Pentagon UFO haritası yayınladı: Üç bölge yoğunlukta

UFO ve uzaylı tartışmaları tüm hızıyla devam ederken, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) gizliliği kaldırılan belgelerin yayınlanacağı internet sitesinin geçen 30 Ağustos'ta açıldığını duyurdu.

Pentagon UFO haritası yayınladı: Üç bölge yoğunlukta
Pentagon UFO haritası yayınladı: Üç bölge yoğunlukta
GİRİŞ 09.09.2023 19:15 GÜNCELLEME 09.09.2023 19:15
Bu Habere 115 Yorum Yapılmış

Dünya dışı yaşam tartışmaları, geçen yıl ABD Kongresi'nde 54 yıl aradan sonra ilk kez halka açık şekilde yapılan UFO konulu oturumun ardından gündemin ana maddelerinden biri haline gelmişti.

Bu kapsamda yapılan araştırmaların önemli bir kısmının üzerinde hala gizlilik bulunuyor olsa da ABD hükümeti, elinde bulunan verilerin bir kısmını kamuoyu ile paylaşmaya başladı. Konuyla ilgili yaşanan son gelişme ise ABD Savunma Bakanlığı’ndan geldi.

Pentagon, yayınladığı haritayla dünya üzerinde tanımlanamayan uçan cisimlerin en çok görüldüğü noktaları paylaştı. 'Tanımlanamayan anormal fenomen' (UAP) olarak adlandırılan 'tanımlanamayan uçan cisim'ler (UFO) hakkında resmi olarak gizliliği kaldırılmış bilgiler, bakanlık tarafından kurulan yeni bir internet sitesi üzerinden halkla paylaşılıyor.

Site 30 Ağustos'ta açıldı

ABD Savunma Bakanlığı, tanımlanamayan hava cisimlerine yönelik yapılan araştırmalarda şeffaflık sağlanması amacıyla, Tüm Alanlarda Anomali Çözüm Ofisi (AARO) ve 'aaro.mil' internet sitesinin 30 Ağustos’ta açıldığını duyurmuştu.

Bakanlık sözcüsü Patrick Ryder tarafından yapılan basın açıklamasında, internet sitesinin Pentagon'un UFO'ları anlama çabaları konusunda kamuoyuna bilgi sağlamak amacıyla kurulduğunu söyledi ve sitede UAP’ler ile ilgili gizliliği kaldırılmış videolar, fotoğraflar ve çeşitli raporların bulunacağını belirtti.

Söz konusu sitede, 1996 ve 2023 yılları arasındaki raporlara dayanarak son 27 yılda tanımlanamayan nesnelerin en çok görüldüğü yerleri gösteren bir dünya haritası da bulunuyor.

UFO 'sıcak noktaları' aktif savaş bölgelerini ve atom bombasının vurduğu şehirleri içeriyor

Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanana haritada dünya genelinde UFO görüldüğü iddia edilen en yoğun olaylar gösteriliyor. İşaretlenen ‘Sıcak UFO noktaları’nın konumlarıysa bu gözlemlerin neredeyse tamamının ABD ve çevresinde yaşandığını düşünenleri oldukça şaşırtıcı olabilecek türden.

Yayınlanan haritaya göre UFO'lar en çok ABD’nin doğu ve batı kıyıları, Japonya ve Orta Doğu'nun belirli bölgelerinde görülüyor.

Yayınlanan haritanın birçok kişi için en dikkat çekici kısmı ise Japonya’da yapılan ihbarların yoğunlaştığı bölge. Japonya’da görüldüğü iddia edilen UFO vakalarının önemli bir bölümü 1945'teki ABD nükleer saldırılarının hedefi olan Nagazaki ve Hiroşima şehirlerini kapsayan bir bölgeyi de içine alıyor.

Pentagon, yayınladığı raporda ayrıca UFO ihbarlarının şekillerini listeledi. Görülen cisimlerin büyük çoğunlukta yuvarlak olduğu aktarılırken, belirsiz sensörler ve ışık yanılsamaları da onları takip etti.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 115
 • Hakan 9 ay önce Şikayet Et
  UFO haritasina bakilinca ABD nin etkili olmak istedigi Ortadogu ve uzak dogu gözlerden kacmiyor, yoksa ABD UFO hikayesiyle dinleme gözetlemeye kilif hastasi mi yayinliyor
  Cevapla
 • Hasan 9 ay önce Şikayet Et
  Yakında bombalayıp peşinde Uzaylılar yaptı derlerse şaşırmayın :)))
  Cevapla
 • Uzaylı gübresi 9 ay önce Şikayet Et
  Uzay dan gelen uzaylı gübresi buldum tarlaya düşmüş domates ektim bir karpuz büyüklüğünde ürün verdi
  Cevapla
 • Nasıl yani 9 ay önce Şikayet Et
  Nerden anladın uzaylı gübresi olduğunu ?
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Bulunmaz bir şey bu peki ABD bunu biliyormu ? Söylemeseydin keşke
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Vay canına be demekki karpuz eksen salatalık eksen ne olurdu uzaylılar faydalı demekki acilen bu ürünü değerlendirmeliyiz
  Cevapla
 • Harika birşey 9 ay önce Şikayet Et
  Demekki ekonomik değeri fazla uzaylıları gübre yollamaları konusunda teşvik etmeli kutlamalıyız
  Cevapla
 • Yazdım bahçeye 9 ay önce Şikayet Et
  Ben köyüme bahçe çitine uzaylı giremez yazdım belki faydası olur
  Cevapla
 • Gidin be 9 ay önce Şikayet Et
  Uzaylılar la ne işimiz var ? Çıkın gidin dünyamızdan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hizbullah çok sayıda İsrail araç ve askeri yerleşimleri imha etti
Gazze'deki çocukların anısına karne bağlı balonlar gökyüzüne bırakıldı