Friends dizisiyle eğitilen yapay zeka yeni bir özellik kazandı!

Friends ve The Bing Bang Theory dizileriyle eğitilen yapay zeka, dizideki iğneleyici bölümleri yüzde 75 oranında doğru tespit etmeyi başardı.

Friends dizisiyle eğitilen yapay zeka yeni bir özellik kazandı!
Friends dizisiyle eğitilen yapay zeka yeni bir özellik kazandı!
GİRİŞ 19.05.2024 12:50 GÜNCELLEME 19.05.2024 13:11

Bilim insanları sarkazmı saptayabilen yapay zeka aracı geliştirildi. Araç Friends ve The Big Bang Theory gibi sitcomlarla eğitildi. 

Sarkazm veya iğneleme, çoğunlukla ses tonu, yüz ifadesi, duraklama gibi yollarla aktarıldığı için sadece kelimelerin anlamlarıyla tespit etmek pek mümkün değil. Bunu saptaması için geliştirilen algoritmalar genellikle sadece metin analiziyle eğitildiğinden yeterince başarılı olamıyor.

Amerika Akustik Derneği ve Kanada Akustik Derneği'nin toplantısında perşembe günü sunulan yeni çalışmayı yürüten ekipse akustik parametreler ve emoticonlardan yararlandı. Emoticon, yüz ifadelerinin ":)" gibi işaretlere aktarılması anlamına geliyor. 

Friends ve The Big Bang Theory gibi popüler komedi dizilerindeki sahneleri içeren bir veritabanı oluşturan araştırmacılar perde ve konuşma hızı gibi özellikleri dikkate alarak konuşmaları metne çevirdi.

Ardından bunların duygu analizini yapan bilim insanları sahnedeki duygunun görsel bir şekilde de ifade edilmesi için her birine emoticon ekledi.

DİZİDEKİ İĞNELEMELERİ YÜZDE 75 ORANINDA TESPİT EDEBİLDİ!

Bu sayede gördüğü, duyduğu ve okuduğu verilerle eğitilen sinir ağı, sarkazmı büyük ölçüde tespit etmeyi başardı. Ekip, yapay zekanın sitcomlardaki iğnelemeyi yüzde 75 oranında tespit ettiğini söylüyor. 

Sarkazmın bağlam ve kültüre göre değiştiğini söyleyen araştırmacılar aracı geliştirmeye devam ediyor. 

Yapay zekanın sarkazmı tespit etmesi ve böylece insanların konuşmasına daha aşina hale gelmesi kullanıcılarla daha doğal iletişim kurmasını sağlayabilir. 

Geçen hafta ChatGPT'nin yaratıcısı OpenAI'ın, sarkazm algılama becerisine sahip bir asistan üzerine çalıştığı bildirilmişti. Görsel ve işitsel verileri daha iyi anlamanın yanı sıra daha iyi bir muhakeme yeteneğine sahip olacağı söylenen yeni teknolojinin, şirketin otomatik müşteri hizmetleri servisini iyileştirmesi bekleniyor.

KAYNAK: INDEPENDENT | HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
En düşük emekli maaşı belli oldu! Abdullah Güler açıkladı
ÖTV indiriminden yararlanacak marka ve modeller belli oldu