İstanbul'un tarihi bölgeri Dünyayı Geziyorum'da

Özlem Tunca’nın sunumuyla Dünyayı Geziyorum her Pazar 15:20’de Kanal 7’de…

İstanbul'un tarihi bölgeri Dünyayı Geziyorum'da
İstanbul'un tarihi bölgeri Dünyayı Geziyorum'da
GİRİŞ 02.05.2020 16:21 GÜNCELLEME 02.05.2020 16:21

Özlem Tunca’nın sunumuyla ekrana gelen Dünyayı Geziyorum Ramazan ayı boyunca İstanbul’un manevi bölgelerini gezecek. Dünyayı Geziyorum bu hafta İstanbul’da Ramazan dendiğinde akla ilk gelen yerlerden Sultan Ahmet Meydanı’ndan evlere konuk olacak. 

Dünyayı karış karış gezerek ilginç yaşam, benzersiz manzaraları ve geçmişten bugüne taşınan tarihi eserleri görme fırsatı sunan Dünyayı Geziyorum Ramazan ayında İstanbul’daki önemli noktalardan izleyici karşısına çıkacak. Dünyayı Geziyorum’un bu haftaki durağı her noktasında buram buram tarih kokan Sultan Ahmet Meydanı’ndan izleyici karşısına çıkacak. Özlem Tunca’nın meydandaki ilk durağı Ayasofya müzesi oldu. Tunca, ilk inşa edildiğinde katedral olan, İstanbul’un fethinden sonra camiye dönüştürülen bugünlerde ise müze olarak kullanılan Ayasofya müzesinin tarihini izleyicileri için anlattı. Dünyayı Geziyorum ekibi daha sonra Üçüncü Ahmet Çeşmesi’ne gitti. 1729 yılında yapılan çeşmenin ince işçiliğini gören Özlem Tunca, hayranlığını gizleyemedi. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethinden sonra inşa ettirdiği Topkapı Sarayı’nın meşhur Saltanat Kapısı’na giden Dünyayı Geziyorum ekibi büyük bir tarihe ev sahipliği eden bu büyük eseri havadan görüntüledi.

Dünyayı Geziyorum ekibinin son durağı ise meydana adını veren Sultan Ahmet Camii oldu. 1609-1617 yılları arasında Sedefkar Mehmet Ağa tarafından inşa edilen caminin yapılış sürecini anlatan Özlem Tunca izleyicilerine Corona virüs tehlikesi geçtikten sonra yapıların içini görüntülemek için söz verdi.

Özlem Tunca’nın sunumuyla Dünyayı Geziyorum her Pazar 15:20’de Kanal 7’de…

 
 
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bakan Koca müjdeyi verdi: Birkaç gün içinde hepimizi sevindirecek gelişmeler olacak
Çin'in gözü lityum madeninde! Karış karış inceliyorlar