Dünyanın en eski aşıkları / Galeri

Diyarbakır'ın Bismil ilçesindeki Kazıda 8 bin yıl öncesine ait, birbirine sarılı kadın ve erkeğin olduğu ve sevgili oldukları belirtilen bir çiftin mezarı bulundu. İşte ibretlik kareler:

Dünyanın en eski aşıkları / Galeri
Dünyanın en eski aşıkları / Galeri
GİRİŞ 07.10.2007 15:40 GÜNCELLEME 07.10.2007 15:40
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Mezardaki aşıkların, geçen yıl İtalya'da bulunan çiftten bin yıl daha eski olduğu bildirildi.

Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan tarihi eserlerin kurtarılması amacıyla Bismil'de süren 9 kazıdan biri olan Hakemi Use Tepesi'ndeki kazılarda, tarihi eserlerin gün ışığına çıkarılması sürerken, bereketli Mezopotamya toprakları insanlık tarihiyle özdeş olan aşkın ölümsüzlüğüne bir kez daha tanıklık etti. Kazıda Neolotik (Yeni Taş Çağı) döneme ait mezarda birbirine sarılı ve sevgili oldukları değerlendirilen kadın ve erkek iskeletlerinin bulunduğu mezarın bulunması heyecan yarattı. Bu mezarın geçen yıl İtalya'nın kuzeyinde Verona şehri yakınlarındaki Mantua kazısında gün ışığına çıkartılan ve MÖ 5000'lere tarihlendirilen bir erkek ve bir kadının gömülü olduğu mezardan yaklaşık bin yıl daha eski olduğu bildirildi.

Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hakemi Use Tepesi kazısının 2001 yılından bu yana Ilısu Baraj Gölü altında kalma riski olan arkeolojik kültür varlıklarını kurtarma ve belgelemeye yönelik Diyarbakır Arkeoloji Müdürlüğü başkanlığında, Hacettepe Üniversitesi'nden bir ekiple devam ettiğini anımsattı.
Höyüğün kuzey kesiminde Dicle Nehri ile olan bağlantısını anlamaya yönelik başlattıkları çalışmada, ancak 7. sezonunda ana toprağa ulaşma imkanı bulabildiklerini belirten Tekin, burada Neolotik döneme ait özellikle de tarımcı ve köy topluluğunun önemli bir evresini tespit ettiklerini hatırlattı.

İTALYA'DAKİ AŞIKLARDAN BİN YIL DAHA ESKİ

Tekin, Mezopotamya uygarlığının çok önemli bir döneminin varlığını Türkiye sınırları içerisinde tespit ettiklerini, Geç Neolotik Hassuna dönemine ait birbiriyle bütüncül üst üste kurulmuş 5 köyde tespit ettiklerini bunun yaklaşık 200-250 yıllık bir süreci kapsadığını söyledi.
Tekin, bu yılki kazılarda gün ışığına çıkartılan 22 mezardan birinin özellikle çok dikkat çekici olduğunu, kazıda en eski köy kalıntısına ait olan ve bir evin tabanı altında bulunan mezarda yetişkin iki birey saptadıklarını bildirdi.
Yaklaşık MÖ 6 bin 100 tarihlerine ait bu mezardaki iskeletlerin antropologlar tarafından incelenmek üzere Hacettepe Üniversitesine götürüldüğünü belirten Tekin, şöyle konuştu:
“Henüz bilimsel çalışmalar sonuçlanmamış olmakla birlikte, otuzlu yaşlarda bir erkek ve yirmili yaşlarda bir kadın, yan yana gömülmüş ve gömme şekillerinden aynı zamanda öldüklerini anlıyoruz. Bireylerin gerçek yaşları ve ölüm nedenleri, geçirdikleri hastalıklar veya belki de ölüm nedenleri bir aşk cinayeti de olabilir. Bunun gibi ayrıntılı bilgiler çalışmalar sonuçlandıktan sonra netleşecek. Başları Güneydoğuda olan bireylerden erkek olan sırtını kadına dönmüş daha genç olan kadın ise bir elini erkeğin omzuna doğru uzatırken bir bacağını da erkeğin üzerine atmış durumdadır. Geçen yıl İtalya'nın kuzeyinde Verona şehri yakınlarındaki Mantua kazısında gün ışığına çıkartılan ve MÖ 5 binlere tarihlendirilen bir erkek ve bir kadının gömülü olduğu mezardan yaklaşık bin yıl daha eski olan Hakemi Use bireylerinin gerek aynı mezar içinde yer almaları, gerekse yatış biçimleri bunların karı-koca veya sevgili olduklarını düşündürmektedir. Bu ön bilgilerin ışığında Hakemi Use çiftini kazılarda saptanmış Dünyanın en eski aşıklarına ait mezar diyebiliriz. Bugüne kadarki kazılarda saptanmış dünyanın en eski aşıklarına ait mezarı bulduk.”
2006'da İtalya'nın kuzeyinde Verona şehri yakınlarındaki Mantua kazısında gün ışığına çıkartılan ve MÖ 5 binlere ait birbirilerine sarılmış erkek ve kadının iskeletleri.

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Kazım AYDIN 13 yıl önce Şikayet Et
  bunlar üşümüş.. bunlar kesin üşümüşler. Bakın ayaklarını karınlarına çekmiş ikiside. küçük olan iskelet (sanırım bayan) büyük olan iskeletin (sanırım irkek) sırtına bakıyor. Buda bunların birbirlerine küsmüş bir çiftin uyurken bir afet ile ölmesi olarak açıklana bilir. Soğuk olduğu ne kadar belli iskeletlerden. Araştırsınlar görecekler Soğuk bir hava etkisi olduğunu.
  Cevapla
 • CÜNEYT GÜLPINAR 13 yıl önce Şikayet Et
  Hehe. Arkadaki erkekse eğer ben anladım ne yaptıklarını :)
  Cevapla
 • burak deniz 13 yıl önce Şikayet Et
  hoca ilgi çekmeye çalışmış. bu gömü biçimine hocker tarzı denir ve insanın anne karnındaki şekliye öte dünyaya gitmesi amaçlanır. arkeologlar sever böyle magazini.. sevgili felan diiller yani. haa birde şuna çok güldüm bizim çift italyada bulunandan bin yıl eskiymiş... demek neolitik insanı şunları öyle gömelimki ilerde türkler övünebilsin dedi haa.. la havle la havleee
  Cevapla
 • Abdullah Birisi 13 yıl önce Şikayet Et
  . İtalya\'daki görüntülerden çiftin birbirine aşık olduğu anlaşılabilir. Ama Türkiye\'deki görüntüler bu kadar açıklayıcı değil...
  Cevapla
 • engin cak1r.. 13 yıl önce Şikayet Et
  şok iddiaaa!. Arkadaşlar bunlar bana göre aşık-maşuk değiller..bunlar Allah\'ın helak ettiği toplulluklardan bir kesit..(Korkudan birbirlerine sarılmışlar!)..:))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Erdoğan'dan Doğu Akdeniz mesajı: Türkiye'yi yok sayan anlayıştan vazgeçilmeli
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum