir heyetle geldim. Her birinize kalbi sizinle çarpan gençlerimizin selamını getirdim. Sizlere Azerbaycan türküleriyle sevinen milyonlarca dostunuzun selamını getirdim. Sizlere bölgesinde istikrar abidesi olarak yükselen Azerbaycan'la birlikte dayanışmamızın ifadesi olan geleceğe zafer dolu heyecanla, coşkuyla yürümenin anlam ve manasını getirdim. Diplomaside, ekonomide destan yazan Azerbaycan'la iftihar ediyoruz. Can Azerbaycan'ın emin adımlarla aydınlık bir geleceğe yürüdüğünü görüyoruz. Azerbaycan'ın milli şairi Ahmet Cevad'ın şu sözleriyle seslenmek istiyorum; "Men Türk evladıyam, derin aklım, zekam var. Ne kadar ki hakimlik var, mahkumluk var, men varam. Zulme karşı isyankaram, ezilsem de susmaram" Biz haksızlık karşısında susanlardan olmadık, olmayacağız. Haydar babamızı da rahmetle yad ediyorum, mekanı cennet olsun.

VERECEK TEK BİR KARIŞ TOPRAĞIMIZ YOK

Biz baskıyla, tehditle korkutulanlardan olmadık, asla olmayacağız. Bizim kimsenin toprağında gözümüz olmadığı için verecek tek karış toprağımız da yoktur, olmayacaktır. Biz tesadüflerin bir araya getirdiği insanlar değil, büyük bir milletin evlatlarıyız. Karabağ zaferi milletimizin kahramanlık destanlarının en son örneğidir. Karabağ 30 yıl sonra esaretten kurtulmuştur. Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin yiğit mensupları büyük bir zafere imza atmışlardır. Şurası çok hassas; 44 günlük vatan muharebesi neler yapılabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Azerbaycan'la paylaştığımız savunma sanayi ürünlerimizin başarısına tüm dünya şahit olmuştur.

Bugün TEKNOFEST'i yurtdışında ilk defa can Azerbaycan'da düzenlemenin haklı gururunu sizlerle paylaşıyoruz. Burası önemli bir platform özelliği taşıyor. Siz gençlerimiz yarının insanlık hava araçlarını, dijital teknolojilerini üreten ve geliştiren bilim insanları olacaksınız. Gençlerimize yeni ufuklar açmayı sürdüreceğiz.

SAVAŞTA OLDUĞU GİBİ BARIŞTA DA YANINDAYIZ

Meclislerimizde onayladığımız Şuşa beyannemesinde belirttiğimiz üzere ortak araştırma ve üretim faaliyetleri geliştirmesi yönünde gayretlerimiz sürüyor. Uzay ve havacılık alanlarınla da Azerbaycan'la yakın ilişki içinde olacağız. İlgili bakanlar biraraya geliyorlar. Savaşta olduğu gibi barışta da Azerbaycan'ın yanındayız. Karabağ'da Türkiye'nin de rol aldığı yeniden imar süreciyle büyük dönüş için şartlar oluşturuluyor. Karabağ'ın dünyaya açılan kapısı Fuzuli Uluslararası Havalimanı'nı geçtiğimiz yıl açmıştık. Bu bölgelerde önümüzdeki dönemde akıllı kentlerde çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. Bölgemizde yeni bir sayfa açmanın zamanı gelmiştir. Azerbaycan'la yakın dayanışma, temas ve koordinasyonumuzu sürdüreceğiz. Tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum.

ALİYEV: SELÇUK BAYRAKTAR GENÇLER İÇİN BİR ÖRNEKTİR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'te açıklamalarda bulundu. Aliyev, yaptığı konuşmada "Selçuk Bayraktar'ı da selamlamak istiyorum. Dünyada çok meşhur bir ailedir. 2. Karabağ Savaşı'nda Bayraktar SİHA'larının rolünü dünyada bilmeyen yoktur. Selçuk bey dün Şuşa'daydı. Halklarımız fedakarcasına birliğini temin etmek için her zaman bir adıma hazırdı. Eminim ki bizim gençlerimiz Selçuk bey gibi olmaya çalışacaklar." dedi.

İşte İlham Aliyev'in açıklamalarından satır başları:

Türkiye Cumhuriyeti'nin hürmetli Cumhurbaşkanı Erdoğan, bacılar ve kardeşler bildiğiniz gibi bugün Azerbaycan'da bayram günüdür. Bu bayramı iki kat bayram yapan sayın kardeşimin burada olmasıdır. 104 yıl evvel Azerbaycan ilk halk cumhuriyetini kurmuştur. Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin ömrü uzun olmamıştır. Bizim yanımızda daim Türk kardeşlerimiz vardır. Bu kardeşlik desteğini her zaman hissediyoruz, bugün de hissediyoruz. Türkiye'nin güzel yerlerinden biri olan Rize'de aziz kardeşimle beraberdik. Biz güzel günlerde de zor günlerde de birbirimizin yanındayız. Türkiye-Azerbaycan kardeşliği birliği halklarımız için esas yolumuzdur.

Azerbaycan halkı bunu hiç unutmayacak. Bizim tarihimiz parlaktır ve tarihimizin en önemli anlarında biz bir yerdeydik. Türkiye ve Azerbaycan askerleri omuz omuza azadlık meydanına çıkmışlardır. Bütün dünyaya verilen bir mesajdı; Biz bir aradayız, gücümüz de günden güne artacak. Milli Kurtuluş Günü'nde Recep Tayyip Erdoğan Şuşa'daydı. Biz bu bayram günlerini birarada geçirdik ve tarihi Şuşa beyannamesini imzaladık.

Medeniyette, tekstilde, ordu kuruculuğunda ve bugün TEKNOFEST bizim birliğimizin göstergesidir. TEKNOFEST'e iştirak eden gençler bu tarihi günü her zaman hatırlayacaklar. Türkiye ve Azerbaycan gençleri birbirine yakın oldu, birbirini tanıdı ve gelecekte de birbirlerini tanıyacaklar. Hürmetli Aziz Sancar da teştif buyurdu. Aziz beyle geçen görüşümüzü hatırlıyorum. Benimle görüştükten sonra Şuşa'ya gitmiştir.

"SİHALARIN ROLÜNÜ DÜNYADA BİLMEYEN YOKTUR"

Ve gençler için Aziz Sancar için örnektir. Hem adil, hem Türkçü, hem vatansever. Siz gençler Aziz Sancar'a yetişmeye çalışmalısınız. Selçuk Bayraktar'ı da selamlamak istiyorum. Dünyada çok meşhur bir ailedir. 2. Karabağ Savaşı'nda Bayraktar SİHA'larının rolünü dünyada bilmeyen yoktur.

"EMİNİM Kİ BİZİM GENÇLERİMİZ SELÇUK BEY GİBİ OLMAYA ÇALIŞACAKLARDIR"

Selçuk bey dün Şuşa'daydı. Halklarımız fedakarcasına birliğini temin etmek için her zaman bir adıma hazırdı. Eminim ki bizim gençlerimiz Selçuk bey gibi olmaya çalışacaklar.

Türkiye'nin artan gücü bizi güçlendirir. Türkiye'nin uğurlu gelişmesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adıyla bağlıdır. Bizim aramızdaki kardeşlik bütün Türkiye ve Azerbaycan halkına örnek olmalıdır. Ben bir de aziz kardeşim Sayın Cumhurbaşkanı ve Türkiye'den gelen bütün dostlarımıza bu bayram gününde bizimle oldukları için teşekkürlerimi bildirmek istiyorum. Yaşasın Türkiye-Azerbaycan birliği, kardeşliği. Karabağ, Azerbaycan'dır.

'BİZE DÜŞEN DURMADAN ÇALIŞMAK'

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Azerbaycan TEKNOFEST'te açıklamalarda bulundu. Bayraktar, "TEKNOFEST'in şiarının artık zihinlerde yer ettiğini görüyorum. Bundan sonra bize düşen durmadan çalışmaktır." dedi.

İşte Selçuk Bayraktar'ın açıklamalarından satır başları:

Dün ilk kez görmenin nasip olduğu, kadim şehrimiz Şuşa'da o engin düzlükte hür bir şekilde yürürken bu ruhu daha da derin hissettim. TEKNOFEST'i neden yapıyoruz diye sorduğum Üniversite öğrencisi bir genç hissettirdi: Dünya Türk'ün gücünü bilsin, yerini bilsin. TEKNOFEST'in şiarının artık zihinlerde yer ettiğini görüyorum. Bundan sonra bize düşen durmadan çalışmaktır.

Değerli misafirler TEKNOFEST Azerbaycan'ın yürütücüleri ile Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na teşekkür ediyorum. Gönüllerimiz olmasaydı bu kadar başarılı bir TEKNOFEST yaşayamazdık. Çalışmalarını yürüttüğü ABD'den Bakü'ye gelerek bizleri şereflendiren Aziz Sancar hocamıza da yürekten teşekkür ediyorum.

Azerbaycanlı bacı ve gardaşlarıma minnettarlığımı iletirem. TEKNOFEST'i himaye eden Aliyev ve Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan başta olmak üzere desteğini esirgemeyen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. 

Aşk olsun Azerbaycan, aşk olsun Türkiye.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 51
 • dostt birr 4 hafta önce Şikayet Et
  azerbaycan kardeş ülke reis şunu diyor. artik azerbaycan ve Turkiye savunmasız değildir. daglık karabağ Türk toprağı kimsenin gözü olmasın...eee reis bu tuttumu koparır alır .... aldımı aldı ....görsün herkes ..biz şunu diyoruz. kimse kendini dev aynasi da görmesin birlik içinde olmak düşmana korku dosta guven verir..artik bu birlik tum Turk birliğini kapsıyor. bütün Turki cumhuriyetlerle bu anlaşmalar acilen yapılması gerekir.ne olur ne olmaz.yarın kukla bir yönetim gelmeden liderler masaya oturup gelecegi tanzim etmeliler.
  Cevapla
 • Muammer 4 hafta önce Şikayet Et
  Az kaldı 1 yılın kaldı yeni bir sayfa açacağız merak etme
  Cevapla
 • Vatandaş 4 hafta önce Şikayet Et
  Yunan,lıların, Ege,de işgal ettiği adalarımız, bir karış ,tan küçük mü?
  Cevapla
 • Rotasız deli 4 hafta önce Şikayet Et
  vatandaş 60 yılda biriken yığınca sorun sihirli değnek mi var ki dokununca çözecek 20 yılda Kıbrıs diye sorun tartışılıyor mu maraş yerleşime açıldı mı Ayasofya ibadete açıldı mı köprüleri tünelleri otobanlar şehir hastaneleri barajlar sağlık savunmada yaptıklarını cumhuriyet tarihinde yapılmadı her şeyin yeri ve zamanı var reisin bir kelimesi Avrupa'yı ayağa kaldırıyor yine ne yapacak diye bundan sonra benim için miçotakis bitmiştir dedi anlayan anladı ama vatandaş olarak siz anlamamışınız
  Cevapla
 • Rotasız deli 4 hafta önce Şikayet Et
  vatandaş 60 yılda biriken yığınca sorun sihirli değnek mi var ki dokununca çözecek 20 yılda Kıbrıs diye sorun tartışılıyor mu maraş yerleşime açıldı mı Ayasofya ibadete açıldı mı köprüleri tünelleri otobanlar şehir hastaneleri barajlar sağlık savunmada yaptıklarını cumhuriyet tarihinde yapılmadı her şeyin yeri ve zamanı var reisin bir kelimesi Avrupa'yı ayağa kaldırıyor yine ne yapacak diye bundan sonra benim için miçotakis bitmiştir dedi anlayan anladı ama vatandaş olarak siz anlamamışınız
  Cevapla
 • Uygur 4 hafta önce Şikayet Et
  Azerbaycan dan daha düşük maliyetli petrol almalılız Başka yerlere neden al açıyoruzki. Bari kardeş Azerbaycan kazansın
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Güney Azerbaycan da özgür olsaydı keşke bu birliğe katılırdı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye NATO'da istediğini aldı: İsveç ve Finlandiya'nın verdiği taahhütler
Bayram öncesi otogarda yoğunluk başladı