Türkiye dünyanın korkulu rüyası oldu

Türk televizyon programları ihracatı, 200 milyon dolara ulaşarak ABD'nin ardından ikincilik koltuğunu kaptı.

Türkiye dünyanın korkulu rüyası oldu
Türkiye dünyanın korkulu rüyası oldu
GİRİŞ 19.05.2015 00:48 GÜNCELLEME 19.05.2015 11:55
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, geçtiğimiz hafta Türkiye'de ilk olarak gerçekleştirilen Eğlence Ekonomisi Zirvesi'ne ev sahipliği yaptı.

Zirvede konuşan Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Cenk Karahan, Türkiye eğlence sektörünün gelişimini sayısal verilerle aktardı. Eğlence sektörünün dünyada yaklaşık 1.8 trilyon dolar hacme ulaştığını belirten Karahan, Türkiye'de ise sektörün 11.5 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştığını belirtti.

5 MİLYAR TL'LİK EKONOMİ HACMİ

Film ekonomisi açısından Türkiye'nin henüz hasılatın uluslararası piyasa rakamlarının çok gerisinde olduğunu ifade eden Karahan, Türkiye'de sinema sektörünün yaklaşık 650 milyon TL tutarında bir hacmi olduğunu, son yıllarda yükselişe geçen TV programları ihracatının ise hali hazırda 5 milyar TL'lik bir ekonomik hacme eriştiğini söyledi.

TÜRKİYE DÜNYA İKİNCİSİ

2014 itibariyle TV program ihracatının 200 milyon dolara ulaştığına dikkat çeken Karahan, Türkiye'nin bu alanda dünya ikinciliğini ele geçirdiğini belirtti.

70 ÜLKEYE DİZİ İHRACI

Türk dizi ve formatlarını yurtdışına ihraç eden Global Agency CEO'su İzzet Pinto, dizi ihracatında Türkiye'nin ABD'nin korkulu rüyası olduğunu belirtti. Türk dizilerinin tüm dünyada hızla artan bir popüleritesi olduğuna dikkat çeken Pinto, "70 ülkeye dizi ihraç ediyoruz. Son rakamlara bakıldığında ABD'den sonra ikinci sıraya oturduk. Ruslar çok seçicidir dizi alırken ancak onların bile neredeyse liste başı olduk" dedi.

Türk dizilerin başka ülkelerde izlenmesinin başka sektörlere de faydası olduğunu belirten Pinto, "İhracata ve turizme de büyük katkısı oluyor" şeklinde konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Nezaket 5 yıl önce Şikayet Et
  Herşeyi de AKP ile ilişkilendirmek niye ! Iyi birşey yapsa da Türkiye ikinci olmaya gayret etse bizim Türk aile yapısını anlatmıyor ki diziler maneviyat tan dinden den uzak senaryolar eşlerine ihanet edenleri marifet gibi gösteriyor yuvalarda huzur yok! Gençlerdeki açlık manevi bu ihtiycı yanlış yerde gayrimeşru sevgilerde arıyorlar çok Üzücü bu haberde övünülecekbir yan yok maddiyat dışında gene kusura bakmayın .
  Cevapla
 • Arif 5 yıl önce Şikayet Et
  Bahsettiğiniz film yaşananlardan ders almayı amaçlıyor, yaşananları taklit etmeyi değil. İhanet edenleri övmek değil de ifşa etmek amacı ile olabilir mi? İfşa kelimesinin anlamının öğrenmeniz lazım.
  Cevapla
 • sargul 5 yıl önce Şikayet Et
  Mükemmel dizi
  Cevapla
 • Yeniçeri 5 yıl önce Şikayet Et
  kardesim herşeye bi eleştiriniz var sonuçta ülke bu sektörden vergi alıyor ne boş boş yorum yapıyorsunuz bunları izleyende bizleriz
  Cevapla
 • virdis 5 yıl önce Şikayet Et
  hem seni tanıyor hem de varlığını kabul ediyorlar,,, kazançlarımız da cabası,,, ailesi mahvolanlar nedense hep o kanalların başından ayrılamıyorlar, sonra DA HEP ŞİKAYET,,,
  Cevapla
 • SAKARYALI 5 yıl önce Şikayet Et
  ciddimisiniz şaka dimi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya bu kadının sözlerini konuşuyor: ABD siyahları sömürdü! Asıl yağmacı olan sizsiniz
Katar'dan gelen koronavirüs haberi herkesi endişelendirdi! En kötü gün