Yerli dizilere 'kadın' eleştirisi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Okul Öncesi Eğitim Kulübü tarafından ‘Caroline’den Yahşi Cazibe’ye Yerli Dizilerdeki Kadın Portreleri’ konulu panel düzenlendi.

Yerli dizilere 'kadın' eleştirisi
Yerli dizilere 'kadın' eleştirisi
GİRİŞ 18.04.2011 18:40 GÜNCELLEME 18.04.2011 18:40

Panelde bazı medya organlarının dizilerde eşitsizlik konumu üreterek bedenleri sömürülen kadınları arzu nesnesi olarak sergilemekte olduğu belirtildi. Panele konuşmacı olarak katılan OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yasemin Yüce Tar, dizilerde iyi ve kötü kadın tiplerinin keskin çizgilerle seyirciye sunulmasını istemediklerini kaydetti.
   
Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan ve çok sayıda akademisyen ile öğrencinin katıldığı panelde konuşan Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Zeynep Alat, dizilerin hayatın bir parçası haline geldiğine dikkat çekti. Sosyoloji Öğretim Görevlisi Yasemin Yüce Tar, dizilerdeki kadın rol ve hallerinin topluma etkisi üzerine bilgi verdi.
   
Medyada çizilen kadın imajlarını analiz eden Tar, “Biz kadın ve erkek olarak doğmuyoruz, cinsiyet rollerini sosyalleşmemiz içerisinde öğreniyoruz. Öğretilmenin daha fazlası kitle iletişim araçlarıyla yapılıyor. İstatistiklere göre son 4 yılda kadına uygulanan şiddetin yüzde 2 bin arttığı gözlemleniyor. Kadın sorununun diziler üzerinden nasıl yaratıldığı ve içselleştirildiği önemli bir konudur. Bizim itirazımız dizilerin uydurulmuş olmasına değil, iyi ve kötü kadın tiplerinin keskin çizgilerle bize öğretiliyor olmasınadır.” dedi.
   
Üniversite çalışanlarından Nurten Yoğunali Kurt ise dizilerin medyayla ilişkisine değindi. Kurt şöyle konuştu: “Medya, kadınlık durumlarını kurgulamakta, eşitsizlik konumu üreterek bedenleri sömürülen kadınları arzu nesnesi olarak sergilemektedir. Siyah ve beyazın gösterildiği medya ve popüler kültürde asla griye yer verilmiyor. Kitle kültürü, gerçek yaşama dair sorunları unutturur, kısa süreli keyif ve memnuniyete oturtulmuştur. Bu durum, kadının rutin ev işleri arasında nefes almasını, dizilerdeki karakterlerle özdeşleşmesini sağlar. Nesneleştirilmiş kadının başrolde olduğu diziler kadınlara hitap eder şekilde sunuluyor."

KAYNAK: CİHAN
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Antalya'da 57 oğlağı parçalayan 3 Rottweiler cinsi köpek için karar verildi
Evdeki hesap çarşıya uymadı! Fiyatları geri çektiler