Japonya'da 'üçüncü yol' güçleniyor

Japonya'da siyasi yapıya hakim olan Demokrat Partisi (DP) ile Liberal Demokrat Partisi'ne (LDP) karşı "üçüncü yol" güçlenmeye başladı.

Japonya'da 'üçüncü yol' güçleniyor
Japonya'da 'üçüncü yol' güçleniyor
GİRİŞ 16.11.2012 09:46 GÜNCELLEME 16.11.2012 09:46

Osaka'nın karizmatik belediye başkanı Toru Haşimoto'nun merkezi bir rol aldığı bu eğilim, Tokyo'nun eski valisi Şintaro İşihara'nın da katılmasıyla Japon siyasetinde adından söz ettirmeye başladı. Ancak Başbakan Yoşihiko Noda'nın erken genel seçimlere gitmeye karar vermesi, "üçüncü yolu" hazırlıksız yakaladı. Buna karşın, karizmatik liderlerin etrafında kurulan küçük partilerden oluşan "üçüncü yol" genel seçimlerden güçlü çıkmak hedefinde.

2. Dünya Savaşı'nın ardından iktidara gelen Liberal Demokratlar, 50 yıla yakın bir süre ülkeyi yönetti. 2009'daki seçimlerde ise büyük reform vaadinde bulunan Demokrat Parti, iktidara geldi. Ancak üç yıl içinde üç başbakan değiştiren ülke, siyasi istikrardan uzaklaşırken mecliste yaşanan tıkanıklık bazı isimleri yeni girişimlerde bulunmaya götürdü. Bunların başında gelen isimlerden olan Osaka Belediye Başkanı Haşimoto yaptığı sert çıkışlarla adından söz ettirdi. DP ve LDP'den kopan isimlerle mecliste partiler kuruldu. Haşimoto'nun Japonya Diriliş Partisi'nin 5 vekili bulunuyor.

Tokyo'nun eski valisi olan Şintaro İşihara da Güneşin Doğuşu Partisi'ni kurarak siyasi arenaya girdi. İşihara önemli bir adım atarak Nagoya Belediye Başkanı Takaşi Kawamura'nın Vergilerde Kesinti Partisi'yle güçlerini birleştirmek üzerinde anlaştı. Ortak basın toplantısında konuşan İşihara, "Önemsiz farkları bir kenara koyarak ortak amaç için güçlerimizi birleştirmeliyiz." diye konuştu. Milliyetçi bir isim olan İşihara, Osaka Belediye Başkanı Haşimoto'nun partisiyle de güçlerini birleştirmenin yollarını arıyor. İki lider, gelecek ay yapılacak seçimler için bugün bir araya geldi. Ancak Haşimoto'nun, Nagoya Belediye Başkanı Kawamura ile birlikte hareket etmeye soğuk baktığı yorumları yapılıyor. Tokyo'nun eski valisi İşihara ise Haşimoto'nun yanı sıra "Senin Partin" adlı grubuyla birleşerek seçimlere güçlü girmek hedefinde.

"ZAMAN ALEYHİMİZE İŞLİYOR"

Seçimlerin erkene çekilmesi ise "üçüncü yolun" işini zora soktu. Osaka Valisi İçiro Matsui, zamanın partinin aleyhine işlediği yorumunda bulundu. Matsui, "Seçimlerden önce farklılıkların üstesinden gelebilir miyiz bilemiyorum. Olmazsa bu şekilde yola devam edeceğiz." diye konuştu. Güneşin Doğuşu Partisi Eşbaşkanı Takeo Hiranuma da biraz daha zamana ihtiyaçları olduğu belirterek, "Bu kadar kısa zamanda diğer partilerle güçlerimizi birleştirebilir miyiz bilemiyorum." ifadelerini kullandı. Bazı yorumcular, Başbakan Noda'nın seçimlere erkene çekerek "üçüncü yolun" önünü kesmek istediğini iddia ediyor. Üçüncü yolun, bu seçimlerden yine de etkin bir güç olarak çıkacağı yorumları da yapılıyor. Demokrat Parti ile Liberal Demokratların, hükümet kurmak için gerekli çoğunluğu sağlayamayacağı, bu partilerden destek almak zorunda kalacakları ifade ediliyor.

KAYNAK: CİHAN
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yunan medyasında SİHA korkusu: 'Geri adım atarsak Türkiye...'
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum