Geleceğin cep telefonu avucumuzun içinde mi?

Bir Alman enstitüsünün geliştirdiği yeni teknoloji, ''geleceğin cep telefonları 'telefon'suz mu olacak?'' sorusunu gündeme getirdi.

Geleceğin cep telefonu avucumuzun içinde mi?
Geleceğin cep telefonu avucumuzun içinde mi?
GİRİŞ 25.05.2011 21:05 GÜNCELLEME 25.05.2011 21:05

Cemal Demir'in haberi

New York - Almanya'nın Potsdam şehrindeki Hasso Plattner adlı enstitünün geliştirdiği sistemde, akıllı cep telefonlarınızı cebinizden bile çıkarmıyorsunuz. Onun yerine avucunuza, akıllı telefonunuzun ekranıymış gibi dokunarak işlemleri yapıyorsunuz. Avucunuza dokunarak uygulamaları (app) çalıştırabiliyor yine avucunuza dokunarak telefonunuza cevap verebiliyorsunuz. Bütün süreç, üzerinize monte edilen küçük ama çok duyarlı bir kameranın, parmak ve avuç hareketlerinizin görüntüsünü, kablosuz interneti kullanarak cep telefonuna kumanda olarak iletmesiyle gerçekleşiyor. Araştırmacı Patrick Baudisch, bu çalışmadaki asıl amaçlarının, kullanıcıların daha rahat kullanabileceği geleceğin telefonunu geliştirmek olduğunu kaydediyor.

Ancak avuç telefonuna ilk tepkiler olumlu değil. PCWorld'den Kevin Lee, bu hayali telefonun çok yardımcı olmadığı görüşünü dile getirerek, kullanıcının hangi uygulama ikonunun ekranının neresinde olduğunu hatırlaması gerektiğini söyledi. Disovery News'den Nic Halverson'a göre ise kamera çok büyük. Bir başka teknoloji yazarı Raymond Wong ise, ''Kameranın daha küçüğünü de yapsalar, kim üzerinde sürekli kamera taşımak ister ki?'' diye soruyor ve ekliyor: ''Derimize bilgisayar ekleme çabaları yolunda ilginç bir gelişme. Ancak ciddiye alınmasına daha çok var.''

HABER 7

ETİKETLER
bilişim ce ptelefonu
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Konya'daki silahlı katliamda hayatını kaybeden 7 kişi yan yana toprağa verildi!
Erdoğan afetzedelere yapılacak yardımları açıklayıp sert konuştu: Yakalarına yapışacağız!