Sigarada ''tek tip paket'' uygulaması başladı: Hapis cezası geliyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından marka, logo ve simgeler kaldırılarak “Tütün mamullerinde düz ve standart paket” uygulamasına geçildi. Artık sigara paketleri siyah renkte olacak ve caydırıcılık için yüzde 85 oranında uyarı görseli olacak. 18 yaşından küçüklere sigara satışı yapanlara hapis cezası verilecek.

Sigarada ''tek tip paket'' uygulaması başladı: Hapis cezası geliyor!
Sigarada ''tek tip paket'' uygulaması başladı: Hapis cezası geliyor!
GİRİŞ 06.12.2019 09:31 GÜNCELLEME 06.12.2019 09:31
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yönetmelikle, sigara paketlerinin üzerindeki sağlık uyarı alanı yüzde 85’e çıkarıldı. Bu uyarılar paketin arka yüzüne de yerleştirildi. 14 farklı resimli sağlık uyarısı belirlendi. Bütün paketlerde yer alacak ibarelerden biri de resimli sağlık uyarıları içerisinde yer alan “Alo 171 Sigara Bırakma Hattı” mesajı olacak. Marka, logo ve simgeler ise kaldırıldı. Bugünden itibaren başlayacak olan düz ve standart paket uygulaması ile paketlerin çeşitli renklerinden ve grafik tasarımlarından kaynaklanan çekiciliğinin ve yanıltıcı özelliğinin ortadan kaldırılması, sağlık uyarıları mesajlarının caydırıcı etkisinin artırılması hedefleniyor.  Ayrıca 18 yaşından küçüklere sigara satanlar için hapis cezası olacak.

 

SİGARA PAKETLERİ ARTIK TEK TİP, TEK RENK

Yeni düzenleme ile marka, ayırt edici ibare ve diğer zorunlu bilgilerin yazım şekli, rengi, konumu standart hale getirildi. Tütün mamulü çeşidini belirleyen ayırt edici ibare ise paketlerin ön yüzeyinde yer alacak. Nargilelik tütün mamulü paketlerinin iç ambalajı ile puro ve sigara paketlerinin varsa iç ambalajları üzerine marka ve ayırt edici ibare siyah renkle yazılacak. Paketlerde, “Sigara içmek öldürür-hemen bırakın” genel uyarısı ile “Tütün dumanı, kansere yol açtığı bilinen 70’ten fazla madde içerir” mesajı bulunacak. Paketler üzerinde bulunan “18 yaşını doldurmayanlara satılamaz” şeklindeki uyarı, “18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir” olarak değiştirildi.

 

UYARI ALANI YÜZDE 85'E ÇIKARILDI

Tek tip ve tek renk olacak paketler üzerindeki birleşik (resimli) sağlık uyarıları alanı yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarıldı, resimli uyarı paketin ön yüzeyi yanı sıra arka yüzeyine de konuldu. 14 yeni birleşik (resimli) sağlık uyarısı belirlendi. Bütün paketlerde yer alacak ibarelerden biri de birleşik (resimli) sağlık uyarıları içerisinde yer alan ‘‘ALO 171 SİGARA BIRAKMA HATTI’’ mesajı olacak.

Yeni düzenleme ile tütün mamulü çeşidini belirleyen ayırt edici ibare paketlerin ön yüzeyinde yer alacak. Nargilelik tütün mamulü paketlerinin iç ambalajı ile puro ve sigarillo paketlerinin varsa iç ambalajları üzerine marka ve ayırt edici ibare siyah renkle yazılacak. Üretim tarihi ve üretim kodlama bilgileri, siyah zemine beyaz renkte yazılacak.

Ayrıca yeni paketlerde, yan yüzey alanlarının yüzde 50'sini kaplayan genel uyarı ve bilgi mesajı yer alıyor. Paketlerde, "Sigara içmek öldürür-hemen bırakın" genel uyarısı ile "Tütün dumanı, kansere yol açtığı bilinen 70'ten fazla madde içerir" bilgi mesajı bulunacak.

Halihazırda mevcut sigara paketlerinin yan yüzeyinin birinde yüzde 10’unu kaplayan zifir, nikotin ve karbon monoksit bırakım değerlerine ilişkin bilgilendirme kaldırıldı, paketler üzerinde bulunan “18 yaşını doldurmayanlara satılamaz” şeklindeki uyarı, “18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir” şeklinde değiştirildi.

14 FARKLI MESAJ VE RESİM

Paketlerde sigara içen insanlara ilişkin caydırıcı fotoğraflarla birlikte 14 ayrı yeni resimli uyarı mesajı da yer alacak. Resimli uyarılarda yer alan ifadelerden bazıları şöyle:

- Sigara içiyorsanız çocuğunuzun da sigara içme ihtimali iki kat fazladır. Yaşam boyu sigara içenlerde erken ölümlerin yarısı sigara içmekten kaynaklanmaktadır.

- Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur.

- Sigara kullanımı gebelikte erken doğuma yol açarak bu bebeklerdeki ölüm, hastalık ve engellilik riskini artırır.

- Sigara kullanımı her aldığınız nefesi zorlaştıran kronik bronşite neden olmaktadır.

- Sigara en büyük inme nedenidir.

-  Sigara dumanında benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapıcı maddeler bulunur.

- Sigara içmek ayakta kangrene neden olur.

- Sigara içenler genç yaşta ölür.

TÜRKİYE İLE AVRUPA ARASINDAKİ FARKLAR

DÜZ ve standart paket uygulamasına Türkiye’de tüm tütün mamulleri kategorilerinde geçiliyorken, Avrupa’da sadece sigara ve sarmalık kıyılmış tütün mamulleri kategorilerinde geçildi. Türkiye’de birleşik sağlık uyarılarının kapladığı alan yüzde 85, Avrupa’da ise yüzde 65 oranında uygulanıyor. Türkiye’de düz paketlerde marka ve ayırt edici ibare (çeşit adı) dış ambalajın sadece bir yüzeyinde bir yerde yazılırken, Avrupa’da ise dış ambalajın üç yüzeyinde bir yerde yazılıyor.

YORUMLAR 12
 • Hicabi 9 ay önce Şikayet Et
  Yaklaşık bir aydır bıraktım artık kullanmıyorum ınsallah diğer kullananan arkadaşlarada nasip olur
  Cevapla
 • zeki 9 ay önce Şikayet Et
  Nefret ediyorum sigaradan yetkililer ne yaparsa boş maalesef içenler bırakamıyor
  Cevapla
 • ertan 9 ay önce Şikayet Et
  Geç kalınmış, doğru karar
  Cevapla
 • Arif 9 ay önce Şikayet Et
  Sigaradan alınan vergi, sigara yüzünden hastalanan kişilerin tedavi masrafına yetmiyo
  Cevapla
 • HADİ YA 9 ay önce Şikayet Et
  şunu rakamlarla bi açıklasana bakalım.
  Cevapla
 • zafer gülten 9 ay önce Şikayet Et
  Gündüzbeyli nin yorumuna aynen katılıyorum,isporta tezgahlarında 3 tl ye naylon poşetlere sarılmış sigaralar yaş sınırı tanımadan parayı veren herkese satılıyor. ayrıca isporta tezgahlarında her tür kesici bıçak,sustalı bıçakda satılıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gençlerin koronavirüsü ağır geçirme riski artıyor
Sondajda ambargoya ‘yerli önlem'