Kadir Suresi (Arapça) yazılışı - (Diyanet) anlamı: Kadir Suresi fazileti! Sırları & mucizeleri

Fakirler için zenginlik, zayıflar için izzet ve şeref olan duaların kabul edilmesi için okunan Kadir Suresi'nin Arapça yazılışı ve anlamı nedir? Kelime-i Şehadetle beraber telaffuz edildiğinde sekiz cennetin kapısının birden açılacağı müjdelenen Kadir suresi'nin sırları ve mucizeleri nelerdir? İşte, mübarek Kadir Gecesi'nin ehemmiyetini en güzel biçimde aksettiren Kadir Suresi'nin fazileti, meali ve okunuşu...

Kadir Suresi (Arapça) yazılışı - (Diyanet) anlamı: Kadir Suresi fazileti! Sırları & mucizeleri
Kadir Suresi (Arapça) yazılışı - (Diyanet) anlamı: Kadir Suresi fazileti! Sırları & mucizeleri
GİRİŞ 27.05.2020 11:06 GÜNCELLEME 27.05.2020 11:06
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Kadir Suresi, Kur'an-ı Kerim'in 97. suresi olmakla beraber toplamda 5 (beş) ayetten oluşmaktadır.

Abese sûresinden sonra Mekke'de nazil olmuştur. Mekke devrinde indirilen ve içerisinde derin anlamlar barındıran Kadir Sûresi'nde, Kadir Gecesi'nden söz edilmektedir.

Kelime olarak incelendiğinde Kadr, "azamet" ve "şeref" anlamını taşımaktadır. Kadir Sûresi'nde; Kur’an-ı Kerim'in Kadir Gecesi'nde indirildiğine, Kadir Gecesi'nin bin aydan daha hayırlı olduğuna ve Kadir Gecesi'nin rahmet ve berekete vesile olduğuna yer verilmektedir. Bununla birlikte surede Kadir gecesinin fazileti, sırları ve mucizelerinden ve o gecede meleklerin yeryüzüne inişinden bahsedilmektedir.

Özetle Kadir Sûresi, Kadir gecesini anlattığı için bu adı almıştır.

KADİR SURESİNİN ARAPÇA OKUNUŞU...

Bismillahirrahmânirrahîm…

İnna enzelnahü fiy leyletilkadr

Ve ma edrake ma leyletülkadr

Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr

Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr

Selamün hiye hatta matle'ılfecr

AMİN…

KADİR SURESİNİN ANLAMI MEALİ...

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla…

Biz o (Kur'ân)nu Kadir gecesinde indirdik.

Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?

Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.

O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.

kadir suresi anlamı okunuşu meali

KADİR SURESİNİN FAZİLETİ VE SIRLARI!

“Kadir Süresini 10 kere okuyan kimse bin küçük günahı bağışlanır.” Hadis-i Şerif yine:

“Kadir Suresini 100 kere okuyan kimsenin kalbine ismi Ä’zamin ilham eder o kimse dilediği kadar dua eder ve duası kabul olur. Yani Cenab-i Hak, bu kimsenin hacetini istek dileklerini lütfederek verir”

“Cuma gecesi Kadir Suresini 1000 kere okuyan kimse Sevgili peygamberimizi rüyasında görür”

“Kim ki bir dileği vardir 41 kere okusun. Dilegi verilir.(Muradina nail olur)

Sabah ve akşam namazlardan sonra 3 kere okuyan kimse şeytanın şerrinden emin olur, cümle sıkıntılardan necat (kurtuluş) bulur”

Şu halde kadir süresini okuyanın tüm dilekleri verilir. Rızkı bol ve kolay olur. Hasta ise şifa bulur. Belalardan uzak kalır. Sıhhat ve afiyeti devamlı olur.

Kadir suresini okuyan kimsenin sesi, okurken kelimelerin çıkmasıyla cereyan ettikçe, sanki kılıcını sıyırmış da Allah(C.C) yolunda savaşıyormuş gibi sevap kazanır.

Cuma namazından hemen sonra 2 rekat ALLAH rızası için namaz kılıp, 1000 defa Kadr Suresini okuyan Peygamber Efendimizi s.a.v. rüyasında görür.

Kadir Suresi fakirler için zenginliktir, zayıflar için izzet ve şereftir; belayı, hastalığı daha çok defedicidir. Azabından kurtarıp güven sağlayıcıdır. Dünya ve ahiret sıkıntılarından kurtarıcıdır.

KADİR SURESİ'NİN MUCİZELERİ!

Kadr Suresi 36 defa okunup, su dolu kaba üflenirse ve o su yeni bir elbise üzerine serpildiğinde; o elbiseyi giyenin rızkı artar.

Her türlü zor durumdan kurtulmak için Kadr Suresi 21 defa okunur.

Kadir suresini devamlı okuyan sıhhat üzerine olur, afiyet bulunur. Üzerine Ruhaniler iner, kendisine hemen cevap verirler. İmam Temimi' de aynı konuları belirtmiştir.

Kadir Suresini yazıp içen kimse hayat suyundan içmiş olur. Bu sureyi büyük bir leğen veya çamaşır yıkanan temiz bir şey içine yazılıp sonra elbisesini o şey içine daldıran kimse ebediyen zina etmez.

Kadir suresini okuyan kimseye Kuran-ı Kerim’in dörtte birini okumuş kadar ecir verilir.

Kıbleye yönelip, Fatiha, Ayetü’l-Kürsi ve Kadir suresini okuyup da dua edenin haceti ne ise, Allah’u Teala’nın izniyle istediği kendisine verilir.

Her kim bu sureyi yazar ve bir su içerisinde bekletirse, Allah’u Teala o kişinin basiretini açar, gözlerine nur verip kalbine şüphe olmayan bir iman verir.

Hadisi şerifte şöyle diyor: ‘’Bir kimse abdest aldıktan sonra “Kadir Suresini” bir veya üç kere okursa kıyamet günü peygamberlerle beraber hasrolur (diriltilir). Ve abdest alıp kelimei şehadet getirerek bu sureyi okursa sekiz cennetin kapısı açılır. İstedigin kapıdan gir denir.” buyrulmuştur.

Kadir suresini gizli okuyan kimse Allah(C.C) yolunda kana boyanmış gibi olur.

YORUMLAR 29
 • Safa 4 ay önce Şikayet Et
  Dostum gelenekten gelen müslümanlık insanı tatmin edemez. Neden çünkü taklidin ibadet yapıyoruz. Hayatımızda vahıy yok. Sana tavsiyem bilerek müslüman olmanın yolu Kurandan geçer. Sen Kitabınızı lafzen değil mana olarak oku anlamaya çalış, anlayamadığın yeri bilenlere sor ama ondan asla kopma çünķü O Rabbimizden bile gelen mektuptur. Mutluluk ve huzur ondadır. İçtihatlar fetvalar ilmihal bilgileri yer doğru görüşü ifade etmezler. Dolayısıyle ikinci plândadırlar.% 99 da görüş birliği yoktur. Yorumlardır bunlar. Hayatı yukardan oku. Sıkılacak ve huzursuz olacak bişey yok. Taşıyın biraz genç olduğunu tahmin ediyorum. Zamanla daha iyiye gideceksin inş. Serdar kardeşim. Adres Kuran tercih senin.
  Cevapla
 • {~SeRDaR~} 4 ay önce Şikayet Et
  Kardeşlerim bana yardım edin,kıldığım namazlardan feyz almıyorum namazda okuduğum sureri düzgün okuyamıyorum kelimeleri düzgün çıkartamıyorum,kıraatımde iyidir neden bilmiyorum bunalımdayım rabbim beni huzurunda istemiyormu?günahlarımdan dolayımı bilmiyorum...!
  Cevapla
 • yolcu 4 ay önce Şikayet Et
  Serdar kardeş , Müslüman kolay kolay bunalıma düşmemesi lazım . Neden mi ? Hayır ve şerrin Allah'tan geldiğini ve bu dünyanın bir imtihan yeri olduğunu bilir . Allah'tan ümidini kesme kardeşim . Hepimiz günahkarız . Namaz dan feyz alamıyorsan bu dinden biraz uzaklaştığını gösterir . Banada oluyor bazen dünya işlerine fazla kaptırıyoruz . Haftada 1- 2 sohbet dinleliyorum iyi geliyor . İmâm-ı Rabbânî mektubat-ı oku veya videoları var you tube da izleyebilirsinde . Allah ( cc ) yardımcımız olsun .
  Cevapla
 • osmanli27 4 ay önce Şikayet Et
  rabbim bu günün yüzü gözü hörmetine yaptığın ibadetlerini iki cihanda kabül eder inş kardeşim sabır et..şeytanın şerinden sana sığınırım ya rabbim de..
  Cevapla
 • gölge 4 ay önce Şikayet Et
  serdar kardeşim rabbimseni huzurunda görmek istemese sana secde etme imkanı veririrmi sana burda ben namaz kışıyorum ama şevkle kılamıyorum dedirtirmi bende aynen sen gibiyim ve öyle düşünüyordum sonra baktım ki buda bir imtihanmış Rabbim böyle görmek istiyormuş kulunu sen namazdan tat alamamaktan değil esas Rabbimin huzuruna çıkamıyorsan kork kardeşim yani devam edeceksin bu düşüncede nefsi düşünmekmiş bak Rabbin seni huzurunda görmek istemiyor sen bırak istersen diyor sen Rabbimin huzurun en güzel yerindesin farkında değilsin savaşıyorsun kardeşim savaşıyor ve kazanıyorsun da inşeallah bizede dua et olurmu gecen mübarek olsun
  Cevapla
 • gezenbilir 4 ay önce Şikayet Et
  Banyo suyuna sirke ekleyerek tüm vücudunu o suyla yıka, her zaman bunu yap, Evinden de sirkeyi eksik etme, Allah'ın izniyle bir musallat olayı varsa terk edip giderler.
  Cevapla
 • Mesut 4 ay önce Şikayet Et
  Bu düşünce kesinle şeytanın ve nefsin bi tuzagidir sakın yenilme kardeşim her defasında allahu ekber diyerek secdeye daha sıkı kapan rabbim yolundan ayırmasın insallah
  Cevapla
 • Erdsl pirim 4 ay önce Şikayet Et
  Bunlar şeytanin vesveseleridir hocam.sakin ha bu vesveselere kanip namazdan uzaklasma.Hepimiz zaman zaman bu gibi düşüncelere dalıp huzursuz olabiliyoruz.Rabbim çok merhamelidir.Kildigin namazlari layikiyla kabul edeceğinden şüpheniz olmasin.Hayirli kandiller
  Cevapla
 • Gurbetci 4 ay önce Şikayet Et
  Allahim kazananlardan eylesin, hastalar sifa versein yarabbim bu gun hormetine
  Cevapla
 • enes batur 1 yıl önce Şikayet Et
  çok güzel
  Cevapla
 • Duru 2 yıl önce Şikayet Et
  çok güzelmiş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
F.Bahçe'nin yeni golcüsü İstanbul'a geldi!
Küstah sözler: Erdoğan'ın nefesi kesildiğinde Türkiye ile yeniden dost olacağız