ABD açıkladı: X'teki Rus bot çiftliğini çökerttik!

ABD Adalet Bakanlığı, "yapay zeka destekli" Rus bot çiftliğinin bir parçası olduğunu iddia ettiği yüzlerce X hesabına yönelik sıkı önlemler aldığını bildirdi.

ABD açıkladı: X'teki Rus bot çiftliğini çökerttik!
ABD açıkladı: X'teki Rus bot çiftliğini çökerttik!
GİRİŞ 11.07.2024 09:46 GÜNCELLEME 11.07.2024 09:46

Adalet Bakanlığı, sahte hesapların Amerikalılara aitmiş gibi görünmek üzere tasarlandığını ve Ukrayna'daki savaşla ilgili "Rus propaganda içerikleri paylaştığını" söyledi.

Salı günü mührü açılan bir yeminli ifadede, Rusya hükümetini destekleyen mesajları öne çıkarmak için kullanıldığı ileri sürülen 986 sosyal medya hesabının ve iki alan adının ele geçirildiği açıklandı.

Yeminli ifadeye göre Adalet Bakanlığı, Kanada Siber Güvenlik Merkezi (Canadian Centre for Cyber Security) ve Hollanda polisinin yürüttüğü soruşturma, "sosyal medya botu çiftliğinin kurulmasını ve yürütülmesini sağlayan bir yazılım geliştirilmesine öncülük edenin" Rusya devlet kanalı RT'nin haber istasyonundan bir genel yayın yönetmeni yardımcısı olduğunu tespit etmiş.

Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, "Bugünkü eylem, Adalet Bakanlığı'nın ve ortaklarımızın, Rus hükümeti aktörleri ve ajanlarının yapay zeka kullanarak dezenformasyon tohumları ekmesine ve Amerikalıları ayrıştırmasına izin vermeyeceğini gösteriyor" dedi.

SOSYAL MEDYADA KAOS ORTAMI OLUŞTURUYORLARDI

Adalet Bakanlığı, sözümona bot çiftliğinin "geniş ölçekte bilgi yaymak" ve Rus devleti kanalının "sosyal medyadaki erişimini" artırmak için kullanıldığını iddia etti.

Bot çiftliğinin arkasında olduğu öne sürülen RT genel yayın yönetmeni yardımcısı, Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) 2023'te kurduğu bir özel istihbarat teşkilatında yer alıyor. Adalet Bakanlığı'na göre teşkilat "bot çiftliğinin ürettiği dezenformasyonu sosyal medya aracılığıyla yaymak da dahil olmak üzere, FSB ve Rus hükümetinin misyonunu ileri taşımayı" amaçlıyor.

FBI direktörü Christopher Wray, "Rusya, bu bot çiftliğini yapay zekayla üretilen yabancı dezenformasyonu yaymak için kullanmayı, yapay zeka yardımıyla faaliyetlerinin ölçeğini büyüterek Ukrayna'daki ortaklarımızı zayıflatmayı ve jeopolitik söylemleri Rus hükümetinin lehine çevirmeyi amaçlıyordu" dedi.

Bugünkü eylemler Rus sponsorluğundaki üretici yapay zeka destekli sosyal medya botu çiftliğinin sekteye uğramasında bir ilki temsil ediyor.

"Sahte sosyal medya hesapları biyografik bilgilere, siyasi ideolojilere ve konuma sahip "personalarla" oluşturulmuş. Örneğin hesaplardan biri, Minneapolisli bir "mutlak ifade özgürlüğü savunucusu" ve Bitcoin meraklısı olduğunu beyan ediyormuş.

Adalet Bakanlığı, yapay zeka yazılımı sözümona bot çiftliğinin sahte X hesapları için kolayca "personalar" yaratmasına olanak sağladığını ileri sürdü.

KAYNAK: INDEPENDENT | HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Zelenskiy'den Trump açıklaması: Bundan korkmuyorum
ABD ordusu Suriye'deki üssüne takviye gönderdi