E-ink nedir? Bugün tanıtılan Huawei MatePad Paper ne vadediyor?

Huawei'nin İstanbul'daki etkinliğinde bir E-ink tablet olan Huawei MatePad Paper'de tanıtıldı. Ürün dijital okuma ve yazma deneyimini yeni bir boyuta taşıyor.

E-ink nedir? Bugün tanıtılan Huawei MatePad Paper ne vadediyor?
E-ink nedir? Bugün tanıtılan Huawei MatePad Paper ne vadediyor?
GİRİŞ 24.06.2022 01:02 GÜNCELLEME 24.06.2022 01:03

Huawei, kağıt benzeri bir yüzeyde çalışma deneyimin keyfini çıkarırken istedikleri yerden çalışma özgürlüğüne değer veren kullanıcılar için ilk e-ink tableti MatePad Paper'ı İstanbul'da düzenlediği etkinlikte duyurdu.

Huawei MatePad Paper, kullanıcılara gerçek bir kağıt üzerinde çalışıyormuş hissi vererek, dijital okumalarda ve dijital not alımında yeni bir sayfa açıyor.

MatePad Paper, rahatça taşınabilmesi amacıyla ince ve 360 gram ağırlığında tasarlanmış. Bu sayede yüzlerce e-kitaba ve binlerce nota her an ulaşabilirsiniz.

Huawei MatePad Paper'in içerdiği e-ink teknolojisi sayesinde okuma yapmada ve not almada basılı kağıttan hiçbir farkı bulunmuyor. Bu nedenle klasik ekranlarda olduğu gibi göz yorulmuyor. Ayrıca ışığın yoğun olduğu ortamlarda klasik ekranlarda olduğu gibi yansıma da olmuyor. Bu sayede yeşillikler içinde gündüz vakti kitabınızı elektronik olarak okuyabilirsiniz.

E-ink tablet üzerinde 10,3 inç HUAWEI FullView Ekran bulunuyor. TÜV Rheinland Paper Like Display sertifikasını alan dünyanın ilk e-ink ekran modülüne sahip tablet, benzersiz ekran-kalem kombinasyonuyla, ucu tabletin ekranıyla buluştuğu anda kağıda yazma hissini yaşamanıza ve yazarken hoş bir "hışırtı" sesi duymanıza olanak tanıyor. Bu tanıdık kağıt benzeri his, kullanıcıların kendilerini hızlı bir şekilde yazıya vermelerini sağlıyor.

Cihazın güç tuşu aynı zamanda bir parmak izi okuyucusu. Kitap okurken sayfalar geçişlerini dileyen kullanıcılar fiziki tuşlarla da yapabiliyor. Cihaz Type-C giriş ile şarj ediliyor. Ayrıca aynı giriş ile MatePad Paper'a dosya aktarımı yapılabiliyor.

Huawei MatePad Paper'in kutusunda 22.5W’lık bir şarj adaptörü, M Pen kalem ve eskimesi ya da zarar görmesi durumunda değiştirebileceğiniz 2. bir yedek uç ve bir adet Type-C kablo bulunuyor. MatePad Paper'ın fiyatı ise henüz açıklanmadı. 

E-İNK NEDİR?

E-Mürekkep, kağıda basılmış mürekkebin görünümünü kopyalamayı amaçlayan bir görüntüleme teknolojisidir. Bu nedenle, bu ekranların büyük çoğunluğu yalnızca siyah beyaz görüntüleme yeteneğine sahiptir. Renkli E-Mürekkep teknolojisi yıllardır mevcut ancak henüz hiçbir marka tarafından tüketicilere sunulmadı.

Bir E-ink ekran, neredeyse insan saçı genişliğindeki mikrokapsüllerin yardımıyla çalışır. Pozitif yük beyaz partikülleri ve negatif yük ise siyah partikülleri harekete geçirir. Bunlar bir film tabakası içindeki bir sıvı içinde hapsedilir. Bu sayede negatif akım geçtiğinde beyaz partiküller ekrana, pozitif akım geçtiğinde ise siyah partiküller ekranın üstünü yükselir.

Bu kontrollü akım geçişi, enerji açısından verimli ve gözleri yormayan tek renkli bir ekranın ortaya çıkmasını sağlar. E-ink ekranlara sahip tabletler aylarca şarj edilmeden kullanılabiliyor. Bunun nedeni ise e-ink ekranların led gibi arka ışık kullanmak yerine ortam ışığından faydalanmasıdır.

KAYNAK: HABER7
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İngiliz Genelkurmay Başkanından flaş açıklama: Rusya ile savaş vurgusu!
Merakla beklenen 4'lü zirveden dikkat çeken kareler geldi!