Osman Sınav dizisine Alevilerden suç duyurusu!

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, yazar Süleyman Çobanoğlu, yönetmen Osman Sınav, eski bakanlardan Namık Kemal Zeybek ve Habertürk Yetkililerinin kendisine ve Alevilere basın yoluyla hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Osman Sınav dizisine Alevilerden suç duyurusu!
Osman Sınav dizisine Alevilerden suç duyurusu!
GİRİŞ 05.01.2014 16:37 GÜNCELLEME 06.01.2014 07:44
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Başkan İsrafil Erbil, adına Avukatı Seyit Sönmez aracılığıyla İstanbul Nöbetçi Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan 4 sayfalık suç duyurusu dilekçesinde, şüpheliler hakkında gerekli kovuşturmanın yapılarak cezalandırılması için kamu davası açılması talep edildi.

Avukatı Seyit Sönmez, suç duyurusu dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

'22 Aralık 2013 günü Habertürk Kanalından yayımlanan 'Öteki Gündem' isimli programda TRT 1'de yayınlanacak 'Kızılelma' dizi konuşulmuş ve programa konuk olarak dizinin yönetmeni Osman Sınav, yazar Süleyman Çobanoğlu, eski siyasetçi Namık Kemal Zeybek katılmıştır. Delil olarak gösterdiğimiz (http://www.youtube.com/watch?v=HAGn5Xnue6c) link izlendiğinde, programın sunucusu, müvekkilim İsrafil Erbil'in yapmış olduğu açıklamaya binaen 'Alevilerin bir rahatsızlığı olduğunu' söylemiş ve konukların fikrini sormuştur.

Bunun üzerine Süleyman Çobanoğlu isimli şüpheli açıklamayı okuduğunu İngiltere'den böyle bir açıklama yapıldığını söylemiş bu açıklamanın 'salakça bir tartışma olduğunu, mikrobik ve münasebetsiz' bulduğunu beyan etmiştir. Aynı şekilde şüpheli Osman Sınav adlı şahıs da bu tartışmaya katılmış, bu açıklamayı yapanların 'mikrobik bir bilinç hastalığına' sahip olduklarını beyan etmiş. Daha sonrada şüpheli Namık Kemal Zeybek açıklamayı yapanları 'Alevi olmayan Aleviler' olarak tanımlamıştır. Ve hep büyük bir histeri ile müvekkilimi ve onun inancı olan Alevi inancını açıkça aşağılamışlardır'

Söz konusu kişilerin, 'hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' yaptığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunan Sönmez, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: 'Soruşturma açılarak gerekli inceleme yapıldığında şüphelilerin, mağdur müvekkilimin kimliğini bildikleri ve kullandıkları aşağılayıcı kelimelerin kime karşı söylendiğini farkında oldukları anlaşılacaktır. Nitekim açıklamanın İngiltere Cemevi Başkanı müvekkilim İsrafil Erbil tarafından yapıldığını bildikleri kendi beyanlarında geçmektedir. Bu nedenlerle müvekkilime ve onun inancı Aleviliğe karşı hakaret ve aşağılama suçunu işleyen şüphelilerin cezalandırılmaları gerekmektedir'

Avukat Seyit Sönmez, sözkonusu tartışmaya konu olan 'Kızılelma' dizisi ile ilgili gelinen süreç ile ilgili de şu bilgileri verdi:

'2013 yılının Aralık ayında TRT 1 kanalında, yönetmenliğini ve senaristliğini şüphelilerden Osman Sınav'ın yaptığı Kızılelma isimli dizinin başlayacağı duyurulmuştur. Ve bugüne kadar da dizinin tanıtımına her gün devam edilmektedir.

Söz konusu dizinin yayımlanan ve yayımlanmakta olan fragmanında dizinin başrol oyuncusu olan Furkan Palalı adlı şahıs, Aleviler için kutsal olan ve Alevi inanç terminolojisinde önemli bir yer kaplayan Hz Ali'nin kılıcı olan 'Zülfükar' adına yemin etmektedir. Aynı zamanda arka planda da Alevilerin kabul ettiği yedi ozandan birisi olan Pir Sultan Abdal'ın bir şiiri okunmaktadır. Buraya kadar her şeyi normal karşılayabiliriz. Ancak filmin tanıtımından ve isminden anlaşıldığı kadarıyla başrol oyuncusu olan şahıs bir suç örgütü olan mafyanın önemli bir üyesidir. Ve 'zülfükar' üzerine yemin etmektedir.

Türkiye halkları, Osman Sınav ve ekibinin daha önce yapmış olduğu filmlerde, her türlü insan öldürme şeklini izlemiş, bu filmlerde milli ve ırkçı duygular en bayağı şekilde kullanmış ve gazetelerde çıkan haberlerden anlaşılacağı üzere birçok genç kendini Osman Sınav'ın film kahramanı yerine koyarak çeşitli suçlar işlemişler ve böylece Osman Sınav'ın yapmış olduğu filmler günlük yaşamda mikro faşizmin bilinçaltını oluşturmaya hizmet etmiştir.

Dizinin tanıtımından anlaşılan Osman Sınav'ın kahramanı da bundan önceki kahramanlar gibi (Kurtlar Vadisi, Sakarya-Fırat, Pars-Narkoterör) milli duygularla çeşitli suçlar işleyecektir. Ancak bu yeni kahramanın farkı 'zülfükar' üzerine yemin etmesi dolayısı ile Alevi inancını taşımasıdır.

Dizinin yayımlanacağı kanal bir devlet kanalı olan TRT 1'dir. Geçtiğimiz yaz ülkemizde meydana gelen birçok toplantı ve gösteriye toplumun hemen hemen tamamını temsil gücüne sahip kişiler katılmış. Sonucunda polis tarafından 6 Alevi genci katledilmiştir. Bunun üzerine devleti yönetenler sürekli olarak Alevileri hedef göstermişler hükümet karşıtı gösterilerden Alevileri sorumlu tutmuşlardır. Tamda bu dönemde böyle bir içeriği olan dizinin yayımlanacak olması geniş bir halk kitlesi tarafından tesadüf olarak görülmemektedir. Alevilik ile kötü insan arasında sözde bir bağ kurulmaya çalışıldığı açıktır'

YAZDIR
YORUMLAR 30
 • Hiçkimse 6 yıl önce Şikayet Et
  Hani Adres soran TURİSTİ VURAN TEMEL, " NE ETTİN ULA ?" diyenlere cevaben demiş ya " bişeyler söyledi, anlamadum... İHTİMALKİ KÜFÜR ETTİ, ÇEKTİM FURDUM ONİ... " . "...toplumun hemen hemen tamamını temsil gücüne sahip kişiler katılmış. Sonucunda polis tarafından 6 Alevi genci katledilmiştir. " Seni gidi "MERT KIPTİ" seniii... ettiği LAFA BAK! O KALABALIKDA POLİS onların ALEVİ OLDUĞUNU "RETİNA TARAMASIYLA" mı belirlemiş, AVUÇİÇİ TARAMASIYLA mı ? Madem SIRF SİZE KIL(!) bu POLİS neden sadece 6 kişiyle sınırlı kalmış? AZ delikanlı ol! "KÖPRÜNÜN adını YAVUZ koymaları dahil birçok nedenle AZITTIK , SOKAKLARI DOLDURUP SON MODEL bir CELALİ İSYANI tertipledik, DIŞ emmilerde KOLKANAT gerdi " de.. rahat et. YALAN rahatsız eder bünyeyi.. Üstelik faydasıda yok . Böyle SALAK YERİNE konduğunla kalırsın.. Neymiş daha YAYINLANMAMIŞ bir dizide, OYNANMAMIŞ bir DİZİ KARAKTERİ ALEVİLİĞE HAKARET ETMİŞMİŞ... Sizin varlığınız zaten ALEVİLİĞE en büyük hakaret !
  Cevapla
 • mfatihim 6 yıl önce Şikayet Et
  Bediüzzaman Hz. bakın ne söylüyor.... Ey ehl-i hak olan Ehl-i Sünnet ve cemaat! Ve ey Al-i Beytin muhabbetini meslek ittihaz eden Aleviler! Çabuk bu manasız ve hakikatsız, haksız, zararlı olan nizaı aranızdan kaldırınız. Yoksa, şimdiki kuvvetli bir surette hükmeyleyen zındıka cereyanı, birbirinizi diğerinin aleyhinde alet edip, ezmesinde istimal edecek. Bunu mağlup ettikten sonra o aleti de kıracak. Siz ehl-i tevhid olduğunuzdan, uhuvveti ve ittihadı emreden yüzer esaslı rabıta-i kudsiye mabeyninizde varken, iftirakı iktiza eden cüz’i mes'eleleri bırakmak elzemdir.—Bediüzzaman Said Nursi, Lem’alar, s. 32.
  Cevapla
 • hakanorhan 6 yıl önce Şikayet Et
  haddinizi bilin. Zülfükâr babanızın malı değil. zülfükâr müslümanların büyük değeridir. müslümansanız sahip çıkın. kuranda namaz yok diyin. kılıc daha çok değer verin bravo
  Cevapla
 • Bahane 6 yıl önce Şikayet Et
  Ne diyorsunuz siz,neyi savunuyorsunuz?. Alevilik diye bir mezhep yoktur ilk basta bunu ogrenin.Elin ingilizi siyonisti kalkmis bir mezhep uydurmus sizde kalkmis onu uyguluyor sonrada Sunnulere laf atiyorsunuz.Siz ilk once Hz.Ali'nin hayatini yasantisini bir ogreninde gelin.
  Cevapla
 • tuncay ayaz 6 yıl önce Şikayet Et
  aleviler çok çabuk oyuna geliyo. daha geçenlerde kendi evlerinin kapılarına alevilere ölüm diye yazan aleviler çıkmadımı ortaya..geçmişte alevilere yanışlar yapılsada bunların hiç biri sunniler tarafından yapılmadı..birisi hala sivas ve maraş olaylarından bahsediyo..el insaf yaw..bu olayların ülkeyi karıştırmak için ergenekon işi olduüunu sağır sultan bile duydu..ülkeyi karıştırmak için geçer akçe mezhep çatışması..alevileri öldür at sünnilerin üstüne..sivas olaylarını çıkar at sünilerin üstüne..oh ne ala memleket..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
S. Arabistan'ın Türk ürünlerine ambargo iddiası hakkında yeni açıklama
Rus isimden ilginç sözler: Türkiye müdahil olursa Rusya kabusu yaşar