'Bakkal Şen' oldu 'Webmaster Şen'

Veresiye defterini tutmak için aldığı bilgisayarı kendi merakıyla öğrenen Hayri Şen, bilgisayar üzerinden gerçekleştirdiği projelerle Microsoft Türkiye'nin de dikkatini çekmeyi başardı...

'Bakkal Şen' oldu 'Webmaster Şen'
'Bakkal Şen' oldu 'Webmaster Şen'
GİRİŞ 29.07.2006 15:10 GÜNCELLEME 29.07.2006 15:10

Veresiye defterlerini tutmak için 12 yıl önce bilgisayar alan İznikli esnaf Hayri Şen, artık 'Bakkal Şen' olarak değil, 'Webmaster Şen' olarak anılıyor. Kendi merakı sayesinde bilgisayarı kullanmayı öğrenen Şen, kısa sürede kurdu olduğu bilgisayar sayesinde dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft'un dikkatini çekmeyi başardı.
Kurduğu siteyle İznik'i dünyaya tanıtan Şen, 'Türkiye'den Başarı Öyküleri' isimli bir kitapta 'Hem bakkal hem Webmaster' adıyla yeraldı. Bilgisayar ve internet konusunda semineler de veren Şen'in yeni hedefi ise, İznik'i canlı yayınlarla internete taşımak.

Ülkemizde eşine az rastlanır başarı öykülerinden biri de Bursa'nın İznik ilçesinde yaşandı. İznik'te yıllarca bakkal dükkanı işleten Hayri Şen isimli esnaf, veresiye defterlerini elle yazmaktan iyice sıkıldığı bir gün bilgisayar almaya karar verdiğinde hayatının değişeceğini bilemezdi. Bakkal dükkanına getirdiği bilgisayarı kullanabilmek için günlerce çabalayan Şen, kendi gayretleri ile aradan bir yıl geçmeden bilgisayarın kurdu haline geldi.

Veresiye defteri tutmak için aldığı bilgisayarın neler yapabileceğini gördükçe heyecanlanan Şen, yeni projelere imza atmaya başladı. Pek çok yapancı programı kullanmayı öğrenen İznikli esnaf, www.iznik.gen.tr isimli web sitesini kurarak 5 bin yıllık tarihi İznik ilçesini internet taşıdı. İznik'in tarihi, sosyal, kültürel, ticari ve tarımsal hayatına ilişkin yüzlerce sayfa bilgiyi sitesine yükleyen Bakkal Şen, İznik'te 'webmaster Şen' ismiyle anılmaya başlandı.

Başarılarıyla adından söz ettirerek ulusal televizyonlara konuk olmayı başaran Webmaster Şen, kısa sürede Microsoft Türkiye'nin de ilgisini çekmeyi başardı. Microsoft yetkilileri, Şen'e başarıları nedeniyle son versiyon programları hediye etti.

Başarılı bakkal, New York üniversitesinde ekonomi okuyan ve ardından Wall Street'te stajını tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönen öykü yazarı Vedat Akman'ın kaleme aldığı 'Türkiye'den Başarı Öyküleri'adlı kitapta kendisine yer buldu. Yazar Akman, kitabında 'Hem bakkal hem webmaster' bölümünde Şen'e geniş bir şekilde yer verdi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan 'İnternetin 13. Doğum Günü Partisi'ne katılan Şen, 'Türkiye İnternetinden Manzaralar' adlı panelde konuşmacı olarak yeraldı. Türkiye İnternet Kurulu ile yakın ilişki içersinde olduğunu söyleyen Şen, başarısında Türkiye İnternet Kurulu Başkanı Prof.Dr. Mustafa Akgül'ün çok büyük bir paya sahip olduğunu vurguluyor. Bilgisayarın çok büyük bir güç olduğunu belirten Şen; 'Veresiye defterlerinden kurtulmak için çare olarak gördüğüm bilgisayar hayatımı değiştirdi. Bilgisayar insanın dünyaya açılan penceresi gibi birşey. Doğru kullanıldığında çok büyük bir nimet. Bende onu doğru kullanarak sürekli keşfetmeye çalıştım. Ve sanırım başardım.' diye konuşuyor.

Webmaster Şen'in kurduğu www.iznik.gen.tr sitede, yenilenen tasarımı ve alt yapısı ile e-kan bankası, e-halk eğitim gibi pek çok ilke imza atıyor. Şen'in son projesi ise, İznik'in 24 saat canlı yayınlarla internete taşınması. İznik'in çeşitli yerlerine kameralar kurmayı planlayan Şen, İznik'in tanıtımı için büyük bir adım olacak projesi için ilgili makamlardan yardım bekliyor.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dünyada sadece iki tanesi ulaşabildi! İşte Trilyon dolarlık şirketler...
Hamas'tan Erdoğan açıklaması: Şimon Peres'e verdiği karşılığı hatırlıyoruz