Suda karbondioksit balıkları sağır ediyor

Suda karbondioksit seviyesinin yüksek olmasının balıkların dengenin sağlanmasında rol oynayan kulak taşlarının (otolit) anormal gelişmesine yol açtığı bildirildi.

Suda karbondioksit balıkları sağır ediyor
Suda karbondioksit balıkları sağır ediyor
GİRİŞ 26.06.2009 12:13 GÜNCELLEME 26.06.2009 12:13
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

ABD'nin San Diego Üniversitesi'nden araştırmacılar, karbondioksit seviyesi yüksek sularda yetiştirilen balıkların erişkin yaşa gelemediğini belirttiler.

Ancak bu balıkların kulak taşlarının, karbondioksit seviyesi yüksek olmayan ortamda yetiştirilen balıklardakilerden daha gelişmiş olduğu görüldü.

Araştırmanın başındaki David Checkley, fazla gelişmiş kulak taşlarının balıkların davranışını ya da ömrünü olumsuz etkileyip etkilemediğini henüz bilmediklerini ancak normali büyük oranda değiştiren her şeyin istenmeyen sonuçlara neden olabileceğini düşündüklerini ifade etti.

Science dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, okyanuslarda karbondioksit seviyesinin artışının daha önce deniz kabukları ve mercanların gelişimini olumsuz etkilediğinin ortaya çıktığını da vurguladı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • NİHAYETPEZİR 11 yıl önce Şikayet Et
  BALIKLAR BİLE. Bir rivayette duymuştum, ahirzamanda deccalden denizdeki balıklar bile rahatsız olacak deniliyordu!
  Cevapla
 • Ali Başeskioğlu 11 yıl önce Şikayet Et
  ey editör. iç kulaktaki sodyum karbonat yapıdaki otolit taşlarının duyma ile ilgisi yok.onların görevi vücüt dengesi ie ilgili aynı inşaatçıların kullandığı zeminin dogruluğunu ölçen alet gibi.
  Cevapla
 • İHSAN BULUT 11 yıl önce Şikayet Et
  anlamak zor. Baliklar bizi anlayamaz biz baliklari.Onlarder insanlar yukarda nasil yaşiyor bizderiz baliklar denizde nasil yaşiyor.Demeyin ki baliklar onu dusunemez beyni yok.Her canlinin dusuncesi vardir.Bu ha beyni ile ha kalbi ile hayvanlar nasil birbiri ile konusuyor cunki dusune biliyorlar.Benyni olmasa bile kalbi ile...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: 22 Ekim koronavirüs tablosu! Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı