Mars’taki deprem ilginç detayı ortaya çıkardı

Astronomlar Mars'ta şimdiye kadar kaydedilenlerin en büyüğü olan bir deprem yardımıyla, Mars kabuğunun Dünya'nın kabuğundan yaklaşık yüzde 70 daha kalın olduğunu tespit etti.

Mars’taki deprem ilginç detayı ortaya çıkardı
Mars’taki deprem ilginç detayı ortaya çıkardı
GİRİŞ 30.05.2023 10:20 GÜNCELLEME 30.05.2023 14:47
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

ScienceNews’in haberine göre, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) InSight iniş aracının tespit ettiği depremden elde edilen verileri değerlendiren bilim insanları, Mars kabuğunun ortalama 45 ila 56 kilometre kalınlıkta olduğunu belirledi.

YÜZDE 70 DAHA KALIN

Bu bilgilere göre, Mars kabuğunun yer kabuğundan yaklaşık yüzde 70 daha kalın olduğu açıklandı.

Yapılan ölçümün, NASA’nın dört Dünya yılı boyunca Mars’taki kabuk hareketlerini kaydeden sabit bir sismometre olan InSight iniş aracından elde edilen verilere dayandığı belirtildi.

DEPREM TAM 6 SAATTEN FAZLA SÜRDÜ

NASA InSight, Mayıs 2022’de tüm Mars’ı etkisi altına alan ve altı saatten fazla süren 4,7 büyüklüğünde bir deprem kaydetti. Depremin Mars’ın kabuğunu üç defa dolaştığı tespit edildi.

Bu verileri kullanan Zürih ETH Üniversitesi’nden sismoloji uzmanı Doyeon Kim ve ekibi, gezegenin kabuk kalınlığını tahmin etti.

Söz konusu depremle ilgili açıklama yapan Kim, “Bu depremi yaşadığımız için gerçekten şanslıydık.” dedi.

TÜM GEZEGENDE AYNI KALINLIKTA DEĞİL

Araştırmacılar, kabuğun sadece Dünya ve Ay’ınkinden daha kalın olmakla kalmayıp, tüm Kızıl Gezegen genelinde aynı kalınlıkta olmadığını da belirledi.

Mars yörüngesinde bulunan araçlardan alınan topolojik ve yer çekimi verileri, gezegenin kuzey yarımküresinin güney yarımküresinden daha alçak olduğunu gösteriyor.

Araştırmayı yapan Kim liderliğindeki bilim insanları, önceden bunun sebebinin Mars’ın kuzeyindeki kaya yoğunluğunun güneyine göre farklı olması olduğu düşünülürken, son bulguların kaya yoğunluğunun aynı olduğunu ancak Mars kabuğunun kuzeyde daha ince olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Yer kabuğunun derinliğini öğrenen ekibin, Mars’ın iç ısısının büyük bir kısmının muhtemelen kabuktan kaynaklandığını tahmin ettiği açıklandı.

Bu ısının büyük ölçüde potasyum, uranyum ve toryum gibi radyoaktif elementlerden geldiği, yapılan bilgisayar simülasyonlarının, bu elementlerin tahminen yüzde 50 ila 70’inin alttaki manto yerine kabukta olduğunu gösterdiği vurgulandı. Bunun, Kızıl Gezegen’in ölü olduğuna dair inancın aksine, Mars’ın bazı bölümlerinde hala volkanik aktivitelerin yaşandığında dair fikri desteklediği belirtildi.

Araştırma “Geophysical Research Letters”da yayımlandı.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Emanet 1 yıl önce Şikayet Et
  Yüksek irtifa Gözlem uçaklarımız olmalı. Bu uçakların sırtına kamera sistemi takılmalı bulutların üstünden mobese sistemi gb gökyüzü uzay atmosfer 7 /24 incelenmeli. Yabancı Gizli casus uydular lazer vs sistemler denemeler yapan varmı araştırılmalıdır. Lütfen dikkate alınsın. Uzaydan güneş enerjisini yere aktaran küresel akıl binlerce uyduyla havaya neler yapmazdır. Haberimiz olmaz.
  Cevapla
 • Ender 1 yıl önce Şikayet Et
  Binlerce uydu yörüngeye yerleştiren küreselciler. Bedava internetmi acaba gizli program varmıdır. Casus uydularla uzaydan atmosferden hava iklim aynalama büyüteç etkisiyle iklim bozma belli noktaları aşırı ısıya maruz bırakma planlarıda olabilirmi. Hani uzaydan güneş enerjisini yeryüzüne aktaracaklarmış açıklıyorlar. Bizim Gözlem uçaklarının üstüne gökyüzü inceleyen kamera sistemi olsa
  Cevapla
 • Hemşo 1 yıl önce Şikayet Et
  Jüpiterde olan Depremler daha uzun sürüyor. 8 saat
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Plutonyum olmasin o sakın potasyum muzda da olan bir kimyasal element.
  Cevapla
 • bi haber 1 yıl önce Şikayet Et
  eee simdi
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Oruç Reis’in tarihi yolculuğu! Savaş gemieri de eşik edecek
Hacıosmanoğlu'nun mesajının ardından: TFF'de ilk istifa geldi!