Özbekistan'ın yeni lideri: Şavkat Mirziyoyev

Özbekistan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini Liberal Demokrat Parti adayı Şavkat Mirziyoyev’in geçerli oyların yüzde 88,61’ini alarak kazandığı açıklandı.

Özbekistan'ın yeni lideri: Şavkat Mirziyoyev
Özbekistan'ın yeni lideri: Şavkat Mirziyoyev
GİRİŞ 05.12.2016 15:33 GÜNCELLEME 05.12.2016 15:33
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Merkezi Seçim Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Vekili ve Başbakan Mirziyoyev, seçmenlerin yüzde 88,61'nin oyunu alarak Özbekistan'ın yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Diğer adaylardan Halkın Demokrat Partisi lideri Hotamjon Ketmonov yüzde 3,73, "Adalat" Sosyal Demokrat Parti lideri Nariman Umarov yüzde 3,46, Milli Şahlanış Demokrat Partisi lideri Sarvar Atamuradov ise yüzde 2,35 oy alabildi.

KERİMOV'UN ÖLÜMÜ

Özbekistan, ülkeyi 27 yıl yöneten Birinci Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un beyin kanaması geçirerek 2 Eylül'de hayatını kaybetmesinin ardından yeni cumhurbaşkanını belirlemek için dün sandık başına gitti.

SEÇİMİN TAKİBİ

Seçimi 50'ye yakın ülke ile aralarında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Dünya Seçim Organları Birliği (DSOB), Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Bağımsız Devletler Topluluğunun (BDT) da bulunduğu kuruluşlardan 600'den fazla uluslararası gözlemci takip etti.

Seçimlerde ayrıca bin 300'e yakın yerli ve yabancı gazeteci görev yaptı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • yalnız 5 yıl önce Şikayet Et
    muhtemelen yeni diktatör seçildi. Türki cumhuriyetlerin kaderi bu...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
El Salvador Cumhurbaşkanı'ndan Türkiye ve Erdoğan'a övgü dolu sözler!
Zamanın İBB Başkanı Erdoğan'dan yalan ve iftiraya sığınan İmamoğlu'na ders gibi sözler