Ford imzaladı... Anlaşma 2030'a kadar sürecek!

Ford, lityum hidroksit tedarikinde Albemarle ve Nemaska Lithium ile anlaşma imzaladı. 3 milyon elektrikli araç bataryası için geçerli olan anlaşma 2030'a kadar sürecek.

Ford imzaladı... Anlaşma 2030'a kadar sürecek!
Ford imzaladı... Anlaşma 2030'a kadar sürecek!
GİRİŞ 27.05.2023 12:38 GÜNCELLEME 27.05.2023 12:38

ABD'li otomobil üreticisi Ford Motor, elektrikli araç üretimini artırma planları kapsamında, batarya ham maddelerine yönelik Albemarle ve Nemaska Lithium ile tedarik anlaşmaları yaptı.

Albemarle'den yapılan açıklamada, elektrikli araç üretimini destekleyecek lityum hidroksiti sağlamak üzere Ford ile anlaşmaya varıldığı duyuruldu.

11 YILLIK ANLAŞMA SAĞLANDI

Şirketin, yaklaşık 3 milyon Ford elektrikli araç bataryası için lityum hidroksit tedarik edeceği kaydedilen açıklamada, 5 yıllık tedarik anlaşmasının 2026'da başlayacağı ve 2030'a kadar süreceği aktarıldı.

Açıklamada, Albemarle ile Ford'un ülkede yerel olarak üretilen veya ABD Serbest Ticaret Anlaşması olan bir ülke menşeli lityum hidroksit tedarik etmeyi taahhüt ettiği bildirildi.

Nemaska Lithium'dan yapılan açıklamada da Ford ile lityum ürünlerinin tedariki için 11 yıllık anlaşmaya varıldığı belirtildi.

KAYNAK: HABERTÜRK, HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy görevinden düşürüldü
Emre Belözoğlu imzayı attı!