Avrupa'daki hizmetleriyle tehdit etmişti... AB'den Meta'ya rekor ceza!

Facebook'un sahibi Meta'nın Avrupa'daki verilerin ABD sunucularına aktarılması nedeniyle 1,3 milyar dolarlık rekor ceza verildi.

Avrupa'daki hizmetleriyle tehdit etmişti... AB'den Meta'ya rekor ceza!
Avrupa'daki hizmetleriyle tehdit etmişti... AB'den Meta'ya rekor ceza!
GİRİŞ 22.05.2023 12:34 GÜNCELLEME 27.05.2023 15:14
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Meta'nın Facebook'un Avrupa'daki kullanıcı verilerini ABD sunucularına aktarması nedeniyle rekor bir para cezasıyla karşı karşıya kaldı.

AB'DEN META'YA 1.3 MİLYAR DOLAR CEZA

Reuters haber ajansının ki isimsiz kaynağa dayandırdığı habere göre, AB düzenleyicilerinin vereceği ceza, AB gizlilik standartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle 1.3 milyar dolar ceza verildi.

İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC) liderliğindeki düzenleyici kurumların Pazartesi sabahı, Facebook'un AB verilerini ABD'ye taşımak için "karmaşık yasal araçları" kullanmayı bırakmasını emredecek bir karar yayınlaması bekleniyor.

FACEBOOK AVRUPA'DAKİ HİZMETLERİNİ TEHDİT ETMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl Facebook, veri aktarım mekanizmasını kullanmasının yasaklanması halinde Avrupa'daki hizmetlerini askıya almakla tehdit etmişti.

Nisan ayının sonlarında ilk çeyrek mali sonuçlarını açıklayan Meta, Mayıs ayında İrlanda Veri Koruma Komisyonu'ndan bir karar çıkacağını kabul etti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Atlantik'in her iki yakasındaki politika yapıcılarla devam eden istişarelerimiz, önerilen yeni AB-ABD Veri Gizliliği Çerçevesinin bu tür transferlerin askıya alınması için son tarihten önce tamamen uygulanacağını göstermeye devam ediyor, ancak zamanında tamamlanmaması olasılığını da göz ardı edemeyiz.

"IDPC kararının, yeni bir veri gizliliği çerçevesi yürürlüğe girdikten sonra bile veri işleme faaliyetlerimizi etkileyip etkilemeyeceğini ve ne ölçüde etkileyeceğini de değerlendireceğiz."

REKLAMLARI KABUL ETMEYE ZORLADIĞI İÇİN CEZA ALMIŞTI

Ocak ayında Kaliforniya merkezli şirket, AB gizlilik kurallarını ihlal ederek kullanıcıları kişiselleştirilmiş reklamları kabul etmeye zorladığı için İrlanda DPC'si tarafından 390 milyon euro para cezasına çarptırıldı.

Para cezasının yanı sıra Meta'nın kullanıcıları bu tür reklamlara kaydolmaya zorlaması da yasaklandı.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 1
  • İso 10 ay önce Şikayet Et
    Ceza adama dokunurmu 1 € ceza kesersin , sen + 3 € verirsin KİM ZARARLI tabi ki cezayı kesen zararlı
    Cevapla
DİĞER HABERLER
IMF Başkan Yardımcısı, Şimşek ile fotoğraf paylaştı
Türkiye'deki banka kartlarının sayısı nüfusun 5 katına çıktı