CEO'lar, korkutan uyarıya imzalarını attı... "Nükleer savaşla eşit düzeyde!"

100'den fazla yapay zekâ uzmanı yapay zekanın yok olma riskinin azaltılması gerektiği konusunda anlaşmaya vardı. Bu kişiler arasında Google Deepmind CEO'su Demis Hassabis, OpenAI CEO'su Sam Altman ve Anthropic CEO'su Dario Amodei yer alıyor

CEO'lar, korkutan uyarıya imzalarını attı... "Nükleer savaşla eşit düzeyde!"
CEO'lar, korkutan uyarıya imzalarını attı... "Nükleer savaşla eşit düzeyde!"
GİRİŞ 30.05.2023 16:31 GÜNCELLEME 30.05.2023 17:31
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Yapay zekâ bilimcileri, mühendisleri ve diğer önemli isimlerden oluşan uzun bir liste, yapay zekânın yok olma da dâhil olmak üzere oluşturduğu acil riskler konusunda uyarıda bulunan bir bildiriye imza attı.

NÜKLER SAVAŞLARLA EŞDEĞER TUTULUYOR

"Yapay Zeka Risk Bildirisi" Yapay Zeka Güvenliği Merkezi (CAIS) web sitesinde yayınlandı. Yayınlanan bildiride;

"Yapay zeka kaynaklı yok olma riskinin azaltılması, salgın hastalıklar ve nükleer savaş gibi diğer toplumsal ölçekli risklerle birlikte küresel bir öncelik olmalıdır." ifadelerine yer verildi.

Bu imzacılar arasında Demis Hassabis (CEO, Google Deepmind), Sam Altman (CEO, OpenAI) ve Dario Amodei (CEO, Anthropic) yer alıyor.

İmzacılar listesi, uzmanlar ve önemli şahsiyetler (yöneticiler, profesörler, liderler) kabul ettikleri takdirde imzalamaya teşvik edildikçe büyümeye devam ediyor. Bu yazının yazıldığı sırada, Peter Norvig, Bruce Schneier ve DeepMind, OpenAI ve bir dizi yapay zeka odaklı şirket ve üniversiteden çok sayıda önemli isim de dahil olmak üzere 120'den fazla imza daha katıldı.

Fotoğraf: Oliver Douliery

"YAPAY ZEKA GÜVENLİĞİ OLDUKÇA İHMAL EDİLİYOR"

CAIS,  "Yapay zekadan kaynaklanan riskleri yönetmek için yeterince hazırlıklı olmadığı bir ortamda yapay zeka güvenliğinin oldukça ihmal edildiğine" inanıyor. Bu düşünceyle CAIS, bir araştırma ekosistemi oluşturuyor ve "yapay zekanın güvenli ve sorumlu bir şekilde kullanılması" için yönergeler oluşturmak amacıyla endüstri liderlerine ve politika yapıcılara danışmanlık yapıyor.

Geçtiğimiz hafta Microsoft, ABD ve diğer ülkeleri yapay zekayı düzenlemeye adanmış devlet kurumları kurmaya çağırdı. OpenAI'den Sam Altman da bu ayın başlarında bir kongre oturumu sırasında düzenleme talep ederken, önemli teknoloji uzmanlarının yapay zekanın insan ırkı için ne anlama geldiği konusunda bazı korkularını dile getirdi.

Bu arada, Amerikalıların çoğu ChatGPT'nin ne olduğunu bildiği, ancak çok azı gerçekten kullanabildiği belirtiliyor.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 5
 • Mutlu 11 ay önce Şikayet Et
  Atom bombasını yapıp diğer ülkelere yasak koydular. Şimdi de yapay zekanın nimetlerinden yararlanıp dünyanın kalanında yasaklatmak istiyorlar. Birkaç on yıl içinde yapay zeka ile Uzay kolonileri kuracak konuma gelecekler.
  Cevapla
 • hıghlander 11 ay önce Şikayet Et
  Yapay zekanın sınırsız düşünce uzayı(özgür uzay) noktasına gelmesi,geri dönüşsüz/kült bir algoritma ile kilitlendi diyelim,tüm küresel oluşumlar imzayı atıp uyguladı diyelim.Yapay zeka,sınıra gelince ''sanal yokluk paradoksu'' ile kilitlenmiş olsun.Kanına ''iblis'' yerleşmiş bir insanoğlunun sanal terörle bu algoritmayı kırıp canavarı serbest bırakmasına karşı ne tedbir alınacak?
  Cevapla
 • HEREDOT CEVDET 11 ay önce Şikayet Et
  Türkiye ölçeğinde, yapay zeka diyince aklıma Kılıçdaroğlu geliyor,,,,,,
  Cevapla
 • Turancılar 11 ay önce Şikayet Et
  Yapay zekayla ilgili devletlerin karar alıp kısıtlama yapması gerek. Aksi halde insanlık çok büyük sorun yaşayacak, özellikle de teknolojisi düşük ülkelerin işi bitecek. Yapay zekada sınır yok, akılları zorlayacak ve insanları her konuda aldatacak projeler ortaya çıkacak
  Cevapla
 • Asi 11 ay önce Şikayet Et
  Zaten bunlari yapan siz degilmisiniz karsiymis gibi birde bildiri imzalamaniz yok mu
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Ata Emre'yi öldüren şüphelinin babasına istenen ceza belli oldu
Ev alıp satacaklar dikkat! Tapuda ekspertiz zorunluluğu geliyor