Elon Musk'a 'marka tescili' tehdidi... 'X'in kullanımı engellenebilir!

Twitter'ın yeni logosu X'in markalaştırılması Elon Musk'a ciddi sorunlar çıkarabilir. Aralarında Microsoft ve Meta'nın da bulunduğu X'i kapsayan 900'e yakın ABD ticari marka tescilinin yer aldığı belirtildi.

Elon Musk'a 'marka tescili' tehdidi... 'X'in kullanımı engellenebilir!
Elon Musk'a 'marka tescili' tehdidi... 'X'in kullanımı engellenebilir!
GİRİŞ 25.07.2023 11:20 GÜNCELLEME 25.07.2023 11:56
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Milyarder Elon Musk'ın Twitter'ı X olarak yeniden markalama kararı yasal olarak karmaşık olabilir: Meta ve Microsoft gibi şirketlerin de aynı harfin fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu belirtildi.

X ticari markalarda o kadar yaygın kullanılıyor ve atıfta bulunuluyor ki, yasal zorluklara adayların ve eskiden Twitter olarak bilinen şirketin gelecekte X markasını savunurken kendi sorunlarıyla karşılaşabileceği belirtildi.

X takıntısı yüzünden kendi şirketinden kovulmuş! | Haber7.com

X HARFİNİ KAPSAYAN YAKLAŞIK 900 AKTİF TİCARİ MARKA TESCİLİ BULUNUYOR

"Twitter'ın bu yüzden birileri tarafından dava edilme ihtimali %100," diyen marka avukatı Josh Gerben, halihazırda X harfini kapsayan yaklaşık 900 aktif ABD ticari marka tescili saydığını söyledi.

Musk Pazartesi günü sosyal medya ağı Twitter'ın adını X olarak değiştirdi ve sosyal medya platformu için harfin stilize edilmiş siyah-beyaz bir versiyonu olan yeni bir logo tanıttı.

MİCROSOFT, GOOGLE VE META DA X HARFİNİ KAPSAYAN TİCARİ MARKAYA SAHİP

Marka adları, logolar ve sloganlar gibi malların kaynaklarını tanımlayan şeyleri koruyan ticari markaların sahipleri, diğer markaların tüketici karışıklığına neden olması durumunda ihlal iddiasında bulunabilirler. Çözümler parasal tazminattan kullanımın engellenmesine kadar uzanmaktadır.

Microsoft, 2003 yılından bu yana Xbox video oyun sistemiyle ilgili iletişimle ilgili bir X ticari markasına sahip. Threads platformu yeni bir Twitter rakibi olan Meta Platforms, 2019 yılında yazılım ve sosyal medya gibi alanlar için mavi-beyaz bir "X" harfini kapsayan federal bir ticari markaya sahiptir.

Insider'ın haberine göre; Gerben, Meta ve Microsoft'un, Twitter'ın X'inin mektupta oluşturdukları marka değerine karşı tehdit hissetmedikleri sürece dava açmayacaklarını söyledi.

FACEBOOK'UN META'YA DÖNÜŞMESİ DE SORUN OLUŞTURMUŞTU

Meta'nın kendisi de adını Facebook olarak değiştirdiğinde fikri mülkiyet sorunlarıyla karşılaştı.

Geçen yıl yatırım şirketi Metacapital ve sanal gerçeklik şirketi MetaX tarafından açılan ticari marka davalarıyla karşı karşıya kalan Meta, yeni sonsuzluk sembolü logosuyla ilgili bir başka davayı da sonuçlandırdı.

Ve eğer Musk ismi değiştirmeyi başarırsa, diğerleri hala 'X'i kendileri için talep edebilirler.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 2
  • malatya balabanlı 9 ay önce Şikayet Et
    Tamamen takıntı isim mi kalmadı o olmaz başkası olur isim değil muhteva önemli
    Cevapla
  • hakkı 9 ay önce Şikayet Et
    hesabını yapmıştır
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Başıboş köpek tasarısı ne zaman Meclis'te olacak? AK Parti'den açıklama!
Türkiye onları konuşmuştu! Eylem Tok ve oğlu hakkında kırmızı bülten kararı...