AB temiz teknoloji üretimini artırmak istiyor: İklim hedefleri gündemde

Avrupa Birliği (AB), 2030'a kadar Birliğin temiz teknoloji ürünü ihtiyacının yüzde 40'ının Avrupa'da üretilmesini hedefliyor.

AB temiz teknoloji üretimini artırmak istiyor: İklim hedefleri gündemde
AB temiz teknoloji üretimini artırmak istiyor: İklim hedefleri gündemde
GİRİŞ 17.03.2023 10:45 GÜNCELLEME 17.03.2023 10:48

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ve AB Komisyonu Üyesi Thierry Breton, Brüksel'de Net Sıfır Sanayi Yasası ve Avrupa Hidrojen Bankası yol haritası hakkında basın toplantısı düzenledi.

Timmermans, net sıfır teknolojiler ve yenilenebilir enerjinin, Avrupa'nın iklim dostu kıta olma hedefini yakalamasında kritik önemi bulunduğunu söyledi. Temiz teknolojilerin gelişen bir pazar olduğuna işaret eden Timmermans, Avrupa'nın bu alanda rekabet avantajını geliştirmesi gerektiğini anlattı.

İKLİM HEDEFLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULACAK

Timmermans, iklim hedeflerine ulaşılması için sanayideki dönüşümün bütün imkanlarının kullanılması, batarya, güneş paneli, ısı pompası ve rüzgar türbini gibi temiz teknoloji üretimine yatırımların artırılması gerektiğini belirtti.

Net Sıfır Sanayi Yasası'nın, AB'de net sıfır teknoloji üretimini daha rekabetçi bir duruma getireceğine işaret eden Timmermans, yasayla AB'nin 2030'a kadar ihtiyaç duyduğu temiz teknoloji ürünlerinin en az yüzde 40'ının Avrupa'da üretileceğini vurguladı.

Timmermans, yasanın yüzde 40'lık hedefin yakalanması için temiz teknoloji üretimini canlandırmaya yönelik uygun düzenleyici koşulları ortaya çıkaracağına dikkati çekti.

HİDROJEN BANKASI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR

Hidrojen bankası konusunda Timmermans, AB'nin hidrojen yatırımları konusunda lider konumda olduğunu, bu durumun korunması için yatırım boşluğunun giderilmesinin önem taşıdığını söyledi.

Füzyon teknolojisi derin jeotermal enerji çalışmalarını hızlandırdı!Füzyon teknolojisi derin jeotermal enerji çalışmalarını hızlandırdı!

Timmermans, "Hidrojen bankasının yurt içi ve yurt dışı olmak üzere 2 ayağı olacak. AB'de üretilen yenilenebilir hidrojen için yenilenebilir hidrojen üretme maliyeti ile piyasanın ödemeye razı olduğu fiyat arasındaki farkı banka karşılayacak." diye konuştu. Bu primin rekabetçi bir ihale süreci sonucunda belirleneceğini anlatan Timmermans, 800 milyon avroluk ilk işlemin sonbaharda gerçekleştirileceğini, banka faaliyetlerinin detaylarının ileride netlik kazanacağını ifade etti.

Söz konusu yasa teklifinin bu aşamadan sonra AB üyesi ülkeler ve Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından onaylanması gerekiyor.

KAYNAK: AA
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Zelenskiy, Çin'den yardım istedi! 'Aynısını bekliyoruz'
Müzeye dönüştürülen Silahtarağa Santrali, Türkiye'nin elektrik tarihine ışık tutuyor