NATO'dan AB'ye çağrı: On yıllarca sürebilecek savaşa hazır olun

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya ile on yıllarca sürebilecek olası bir karşı karşıya gelmeye hazır olmalıyız diyerek, Avrupa ülkelerine silah üretimini artırma çağrısında bulundu.

GİRİŞ 10.02.2024 15:47 GÜNCELLEME 10.02.2024 16:14
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Son dakika haberine göre Stoltenberg, Alman Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, Ukrayna Savaşı'na değinerek, Avrupa ekonomisinin silah ve mühimmat üretimine çok daha fazla odaklanması gerektiğini söyledi.

"Ukrayna'ya tedarikimizi artırabilmemiz ve kendi stoklarımızı yeniden doldurmamız için sanayi alanındaki temelimizi daha hızlı bir şekilde iyileştirip genişletmemiz gerekiyor." diyen Stoltenberg, bunun, barış dönemlerindeki yavaş üretimden, ihtilafların olduğu dönemlerde gerekli olan hızlı üretime geçilmesi anlamına geldiğini ifade etti.

Stoltenberg, serbest piyasa ekonomilerinde silah üreten şirketlerin üretimi artırılmaları için imzalanmış sözleşmelere ihtiyaç duyduğuna işaret ederek, "Avrupa endüstrisinin bu türden daha fazla sözleşmeye ihtiyacı var ve bunların daha hızlı imzalanması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Batılı ülkelerin hem üretimde hem de yatırımda Rusya'yı geçebilecek araçlara sahip olduğunu vurgulayan Stoltenberg, "Batının ekonomik ve sanayi gücü, Rusya'dakini gölgede bırakıyor." şeklinde konuştu.

- "GÜVENLİĞİMİZ İÇİN  DAHA FAZLASINI YAPMALIYIZ"

Stoltenberg, silah üretiminin artmaması durumunda bundan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yararlanabileceğini ve Avrupa'nın güvenliğinin tehdit edileceğini savunarak, "Putin, Rus ekonomisini uzun bir savaşa hazırlıyor. (Putin), Rusya'nın askeri harcamalarında yüzde 70'lik bir artış talimatı verdi ve İran ve Kuzey Kore'den füze tedarik etmekten vazgeçmiyor. Rusya tüm ekonomisini savaşa yönlendirdiği için biz de güvenliğimiz için daha fazlasını yapmalıyız." ifadelerini kullandı.

İttifakta ilerlemeler sağlandığını belirten Stoltenberg, NATO'da 6 ayda 10 milyar dolarlık mühimmat anlaşmaları yapıldığını anlattı.

Stoltenberg, eğitim ve sağlık alanlarına daha fazla para yatırım yapmak isteyenleri anladığını ancak okullar, hastaneler ve endüstrinin silahlı kuvvetler tarafından korunduğunu ifade ederek, "Bundan dolayı güvenliğimize yatırım yapmak önemlidir." dedi.

NATO'nun Rusya ile savaş arayışında olmadığına dikkati çeken Stoltenberg, "Ancak kendimizi on yıllarca sürebilecek olası bir karşı karşıya gelmeye hazırlamalıyız." değerlendirmesini paylaştı.

Stoltenberg, şu anda hiçbir NATO ülkesinin Rusya'nın doğrudan askeri tehdidi altında olmadığını vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Ukrayna'ya daha güçlü destek vermelerini isteyen ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un bu yöndeki çağrılarını öven Stoltenberg, tüm müttefiklerin Ukrayna'ya desteği artırması gerektiğini kaydetti.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 55
 • Takipci 5 ay önce Şikayet Et
  çevremizdeki her savaşta eziyet ve çile çeken biz oluyoruz savaşan ülkeler bile gıdaya enerjiye bizden ucuz kavusuyor stratejik her şeyimizi yahudilere havale ettik sattık piyasayı enflasyonu onlar belirliyor çünkü piyasa ellerinde yerli milli diye diye bilinçli bir şekilde iyot gibi ayazda kaldik
  Cevapla
 • Deniz Sümbül 5 ay önce Şikayet Et
  ABD=
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  1 e karşi 55
  Cevapla
 • İklimDeğişikliği 5 ay önce Şikayet Et
  Polonya ve ukranya Avrupanın Rusyaya karşı sınır muhafız ülkeleri
  Cevapla
 • fesat nato. 5 ay önce Şikayet Et
  bildiğim tek şey var ben natoyu çok büyük savaşmamak gücü olarak bilirdım meyer natoda tıpki israil gibi dünya fesatlığına soyunmuş bir gücmüş de haberımız yok büyle güçlerede başındakilerede lanet olsun katiller.istifa etsın bu küpek katil olmasın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den son dakika Kıbrıs duyurusu! Tüm dünyaya net mesaj
 Pakistan'dan tarihi Netanyahu kararı! İmzalar atıldı, resmen ilan edildi