iPhone'lara bulaşan ilk virüs tespit edildi

Siber güvenlik şirketi Group-IB, direkt iOS kullanıcılarını hedef alan ve banka hesaplarını ele geçirmek için kullanılan yeni bir trojen ele tespit etti.

GİRİŞ 17.02.2024 16:03 GÜNCELLEME 18.02.2024 11:24
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Siber güvenlik şirketi Group-IB, direkt iOS kullanıcılarını hedef alan ve banka hesaplarını ele geçirmek için kullanılan yeni bir trojen ele tespit etti. GoldDigger adının verildiği bu trojen iOS kullanıcılarının hassas bilgilerini ele geçirmek için tasarlandı. iPhone ve iPad kullanıcıları için oluşan bu tehdit, iOS tarafı için geliştirilen ilk truva atı olma özelliği de taşıyor. 

Kullanıcıların yüz tanıma verilerini, kimlik bilgilerini ve SMS bilgilerini ele geçirdiği için çok tehkeli olarak sınıflandırılıyor.

APPLE CİHAZLARA NASIL BULAŞIYOR?

App Store'da yayınlanmadan önce uygulamaların beta sürümlerinin yayınlanmasına olanak sağlayan TestFlight uygulaması üzerinden sunuldu. Apple bunu fark ettikten hemen sonra TestFlight üzerinden kaldırıldı ancak kötü niyetli yazılımcılar daha karmaşık bir yaklaşım benimsedi. 

Mobil Cihaz Yönetimi (MDM) profilini temel alan bu yaklaşımdaki profiller, şirketlerin sistemin birçok yönünü ihtiyaçlarına göre özelleştirmesine ve kontrol etmesine olanak tanıyor. Ancak burada yapılan şey, kullanıcıları App Store dışından uygulamayı indirmek için kötü amaçlı profili yükletmek. Bu yapıldığında ise ihtiyaç duydukları tüm verileri toplayabiliyorlar.

GoldPickaxe, biyometrik verileri topluyor. Bu da kullanıcının banka hesaplarına ya da cihazındaki diğer verilere ulaşmak için bir giriş anahtarı oluyor. Kimlik bilgileri ya da SMS'e ulaşan hackerler, kişinin bilgilerini kolayca topluyor.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 3
 • tekin 1 ay önce Şikayet Et
  zaten kendisi virus casuz sadece baskasi girmesin diyorlar yaptiklari ortaya cikti mi sucu baskasina atiyorlar eski nr
  Cevapla
 • sedat tosun 1 ay önce Şikayet Et
  Sallama
  Cevapla
 • Misafir.1125. 1 ay önce Şikayet Et
  Apple o kadar güvenli sistem değiller, sürekli insanlara bilinçaltına güvenli olduğunu yazıp durdular, kırılamayacak sistem yoktur... sürekli güvenlik yaması yayınlarlar,
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Heyecanlandıran çalışmada son kritik viraj! ‘Beka meselesi’ diyen uzmanlardan kritik çağrı
Akşener'den kurultay öncesi şaşırtan hamle! Hepsini teker teker sildi