ASELSAN dinlenmeyen telefon üretti

ASELSAN, Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli kriptolu cep telefonunu üretti. 2110 MEMKadı verilen cep telefonu yasa dışı dinlenme ihtimalini ortadan kaldırıyor.

ASELSAN dinlenmeyen telefon üretti
ASELSAN dinlenmeyen telefon üretti
GİRİŞ 25.05.2011 09:44 GÜNCELLEME 25.05.2011 09:44
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Nesrullah SONAY'ın haberi

Bu telefonla dünyanın her yerinde, uydu üzerinden güvenli haberleşme yapmak mümkün. Türk savunma sanayisi önemli başarılara imza atmaya devam ediyor. ASELSAN ve Teknomobil Uydu Haberleşme A.Ş. tarafından Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli kriptolu haberleşme cihazı geliştirildi. 2110 MEMKadı verilen cep telefonu yasa dışı dinlenme ihtimalini ortadan kaldırıyor.

DİNLEMELER SON BULACAK

Tümyüksek güvenlik özelliklerini üzerinde bulunduran ve ek olarak uydu telefonlarına bluetooth veya opsiyon konektörü ara yüzünden bağlanan cep telefonu, güvenli ses ve veri iletişimi sağlıyor. Ayrıca SMS atma özelliği de bulunan 2110 MEMK, güvenlik yönetim sistemi tarafından uzaktan yönetim özelliğine de sahip. Böylece kripto anahtarlarının dağıtılması, yasaklı listelerinin güncellenmesi gibi işlevler merkez birimden emniyetli olarak gerçekleştiriliyor. 2110 MEMK, uydu üzerinden iletişimsağladığı için her yerden kullanılmasımümkün. TeknomobilUyduHaberleşme A.Ş. YönetimKurulu Başkanı SelimGençler, söz konusu cihazla yasa dışı dinlemelerin önüne geçildiğini, benzerlerine oranla çok daha yüksek performans sergilediğini ifade etti. Cihazın savunma sanayisi, haberleşme, bilgi paylaşımı gibi birçok alanda kullanılabileceğine dikkat çekenGençler, “Mayıs ayında seri üretime geçtik. Şimdiden gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından çok sayıda sipariş aldık” diye konuştu.

NASIL KULLANILIYOR?

İki telefon arasındaki iletişim öncelikle şifre eşleşmesi başlıyor. Karşılıklı el sıkışma işlemiyle birbiriyle bağlantı kurulduktan sonra data bağlantısı üzerinden görüşme yapılıyor. Cihazda bulunan kripto anahtarları cihazı kullanan kurumun kripto yöneticileri tarafından cihazlara yüklenip belirli zaman aralıkları ile güncelleniyor. Cihazın üzerinde güvenli bir bellek üzerinde saklanan kripto anahtarları, telefonun kötü niyetli kişilerin eline geçmesi ve kapağının açılması durumunda iz bırakmayacak şekilde kendiliğinden siliniyor. Herhangi bir acil silme durumunda fabrikada yeniden ayarlanıncaya kadar kullanılamaz hale geliyor. Ayrıca merkezi güvenlik yöneticisine de durumu mesajla bildiriyor.

TSK rahatlıkla kullanabilecek

Teknomobil Uydu Haberleşme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gençler, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güvenlik endişesi oluşturduğu için bu tarz cihazları kullanmakta endişesi olduğunu söyleyerek "Ancak milli olan bu cihazı bundan sonra rahatlıkla kullanabilecek" diye konuştu.

Afetler için biçilmiş kaftan

2110 MEMK iki senelik bir çalışma sonucu ortaya çıktı. Cep telefonu karasal hücresel yayınların erişemediği doğal afetler gibi olağanüstü durumlarda hem bireysel hem kurumsal olarak kablosuz haberleşme olanağı sağlıyor.

BUGÜN

YORUMLAR 3
 • ttt 13 yıl önce Şikayet Et
  ÇOK GÜZELMİŞ KAÇ PAR ?. Fiyatı konusunda bilgi verseydinizya kardeşim. nerden alınır satılr.. herkes kullana bilirmi....???
  Cevapla
 • yusuf 13 yıl önce Şikayet Et
  işte ben bu telefonu alırım. türklerin yaptığı adıda MEMKadı, kadı ismini beyendim, diğerleri hikaye, özellikleri çok güzel görünüyor, inşallah fiyatıda uygun olurda ilk işim almak olur :) teşekkürler. telefonun üzerinde ASELSAN yazması bile yeter...
  Cevapla
 • ahmet 13 yıl önce Şikayet Et
  sorun daha çok yasal gibi dinlenmek. yasa dışı fazla dinleme yok herkes biliyorki türkiyedeki telefonların nerdeyse tamamını dinliyorlar krallar varya işte onlar dinliyorlar hukuku sadece kendileri için işletenler
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Gazze’de vurulan İsrail tanklarının içerisinden görüntüler... İlk kez yayınlandı
Depremde ayakta kalan tek sistemdi: Türkiye’nin tamamına kuruluyor