Instagram'dan tartışma yaratacak özellik

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram, kullanıcıların ırk ve etnik kökenlerini bilim insanlarıyla birlikte inceleyeceğini açıkladı.

GİRİŞ 31.07.2022 03:24 GÜNCELLEME 31.07.2022 11:51
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Instagram, resmi bir duyuru gerçekleştirdi. Bu duyuruda, bazı kullanıcıların ırk ve etnik kökenlerinin sorulacağı ifade edildi. 

WebTekno'nun aktardığı habere göre; Instagram tarafından yapılan açıklamalarda, toplulukların bu platformu nasıl kullandıklarının anlaşılmasının önemli olduğu belirtildi. 

Şirkete göre toplanacak veriler incelenecek ve hangi toplumun Instagram'ı nasıl kullandığı anlaşılacak. Bunun sonucunda da farklı etnik kökenlere sahip olan kullanıcılara, onları gerçekten memnun edecek bir deneyim sunulacak.

BİLİM İNSANLARIYLA ÇALIŞILACAK

Instagram tarafından yapılan açıklamalara göre ABD'deki bazı kullanıcılara, YouGov isimli araştırma grubu tarafından bir anket yöneltilecek. Açılabilir menü olarak gösterilecek bu ankette ırk ve etnik köken bilgisi istenecek. Bu bilgiler daha sonraki süreçte de Florida, Teksas ve Boston'daki üniversitelere gönderilecek. 

KATILIMCILAR ANONİM OLACAK

Bilim insanları, sonuçları inceleyip şirkete bilgi sağlayacaklar. Kullanıcılardan toplanan verilerse bu araştırmadan sonra silinecek. Instagram'a göre bilim insanları, kullanıcıların kişisel bilgilerini değil, yalnızca ırk ve etnik kökenlerini görebilecekler. Yani katılımcılar, tamamen anonim olacak.

Instagram, bilim insanlarını dahil ettiği bu araştırmanın sonuçlarının kullanıcıya nasıl yansıyacağını açıklamadı. Ancak yapılan açıklamada, bu araştırma ile içeriklerin nasıl sıralanması gerektiğinin bile daha iyi anlaşılabileceği belirtildi.

Araştırmanın tamamlanmasıyla Türklerin Instagram deneyimi de değişecek gibi görünüyor.

Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Orhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Facebook (yüzkitabı) ve instagram, dünyayı tek devlet ve 800 milyon nüfusa düşürmek isteyen güç'ün hamlesi.herkesi kayıt altına ve rehberleme düzenine sokmaya teşebbüs. Millet te sağolsun var gücüyle bu platformlardan çıkmıyor.
  Cevapla
 • Ali ihsan 1 yıl önce Şikayet Et
  Yav bırakın bu komplo teorilerini. Nedir sizin gibi komplo severlerden çektiğimiz. Bir tane deliliniz var mı desen gösteremezsiniz. Ama en çok sesi çıkan yine sizin gibiler.
  Cevapla
 • Kalem 1 yıl önce Şikayet Et
  Saçma neye göre tespit edecekler
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkelerde bölücülüğü arttırmak için yapılan uygulama. Bizde yasaklanmalı.
  Cevapla
 • Tcli 1 yıl önce Şikayet Et
  Sizin soyunuz ağaçtanmı inme önce onu inceleyin.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
2023 yılında zirveye oturdular! İşte popüler kız ve erkek bebek isimleri...
Mahra'nın annesi Erdoğan'a seslendi: Bana yanlış anlatmışlar, Hakkını helal et uzun adam