3D yazıcı ile üretilen ilk roket başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı!

Relativity Space tarafından üretilen Terran 1 roketi, 3D yazıcısıyla üretilen ve uzaya fırlatılan ilk roket unvanını taşıyor. Çarşamba günü gerçekleştirilen etkinlik ile roketin fırlatılışı başarılı bir şekilde gerçekleşti.

GİRİŞ 23.03.2023 09:46 GÜNCELLEME 23.03.2023 10:07

Dünyanın ilk yazıcıyla üretilen roketi "Terran 1" başarılı bir şekilde fırlatıldı. Relativity Space tarafından üretilen roketin fırlatışı iki kez iptal edilmişti. İlk ertelemenin nedeni "itici gaz sıcaklığı" olarak belirtilirken, ikinci fırlatılmanın nedeni ile belirtilmemişti. 

Terran 1 - 3D yazıcı ile üretilen ilk roket

İKİ BAŞARISIZ FIRLATMA GİRİŞİMİNDEN SONRA GÖKYÜZÜNE KAVUŞTU

İlk iki fırlatmanın ertelenmesinin ardından uzay şirketi, yazıcıyla üretilen Terran 1 roketini üçüncü fırlatma girişimiyle uzaya kavuşturmayı başardı. Relativity Space, Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamada; 

"Bugünkü fırlatma, Relativity'nin bir sonraki aracımız Terran R'yi mümkün kılacak 3D baskılı roket teknolojilerini kanıtladı. Basılı yapılarımızdaki en yüksek stres durumu olan Max-Q'yu başarıyla geçtik. Bu, yeni katmanlı üretim yaklaşımımız için en büyük kanıt noktasıdır" dedi.

Şirket tarafından "İyi Şanslar, İyi Eğlenceler" olarak adlandırılan fırlatma, şirketin gerçekleştirmiş olduğu üçüncü fırlatma girişimiydi.

Terran 1 - 3D yazıcı ile üretilen ilk roketin uçuş anı

YAZICIYLA ÜRETİLEN ROKET HAKKINDA

12 Milyon dolara üretilen Terran 1 roketi, 33.5 metre yükseklikte, 2.8 metre genişliğinde ve 9 bin 280 kg ağırlığında bulunuyor. Relativity Space tarafından üretilen Terran 1 uzay roketi, 3D yazıcı ile hazırlandı. Bu yöntem ile uzay alanında üretilecek roketler için en az maliyette kaliteli performans sağlanması hedefleniyor.

Relativity Space tarafından yapılan açıklamada, şu an yüzde 85'inin yazıcıyla yapıldığı roketin, gelecek yıllarda motorunun da yazıcı ile üretileceği söyleniyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda şirket roket üretiminde maliyetleri düşürebilecek.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kabus gibi senaryo! ABD'ye nükleer füze atılsa ne olur? Dakika dakika açıklandı...
EURO 2024'e damga vuran yıldızları seçtiler! Türkiye'den de 2 isim var