Huawei, Anroid'e veda ediyor! İşte kullanacağı yeni işletim sistemi...

Ancak, HarmonyOS hala AOSP kod tabanını kullanıyor ve bu da Android'den tamamen kurtulmadığı anlamına geliyor. Ancak şimdi Huawei, tüm Android izlerinden tamamen kurtulmaya hazırlanıyor.

Huawei, Anroid'e veda ediyor! İşte kullanacağı yeni işletim sistemi...
Huawei, Anroid'e veda ediyor! İşte kullanacağı yeni işletim sistemi...
GİRİŞ 22.05.2024 14:54 GÜNCELLEME 22.05.2024 14:54
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Phandroid'in haberine göre, Huawei, Eylül ayında HarmonyOS'un bir sonraki sürümünü olan HarmonyOS NEXT'i piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Önemli değişikliklerden biri ise, Android ile ilgili her şeyden tamamen vazgeçecek olmaları. Bunun sebebi ise kendi geliştirdikleri Hongmeng çekirdeği üzerinde işletim sistemini çalıştırmak istemeleri.

Huawei'nin pek fazla seçeneği yok. Varlık Listesi, Huawei'yi zor durumda bırakmak için birçok şirkete kısıtlama getirdi. Örneğin, Huawei'nin yeni telefonları için yayınladığı yazılım aslında Android 12'yi baz alıyor. Huawei'nin gerçekten mobil telefonlarını geliştirmek istiyorsa kendi kendine yeterli olması gerektiği anlamına geliyor. Huawei, ne kadar dışa bağımlı bir şirket olursa o kadar bağımsızlığı başka şirketlerin elinde olacak ve bir kısıtlama yaşaması durumunda zora girecek. Eğer şirket kendi geliştirdiği ve ürettiği teknolojileri kullanır, geliştirirse dışa bağımlılığı bir o kadar azalacaktır.

HarmonyOS NEXT'in Çin'de ilk olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor, ardından dünya genelinde yaygınlaşması hedefleniyor. Uygulamalar konusunda, Huawei'nin geliştirilen 4.000'den fazla uygulama olduğunu iddia ediyor. Çin pazarının ne kadar büyük olduğu göz önüne alındığında, Huawei'nin HarmonyOS NEXT'in diğer platformların başarısız olduğu şekillerde başarılı olma şansı çok yüksek.

 

Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Tek 1 ay önce Şikayet Et
    Yerinde karar ve doğru usa bağlı kaldigin sürece usa sorun çıkarır hep bence her devlet benzeri şey yapması gerek
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Selçuk Bayraktar'dan tüyleri diken diken eden paylaşım: Gökten, karadan, denizden!
Özgür Özel, Erdoğan ile ne konuştuklarını açıkladı