YouTube, seçim tavrını netleştirdi: Artık uygulamayacağız!

YouTube, artık ABD seçimleriyle ilgili yanlış iddiaları kaldırmayacağını, bunun yerine sadece etiketleyeceğini belirtti.

YouTube, seçim tavrını netleştirdi: Artık uygulamayacağız!
YouTube, seçim tavrını netleştirdi: Artık uygulamayacağız!
GİRİŞ 03.06.2023 17:46 GÜNCELLEME 03.06.2023 17:46

YouTube, 2020 ABD başkanlık seçimlerinin çalıntı olduğunu iddia eden videoları artık kaldırmayacak ve 2020 oylamasını takip eden tartışmalı haftalarda uygulamaya konulan bir politikayı tersine çevirecek.

YOUTUBE ARTIK İŞLERİN DEĞİŞTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

Google'ın sahibi olduğu video platformu bir blog yazısında, Aralık 2020'de bu politikayı oluşturduğundan bu yana geçmiş ABD başkanlık seçimlerinin dürüstlüğünü sorgulayan "on binlerce" videoyu kaldırdığını söyledi.

Ancak iki buçuk yıl sonra şirket, "2020 ve diğer geçmiş ABD Başkanlık seçimlerinde yaygın sahtekarlık, hata veya aksaklıkların meydana geldiğine dair yanlış iddiaları ilerleten içeriği kaldırmayı durduracağını çünkü işlerin değiştiğini" söyledi. Kararın "dikkatlice düşünüldüğü" belirtildi.

YouTube, "Mevcut ortamda, bu içeriği kaldırmanın bazı yanlış bilgileri engellerken, şiddet veya diğer gerçek dünya zararları riskini anlamlı bir şekilde azaltmadan siyasi konuşmayı kısıtlamak gibi istenmeyen bir etkiye de sahip olabileceğini görüyoruz" dedi.

Fotoğraf: Lionel Bonaventure

BELİRLİ VİDEOLARI YASAKLAMAYA DEVAM EDECEK

Platform, seçmenleri ne zaman, nerede ve nasıl oy kullanacakları konusunda yanlış yönlendiren videoları, oy kullanma cesaretini kıran iddiaları ve "başkalarını demokratik süreçlere müdahale etmeye teşvik eden içerikleri" yasaklamaya devam edecek.

Ayrıca, 2021 Almanya federal seçimleri ve 2014, 2018 ve 2022 Brezilya başkanlık seçimleri de dahil olmak üzere diğer ülkelerde seçim hileleri veya hataları ile ilgili bazı yanlış iddiaları da yasaklamaktadır.

YouTube'un ABD seçimleriyle ilgili yanlış iddialara yönelik yasağını geri çekmesi, 2024 kampanyasının halihazırda devam ettiği ve eski başkan ve mevcut Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın 2020'de Joe Biden'a karşı yaygın sahtekarlık nedeniyle kaybettiğini kanıt olmadan iddia etmeye devam ettiği bir döneme denk geldi.

YANLIŞ SEÇİM İDDİALARI ETİKETLENECEK AMA KALDIRILMAYACAK

YouTube'un politikası, yanlış seçim iddialarını etiketleyeceklerini ancak kaldırmayacaklarını söyleyen Facebook ve Twitter'dan daha ileri gitti.

Washington Post'un platformdaki asılsız seçim sahtekarlığı iddialarına ilişkin 2022 tarihli analizine göre Facebook etiketleme kullanımını geri çekmişti.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'li Jeff Flake'ten dikkat çeken Türkiye yorumu! Afrika ve Çin detayı
İki belediyecilik anlayışı:  Temel atmama töreni veya dünya çapında projeler