Ev hanımı Youtuber'ın geliri, asgari ücrete denk

Samsun'da yaşayan evli ve bir çocuk annesi Nuran Bilik, Youtube kanalında her gün kendi yemek programını yayınlayarak, reklam gelirlerinden aylık asgari ücrete denk bir ücret kazanıyor.

Ev hanımı Youtuber'ın geliri, asgari ücrete denk
Ev hanımı Youtuber'ın geliri, asgari ücrete denk
GİRİŞ 27.01.2018 10:52 GÜNCELLEME 27.01.2018 11:20
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Özel sektörde bir süre çalıştıktan sonra kızının doğumu ile birlikte işini bırakan ev kadını Nuran Bilik, 2014 yılında Youtube üzerinden 'Bilik Ailesi' adında kanal açıp video paylaşmaya başladı.

1.5 yıl önce videoların izlenme sayısının artması üzerine Bilik, kanalında yemek tarifi programı yayınlamaya karar verdi. Nuran Bilik, yemek programını yayınlayarak 100 bin takipçi sayısına ulaştı. Bilik, videolarına aldığı reklamların geliriyle aylık asgari ücrete denk para kazanmaya başladı.

 

 

Her gün, evde bulanabilecek basit malzemelerle yemek yaptığını anlatan Nuran Bilik, çalışmasını görüntüleyip, montajını da yaparak kanalında paylaştığını söyledi. Aile bütçesine katkı verdiği için çok mutlu olduğunu belirten Bilik, şöyle dedi:

"Mutfakta olmayı çok sevdiğim için, evde bulunabilecek basit malzemelerle yaptığım yemeklerin videolarını çekip paylaşmaya başladım. Bunun sayesinde bir gelir elde etmeye başlayınca videolara daha çok ağırlık verdim. Önce cep telefonu kamerasıyla videoları çekerken sonra kendime kamera, mikrofon, ışık, ses sistemi, bilgisayar aldım. Bilgisayarda video montaj programı öğrendim ve videolarım montajını yapmaya başladım. Kazandığım gelir ile birlikte bu benim için hobi olmaktan çıktı, bir meslek haline geldi. Sanki dışarıda bir işte çalışıyormuş gibi her gün ciddiyetle videolarımı çekip sayfama yüklüyorum. Kazandığım ücreti bu zamana kadar ekipmanların alımında kullandım. Borçları yeni yeni bitiyor. Ayrıca her gün yemek tarifi verdiğim için mutfak giderlerimiz de arttı. Elde ettiğim ücretle mutfak giderlerini karşılıyorum.

ETİKETLER
Samsun Youtuber
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • misafir 2 3 yıl önce Şikayet Et
    Tarayıcınız Firefox gibi eklentiler kullanıbilen bir tarayıcı ise Adblock Plus eklentisini kurun, reklamları engeller, böylece İslami olmayan reklamlardan belki para kazanılmasını engelleyebilirsiniz.
    Cevapla
  • misafir 3 yıl önce Şikayet Et
    Kendi bildiklerimi paylaşmak istiyorum. Para reklamdan geliyor. Bir video yüklüyorsunuz, her izlendiğinde görünen o reklamın ücreti Youtube ile sizin aranızda paylaştırılıyor. Amerikalı bir tefeci, domuz üreticisi ya da içki üreticisi Amerika'dan video izleyen Amerikalı bir kişinin görmesi için reklam verdi diyelim. Amerikalı kişi sizin videonuzu izlediğinde bu reklam ona gösterilebilir. Reklam ağları(network'ler) var. Seçerek sadece bir ağın reklamını yayınlamak belki mümkündür, bilmiyorum. Ama İslama aykırı reklamları yayınlamayan bir ağ var mı? Bu işe girecek olan helali haramı unutmasın. Araştırın önce.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Çocuklar için MIS-C tehlikesi: Ölümcül vakalar görülüyor
Sürpriz rapor yayımlandı: NATO da Türk S/İHA'sı Bayraktar TB2'nin gücünü tescilledi