Ekvador'da yeni bir cam kurbağa türü keşfedildi

Güney Amerika ülkesi Ekvador'daki Amazon Ormanları'nda yeni bir cam kurbağa türünün keşfedildiği bildirildi.

 Ekvador'da yeni bir cam kurbağa türü keşfedildi
Ekvador'da yeni bir cam kurbağa türü keşfedildi
GİRİŞ 11.07.2024 08:58 GÜNCELLEME 11.07.2024 08:58

Ekvador Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Enstitüsünden (Inabio) yapılan açıklamada, Amazon Ormanları'nda keşfedilen cam kurbağa türünün Ekvador Pontificia Katolik Üniversitesi (PUCE) ve Kito San Francisco Üniversitesinden (USFQ) araştırmacılar tarafından tespit edildiği belirtildi.

Araştırmacılar, keşfin Kutuku Sıradağları'nda gerçekleşmesi nedeniyle yeni türe "Centrolene Kutuku" ismini verdi.

Kutuku Sıradağları'nda yaşayan bu türdeki cam kurbağaların neslinin tehlike altında olduğunu aktaran araştırmacılar, bu bölgenin koruma altına alınmasını ve yasa dışı madenciliğin durdurulmasını istedi.

Yerel basında çıkan habere göre, kurbağanın "cam" olarak adlandırılmasının sebebi, karın bölgelerinin şeffaf olması ve iç organlarının görülebilmesinden kaynaklanıyor.

KAYNAK: AA
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ev sahiplerinin kiracılara yeni dayatmaları: GBT, KKB, findeks raporu
Rekor üstüne rekor kırılıyor! Kapıkule Sınır Kapısı'nda gurbetçi akını