Atatürk'ün peygamber sevgisi

Diyanet Dergisi'nin Kasım ayı sayısında, 'Atatürk'te Peygamber Sevgisi' anlatıldı. Yazıda, yaşanan olaylarla Atatürk'ün Hazreti Muhammed'e duyduğu sevgi ve saygı anlatılıyor.

Atatürk'ün peygamber sevgisi
Atatürk'ün peygamber sevgisi
GİRİŞ 19.11.2007 12:05 GÜNCELLEME 19.11.2007 12:05
Bu Habere 162 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Atatürk'ün Hazreti Muhammed'e olan sevgi ve saygısı, yaşanan örnek olaylarla bir kere daha gözler önüne serildi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çıkarılan Diyanet Dergisi'nin Kasım ayı sayısında emekli öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. A. Vehbi Ecer'in, "Atatürk'te Peygamber Sevgisi" başlıklı yazısında, yaşanan olaylarla Atatürk'ün Hazreti Muhammed'e duyduğu sevgi ve saygı anlatılıyor. "Beğenilen, değer verilen, önemli görülen şey sevilir. Atatürk'ün beğendiği, saygı duyduğu, değer verdiği, takdir ettiği en büyük insan Peygamberimiz Hazreti Muhammed idi" ifadesinin yer aldığı yazıda, Atatürk'ün Hazreti Muhammed'in büyüklüğüne dil uzatanları affetmediğine dikkat çekilerek yaşanan şu olaya yer veriliyor:


"Allah ve Peygamber konuları ulu orta Atatürk'ün yanında tartışma konusu yapılamazdı. Bir gece sofrada sohbet sırasında Peygamberi tenkit ederek Atatürk'e yaranacağını zanneden birisinin konuşmasını kızgın bir şekilde elini masaya vurarak, keser ve 'bu konuyu kapatın... Peygamberi küçültmek isterseniz, kendiniz küçülürsünüz!' der." Atatürk'ün, 1926 yılında yaptığı bir konuşmada Hazreti Muhammed'in adının unutulmayacağını vurguladığı belirtilerek, konuşmasında, "O, Allah'ın birinci ve en büyük kuludur. O'nun izinden bugün milyonlarca insan yürüyor. Benim, senin adın silinir, fakat sonuca kadar O, ölümsüzdür" ifadelerini kullandığına dikkat çekiliyor.


Atatürk'ün 1 Kasım 1924'te yaptığı konuşmada, Hazreti Muhammed'in kabilesi tarafından sevilen bir kişi ve nasıl peygamber olduğunu anlattığı belirtilerek, konuşmadan şu örnek cümleler veriliyor: "Son peygamber olan Muhammed Mustafa, 1394 sene evvel Rumi nisan içinde rebiülevvel ayının on ikinci pazartesi gecesi sabaha doğru tan yeri ağarırken doğdu... Hazreti Muhammed eyyam-ı sabavet (çocukluk günleri) ve şebabeti (gençliği) geçirdi. Fakat henüz peygamber olmadı. Yüzü nuranî (ışıklı, saygı uyandıran) sözü ruhanî, reşit, rüiyette bibedel (görünüşte emsalsiz), sözüne sadık ve halim, mürüvvetçe (iyilikseverlikte) saire faik (başkalarına üstün) olan Muhammed Mustafa, evvela bu evsaf-ı mahsusa (özel nitelik) ve mütemayizesiyle (sivrilmesiyle...) kabilesi içinde Muhammed'ül-Emîn (güvenilir Muhammed) oldu.


Muhammed Mustafa, peygamber olmadan evvel kavminin muhabbetine, hürmetine, itimadına mazhar oldu. Ondan sonra ancak 40 yaşında nübüvvet ve 43 yaşında risalet (peygamberlik) geldi. Fahr-i alem Efendimiz namütanahî (sonsuzca) tehlikeler içinde, bipayan (tükenmez) mihnetler ve meşakkatler karşısında 20 sene çalıştı ve din-i İslamı tesise ait vazife-i peygamberisini ifaya muvaffak olduktan sonra vasıl-ı ala-yı illiyyin (cennetin en yüce yerine erişen) oldu."


1930 YILINDA YAYIMLANAN KİTAP


1930 yılında Hazreti Muhammed'i küçük düşürmeye yönelik ifadeleri içeren bir kitap ve yazar hakkında Atatürk'ün, şu açıklamayı yaptığı kaydediliyor: "Muhammed'i bana, cezbeye tutulmuş sönük bir derviş gibi tanıttırmak gayretine kapılan bu cahil adamlar, onun yüksek şahsiyetini ve başarılarını asla kavrayamamışlardır. Anlamaktan da çok uzak görünüyorlar. Cezbeye tutulmuş bir derviş, Uhud Muharebesi'nde en büyük komutanın yapabileceği bir planı nasıl düşünür ve tatbik edebilir? Tarih, gerçekleri değiştiren bir sanat değil, belirten bir ilim olmalıdır. Bu küçük harpte bile askeri dehası kadar siyasî görüşüyle de yükselen bir insanı cezbeli bir derviş gibi tasvire yeltenen serseriler, bizim tarih çalışmamıza katılamazlar. Muhammed, bu harp sonunda çevresindekilerin direnmelerini yenerek ve kendisinin yaralı olmasına bakmayarak galip düşmanı takibe kalkışmamış olsaydı, bugün yeryüzünde Müslümanlık diye bir varlık görülemezdi."


İslam dininin dünya insanlığı için büyük bir inkılap olduğunu ifade eden Atatürk'ün, Hazreti Muhammed'in vefatının yıldönümü dolayısıyla 1930 yılında yaptığı bir konuşmada da İslam dininin insanlık için bir inkılap oluşunu ve korunması gerektiğini şu cümlelerle açıkladığı kaydediliyor: "Büyük bir inkılap yaratan Muhammed'e karşı beslenilen sevgi, ancak onun ortaya koyduğu fikirleri, esasları korumakla tecelli etmek gerekti. Peygamber ölür ölmez düşünülecek şey, bir an evvel onu toprağa tevdi etmek değil yaratmış olduğu inkılâbı emniyet altına almaktı..."


İslam dinini iyi anlayan ve İslam peygamberinin büyüklüğüne, eşsizliğine hayran olan, O'na iftira edilmesine razı olmayan ve izin vermeyen Atatürk'ün dine ve peygamberine karşı olmadığı anlatılan yazıda, Atatürk'ün yanlış ve batıl inanışlar ile dinin istismarına karşı olduğuna işaret ediliyor.

YORUMLAR 162
 • geo girl 15 yıl önce Şikayet Et
  Atatürk alkolik değildi. Çok fazla içki içmezdi.Davetlerde toplantılarda filan içerdi. Hatta onun gerçek ölüm nedeninin siroz değilde başka bir hastalık için verilen ilaçların karaciğerini göçerttiğini iddia edip ileri sürenler mevcut.(o zamanki tıp o kadardı belkide) Ayrıca dinine bağlı olması yada aşırı dinci olması bu ülkeyi kurtarması ve yönetmesi için bir neden değildir, olamaz da. Şu anda başımızda bulunan idarecilerin dinden ne kadar haberleri var zannediyorsunuz?
  Cevapla
 • Yusuf Baltacı 15 yıl önce Şikayet Et
  Ben de yazayım bari!.... Yorumların neredeyse tamamını okudum.Kendi bilgilerimle harmanladım: 1) Atatürk deistti 2) Dine karşı değildi ama dindar olmadığı için bazı zararları oldu 3) İmani yönden gel-gitleri vardı 4)Yakın çevresinden herşey anlaşılabilirdi,Ziya gökalp,Tevfik Fikret v.s 5)Zaten kendisinin bu meyanda beyanları var 6)Ama T.C\'ni kuran kişidir 7)Milletini seven biridir. 8)Bu yüzden dini yönünü sorgulamaya gerek yok.Dindar değil diye dindar olmayacak değiliz 9)Dindar olmaması,O\'na saygı göstermeye engel olmamal
  Cevapla
 • haydar zulfikar 15 yıl önce Şikayet Et
  Editöre. Benim 23.22 de yayınlanan yorumumu lütfen kaldırır mısın
  Cevapla
 • halil güner 15 yıl önce Şikayet Et
  Dinayet. Diyanetin Atatürk\'ün Peygamber sevgisinden şüphesi mi var? Atatürk yaşadığı dönemde peygamber ve islam hakkında fikirlerini söylemiştir. Bu Kazım Karabekir\'in kitaplarında çeşitli şekilde yazılmış ve günümüzde de bu kitaplar satılmakta ve okunmaktadır. Okumayı bilen her müslüman Atatürk\'ün Peygamber hakkındaki düşüncelerini bilmektedir. Diyanete ne oluyor da çıkardığı derginin kasım sayısında böyle bir konuyu gündeme getiriyor. Asıl konu Atatürkün müslümanlığı değil de Diyanetin konumudur.
  Cevapla
 • mehmet tozlu 15 yıl önce Şikayet Et
  kapak olsun. günümüzün ADD lerine kapak olsun din düşmanlı gı için m.kemali kullananlara da kapak olsun!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kim Milyoner Olmak İster'de tarihi anlar: Milyonluk soruya ulaştı!
CHP’li Böke'den 'barış akademisyenleri' vaadi: Hepsi üniversitelere dönecek!