Uzayda gizemli ve devasa bir 'boşluk' bulundu

Bilim insanları Perseus ve Taurus takım yıldızlarının arasında devasa bir boşluk bulduklarını açıkladı. Küre şeklindeki boşluğun yaklaşık 500 ışık yılı boyunca uzandığı belirtildi. Ancak, boşluğun nasıl oluştuğu gizemini koruyor.

Uzayda gizemli ve devasa bir 'boşluk' bulundu
Uzayda gizemli ve devasa bir 'boşluk' bulundu
GİRİŞ 23.09.2021 23:16 GÜNCELLEME 23.09.2021 23:16
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Bilim insanları, uzayda gizemli dev bir boşluk tespit ettiklerini duyurdu.

İKİ TEORİ VAR

The Astrophysical Journal Letters dergisinde yayımlanan çalışmayı yöneten Harvard üniversitesi Astrofizik Merkezi'nde (CfA) Teori ve Hesaplama Enstitüsü'nden (ITC) araştırmacı Shmuel Bialy, “Bu dev balonun yüzeyinde yüzlerce yıldız bulunuyor. Oluşumuna ilişkin iki teorimiz var. Boşluğun merkezinde bir süpernova patlamış ve gazları dışarı doğru iterek şimdi 'Perseus-Taurus Süper Kabuğu' dediğimiz yapıyı oluşturmuş olabilir. Ya da milyonlarca yıl boyunca meydana gelen onlarca süpernova onu zaman içinde oluşturmuş olabilir” dedi.Bununla birlikte bilim insanları, Perseus ve Taurus moleküler bulutlarının aslında uzayda ayrı yapılar olmadığını düşünüyor. İki yıldız takımının da bir süpernova patlamasından sonra aynı şok dalgasından oluşmuş olabileceğine inanıyorlar.

Araştırmacılar, dev boşluğu takım yıldızlarının yakınlardaki moleküler bulutların şekil ve boyutlarının 3 boyutlu haritalarını analiz ederken buldu. Araştırmada Avrupa Uzay Ajansı’naı (ESA) bağlı Gaia gözlemevinden alınan veriler kullanıldı.

İLK KEZ 3 BOYUTLU OLARAK HARİTALANDIRILDI

Dr. Bialy, oluşturulan haritanın bilim dünyası için büyük bir gelişme olduğunu belirterek, “Moleküler bulutların ilk kez 3 boyutlu olarak haritandırıldı. Bu bulutları onlarca yıl boyunca gözlemledik. Ancak gerçek şekillerini, derinliklerini veya kalınlıklarını asla bilemedik. Bulutların ne kadar uzakta olduğundan da emin değildik" dedi.

Çalışmanın diğer yazarlarından Catherine Zucker ise  “Artık sadece yüzde 1 belirsizlikle moleküler bulutların nerede bulunduğunu biliyoruz. Bu şekilde devasa boşluğu ortaya çıkarabildik” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: NTV
YORUMLAR 17
 • mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  sübhanallah
  Cevapla
 • yavuz 2 yıl önce Şikayet Et
  kemale soralım ne diyecek
  Cevapla
 • Çok kom,ik 2 yıl önce Şikayet Et
  çok komik
  Cevapla
 • Güzel İnsan 2 yıl önce Şikayet Et
  İdrâki meâli bu küçük akla yetmez,zira terazi bu kadar sikleti çekmez.. Allah'ın (CC) ilmi sonsuzdur fazla dalmaya kalkarsan sıyırırsın.bize kendi yeteneğimize göre akıl verdi bizim aklımızla Allah'ın (CC) ilmini sadece bize müsade edebildiğini anca idrâk edebiliriz fazlaya kaçmaya çalışırsak ya sıyırırsın yada saçmalarsın NASA gibi
  Cevapla
 • Gghdsszx 2 yıl önce Şikayet Et
  Merak etmeyin siz orayida korona virùsùyle doldursunuz
  Cevapla
 • Ferudun 2 yıl önce Şikayet Et
  Erzulumlu ismail hakki efendinin yazdigi marifet namede yildizlarin yaratilişina baksinlar zaten abd liler senelerce bu kitaptan yararlandilar halada yararlaniyorlar açiklasalar karizma çizilecek millet musluman olacak oyuzden gizliyorlar ruslarin yeraltindan gelen sesleri rushalkina dinletmedikleri gibi yuotupta var insan sesleri bağrişmalar çiğliklar rusbilimadamlarinin dunyanin merkezini bulmak için 15 km kazdiklari kuyunun dibinin sicakliği ve ozamanin engelişmiş ses dinleme cihazini kuyuya gönderip insan çiğliklarini dinleyip alalece kapattiklari kuyuyu halka anlatsalar insanlarin cehennemde yandiklarini ruslar musluman olurlardi
  Cevapla
 • Murtaza 2 yıl önce Şikayet Et
  Hidayet Allahtandir . Bunlari istedigin kadar bilim goster.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TBMM’de bir araya geldiler! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özel ile görüşme tarihini duyurdu
İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç son yolculuğuna uğurlandı