Güneş yeni bir döngüye girdi

Gökbilimciler gezegenimiz Dünya'nın yer aldığı Güneş Sistemi'nin tek yıldızı olan Güneş'in yeni bir döngüye girdiğini açıkladı.

Güneş yeni bir döngüye girdi
Güneş yeni bir döngüye girdi
GİRİŞ 17.09.2020 16:31 GÜNCELLEME 17.09.2020 16:31
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Gezegenimiz Dünya'nın da yer aldığı Güneş Sistemi'nin tek yıldızı olan Güneş'in solar hareketliliğin artıp azaldığı 11 yıllık döngülerden geçtiği biliniyor.  

Bilim insanları gezegenimiz Dünya'nın yer aldığı Güneş Sistemi'nin tek yıldızı olan Güneş'in yeni bir döngüye girdiğini açıkladı. 

Uluslararası uzmanların yer aldığı 25. Güneş Döngüsü Tahmin Paneli’nin (Solar Cycle 25  Prediction Panel) yaptığı açıklamaya göre, yeni döngü, aslında Aralık 2019’da başladı. 

İngiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre, Güneş çok değişken olduğu için yeni döngülerin ne zaman başladığını saptamak bilim dünyasının 10 ayını aldı. 

Uzmanların tahminlerine göre 25. döngü, son 11 yıldır yaşadığımız koşullarla çok benzer seyredecek. 

Panelde konuşan ve fizikçi Lisa Upton, 24'üncü döngünün son 100 yılda kaydedilen en zayıf döngü olduğunun altını çizdi. 

Bir sonraki Solar Maximum evresinin ise (Güneş’in en yüksek aktiviteye ulaştığı evre) 2025’te yaşanacağı tahmin ediliyor. 

 

 

 

 

YORUMLAR 1
  • Dizdar 10 ay önce Şikayet Et
    Yüksek irtifa gözlem uçaklarımız olsa. Bu uçakların üstünde kamera kayıt gözlem cihazı olmalı uzayı atmosferimizi vedahası gökyüzü incelenmeli kayıt. Casus uydular gizli aidiyedi belli olmıyan uçan cisimler varmı yokmu bilinir. Aksi takdirde uydular ile gökyüzünden lazerle orman yangınları çıkarabilirler yada iklim modifikasyonu uzaydan mercek büyüteç etkisi yaparlar bilemeyiz. Tedbir.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Süper Lig'de haftanın VAR kayıtları açıklandı
Başkent'te kazanan çıkmadı! İlk finalist Dolmabahçe'de belli olacak