2018 Miraç Kandili ne zaman? Bugün kandil mi?

Ramazan ayına az bir zaman kala 2018 yılı itibariyle Miraç Kandilinin ne zaman idrak edileceği merak edilmeye başlandı. Özellikle ibadetlerine yön vermek isteyenler vatandaşlarımız Miraç Kandili Nisan ayının kaçına denk geliyor? Sorusunun yanıtını arıyor...

2018 Miraç Kandili ne zaman? Bugün kandil mi?
2018 Miraç Kandili ne zaman? Bugün kandil mi?
GİRİŞ 13.04.2018 09:01 GÜNCELLEME 13.04.2018 09:01

Müslümanlar için en önemli günlerden birisi kandil günleridir. 2018 Ramazan ayına az bir zaman kala geçtiğimiz günlerde Regaip kandili dualarla ve ibadetlerle karşılandı. Şimdide peygamberimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) göğe yükselmesi vakası olan Miraç Kandilini dört gözle bekleyen vatandaşlar Nisan ayının kaçına denk geldiğini sormaya başladı. Özellikle ibadetlerine yön vermek isteyenlerin merak ettiği Miraç Kandili bu sene ne zaman? Bu özel günü dualarla, ibadetlerle karşılamak isteyenler için tüm merak edilen soruların yanıtları haberimizin detayında...

2018 Fitre miktarı kaç TL? Diyanet en az ne kadar verileceğini açıkladı!

2018 MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN?

 

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) göğe yükselmesi vakası Miraç Kandili 2018 yılı itibariyle 13 Nisan ile 14 Nisan cumartesi günün bağlayan gece idrak dilecek.

Bu özel günü ibadetlerle dualarla karşılayacak vatandaşlarımız şimdiden ibadetlerine yön vermeye başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı 2018 yılı dini günler takvimi listesinde diğer kandiller

Berat Kandili: 30 Nisan 2018 Pazartesi günü

Mevlid Kandili: 19 Kasım 2018 Pazartesi günü

miraç

MİRAÇ KANDİLİNİ ÖNEMİ VE ANLAMI

Miraç Kandili ikinci bir kadir Gecesi hükmünde olduğu için bu gecede edilen dualar geri çevrilmez. Miraç Kandili gecesinde Kur'an okuyup namaz kılmak ve bolca dua etmek gerekir. Miraç ya da Mirac İslamiyet'te peygamberimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) göğe yükselmesi vakasıdır. Arapçada kelime olarak yükseğe çıkma anlamına gelir ve merdiven anlamına gelen uruc kökünden gelmektedir.

Mirac olayı hicretten bir yıl ya da onyedi ay önce Receb ayının yirmi yedinci gecesi gerçekleşir. Olayın iki aşaması vardır. Birinci aşamada Peygamberimiz (s.a.s) Mescidül – Haram’dan Beytü’l-Makdis’e (Kudüs) götürülür. Kur’an’ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında “İsra” adını alır. İkinci aşamayı ise Peygamberimiz (s.a.s)’in Beytü’l-Makdis’ten Allah’a yükselişi oluşturur. Mirac olarak anılan bu yükselme olayı Kur’an’da anılmaz, ama çok sayıdaki hadiste ayrıntılı biçimde anlatılır.

miraç-kandili-ibadeti

MİRAÇ KANDİLİNDE NELER YAPILMALI?

Miraç Gecesi ve gündüzünü şöylece ihya etmeye çalışmalıyız:

1- Miraç Kandili'nin gündüzünde oruçlu olmak ve kandili böyle karşılamak gerekir. Peygamber Efendimiz “Recep ayında bir gün ve gece vardır ki Receb’in 27. gecesidir. Kim o gün oruç tutar ve geceyi ibadetle geçirirse yüz sene oruç tutmuş ve yüz sene ibadet yapmış gibi olur” buyurdu.

2- Salat ü selâm okumak.

3- Bu mübarek gece kusur ve günahlarımızdan tevbe ve istiğfarda bulunmalıyız. En azından bir tesbih “Estağfirullah” demeliyiz.

4- Namaz kılmak. Bu geceyi namaz kılarak ibadetle geçirmenin sevabı çok büyüktür. Miraç gecesi ve gündüzündeki namazları cemaatle kılmaya son derece gayret göstermelidir. Kaza namazı bulunan kimseler, bu namazlarını kaza etmeye çalışmalıdırlar. Ayrıca tesbih namazı da kılınabilir. Ancak üzerinde kaza namazı bulunan kimselerin bu gibi mübarek gecelerde nafile namaz yerine kaza namazı kılmaları daha yerinde olur. Bu sebeple kaza namazı olan kimseler bol bol kaza namazı kılmalı ve bu gece kılınacak bütün nafile namazları, kaza namazı olarak niyetlenmeli ve öylece kılmalıdırlar.

MİRAÇ KANDİLİNDEN YAPILACAK DUALAR

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Trafikte kar, tatil ve mesai sonu yoğunluğu! İstanbul'da yoğunluk yüzde 90'a çıktı
Bukele'nin ziyaretinde gündem Türk İHA'ları: Almak istiyorlar!