Kuzey Kore'den BM'ye yanıt

Kuzey Kore, balistik füze denemelerini sert biçimde kınayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin açıklamalarını kabul etmedi.

Kuzey Kore'den BM'ye yanıt
Kuzey Kore'den BM'ye yanıt
GİRİŞ 25.06.2016 13:05 GÜNCELLEME 25.06.2016 13:05
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, BMGK'nin "tarafsızlıktan yoksun ve çifte standardın bir ürünü olan" basın açıklamalarını kabul etmedi̇kleri̇ni̇ söyledi.

Diğer yandan Güney Kore Başbakanı Hwang Kyo-ahn, Kuzey Kore ile imzalanan ateşkesin ardından yıllar geçmesine rağmen, güvenliklerinin hala tehdit altında olduğunu belirtti.

Hwang, Seul yönetiminin, Kuzey Kore'nin provokasyonlarına karşı uluslararası toplumla işbirliğine dayalı olarak Kore Yarımadası'ndaki barışı koruyacağını ifade etti.

Kuzey Kore, 1950'de Kore Yarımadası'nın kuzeyini ve güneyini birleştirmek için güneye saldırmıştı. Çin'in Kuzey Kore'ye destek verdiği savaş, 27 Temmuz 1953'te imzalanan ateşkesle sona ermişti. Taraflar arasında barış anlaşması yapılmadığı için iki Kore teknik olarak hala savaş durumunda sayılıyor.

ABD Strateji Komutanlığı (USSTRATCOM), Kuzey Kore'nin 21 Haziran'da iki yeni orta menzilli balistik füze denemesinde bulunduğunu, Musudan tipi füzelerin Kuzey Kore'nin liman kenti Wonsan yakınlarından fırlatıldığını açıklamasının ardından toplanan BMGK, perşembe günü yayımladığı basın bildirisinde Kuzey Kore'nin balistik füze denemelerini sert biçimde kınayarak tüm BM üyesi ülkelere, Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımların etkili olması için daha fazla çaba gösterme çağrısı yapmıştı.

Bu ülkenin tekrar tekrar gerçekleştirdiği füze denemelerinin BMGK'nın 1718, 1874, 2087, 2094 ve 2270 sayılı kararlarının ihlali olduğu vurgulanan bildiride, Kuzey Kore'den bu denemelere son vermesi ve BMGK kararlarına uyması istenmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • erdal 4 yıl önce Şikayet Et
    helal olsun kuzey koreye BM lerin kimin güdümünde olduğunu biliyorlar ve karşı durmasını biliyorlar alkışlarım böyle milleti
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Unutulmayacak fotoğraflarla '15 Temmuz gecesi'
Fahrettin Altun paylaştı: 15 Temmuz gecesi daha önce yayınlanmamış görüntüler!