İOS'un açığını Türk şirket buldu

iOS 10.2'deki güvenlik açığını bir Türk siber güvenlik şirketinin açığa çıkardığı öğrenildi.

İOS'un açığını Türk şirket buldu
İOS'un açığını Türk şirket buldu
GİRİŞ 16.12.2016 16:57 GÜNCELLEME 16.12.2016 16:57

Apple'ın resmi sitesinden de yayınlanan açıklamada, Trapmine isimli şirketin iOS 10.2'de keşfettiği açığın 'kritik' olduğu belirtildi.

Bildiğimiz üzere Apple, iOS'un yeni sürümünü piyasaya çıkaracağı zaman öncelikle beta sürümünü geliştiricilerin hizmetine sunuyor. Bu geliştiriciler veya şirketler, iOS'u enine boyuna inceleyerek sistemin açıklarını inceliyor ve Apple bu açığı kapatarak bu şirketleri ödüllendiriyor.

İşte geçtiğimiz günlerde yayınlanan iOS 10.2 güncellemesinde bir Türk güvenlik şirketinin imzası olduğu ortaya çıktı. Yayınlanan listeye göre CVE-2016-7627 adlı açığı keşfeden Türk Trapmine şirketi, Apple'ın kritik sınıfında yer alan açığı kapatmasına vesile oldu.

Trapmine böylece bir ilke imza atmış oldu. iOS tarihinde bu zamana kadar bir Türk güvenlik şirketinin kritik açığı tespit edip kapattığı bilinmiyor. Apple'ın resmi sitesindeki açıklamaya buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İzmir'de bulunan siber güvenlik şirketinin 2015 yılından bu yana, firmaların güvenlik açıklarını bularak çalışmalarına devam ettiği ifade ediliyor.

ETİKETLER
güvenlik Açığı
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Teknofest'te
Vakalarda patlama! Korku yeniden başladı (26 Eylül 2020 Günün Önemli Gelişmeleri)