Recep ayının önemi ve yapılması gereken ibadetler neler? Recep ayının 27. gecesi...

Recep ayı, İslam dini için en önemli zaman dilimlerinden olan üç ayların başlangıç ayıdır. Allah, kullarının tövbelerini geri çevirmediği, işlediği günahları ve insanoğlunun içinde bulunduğu gafletten kurtulması için sunduğu bir fırsattır. Bundan dolayı bu mübarek günleri tövbe ve zikirle geçirmek çok önemlidir. İşte Recep ayının fazileti ve yapılması gereken ibadetler

Recep ayının önemi ve yapılması gereken ibadetler neler? Recep ayının 27. gecesi...
Recep ayının önemi ve yapılması gereken ibadetler neler? Recep ayının 27. gecesi...
GİRİŞ 09.03.2020 08:09 GÜNCELLEME 09.03.2020 08:10
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Recep ayı, İslam dini için kıymetli sayılan üç ayların başlangıcıdır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s)’in Ramazan-ı Şerif ayına hazırlık yaptığı, ibadetlerinde daha hassas davrandığı ve ümmetinin de aynı hazırlıklarda bulunarak Ramazan’ı karşılamasını tavsiye etmektedir. Mübarek üç aylarda bulunan mübarek gün ve gecelerde Allah’a yönelerek kalpten bol bol ibadet etmek tavsiye edilir. Kuran-ı Kerim’in muhtelif sure ve ayetlerinde Allah’ın ne kadar merhametli, rahmetli ve affedici olduğu aktarılmaktadır. Üç aylar da tam olarak Allah’ın merhametine sığınarak affedilmeyi dilemek ve ibadetlere daha ehemmiyet verilmesi gereken aylardır. Allah’ın tövbe kapısını açtığı, kullarını affetmek için sunduğu bir fırsattır. Hz. Muhammed (s.a.s)’de bunun farkında olarak çevresindekilere bu aylarda yapılması gereken ibadetleri nasihat etmektedir. 

 

Hz. Muhammed (s.a.s)’in aktardığına göre Recep ayında mümkün mertebe oruç tutmanın çok fazla sevap olduğu kabul edilmektedir. Özellikle Recep ayı boyunca pazartesi ve perşembe günleri oruçlarını aksatmadan tutulması tavsiye edilir. Peygamber Efendimiz de pazartesi ve perşembe günleri orucuna dikkat ederek aksatmadan tutmaya çalıştığı rivayet edilir.

Recep Ayı Pazartesi ve Perşembe Günü Oruçlarıyla ilgili Hadis-i Şerif: ‘Pazartesi ve Perşembe günleri ameller direkt Allah’a arz olunur. Ben, oruçluyken amellerimin arz olunmasını isterim’ şeklinde buyurmuştur.

RECEP AYI FAZİLETLERİ

 

Allah, kullarını bağışlayan ve affedendir. Peygamber Efendimiz aracılığıyla indirdiği Kuran-ı Kerim’de bunu sıkça kullarına aktarmıştır. Mübarek üç aylar da insanların Allah’ı zikrederek tövbeye gelmesi için açtığı bir kapıdır. Şüphesiz her kulun hataları ve günahları bulunmaktadır. Önemli olan hatalardan ve günahlardan pişman olarak tövbeye gelmek ve Allah’a gönülden yönelmektir. Allah’ın kullarından yapmasını istediği ibadetlerin başında tövbe ederek Allah’a secde etmektir.

Allah, insanoğlunun başına musibetler vererek tekrardan Allah’a yönelmesi için dersler çıkarmasını istemiştir. Hz. Muhammed (s.a.s), insanının ölüm anına kadar tövbe etmesini, ölüm anına kadar tövbe kapısının açık olduğunu ve tövbe edenlerin Allah’ın huzurundan eli boş dönmeyeceğini aktarmaktadır. Recep ayı, gönülden tövbe edip Allah’a yönelenlerin günahlarının affedildiği aydır. Recep ayı beraberinde gelen Şaban ve Ramazan aylarında gerekli özeni göstererek ibadetlere dikkat edilirse Allah’ın izniyle günahlar affedilir.

RECEP AYINDA YAPILMASI GEREKENLER

Recep Ayında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s) bu duayı okumaktadır:
‘Allahumme barik lena fi recebe ve şa'ban ve belliğna ramazan’ – ‘Ey Rabbimiz, bize Recep’i ve Şaban’ı mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.’ 

Regaip ve Miraç gibi iki önemli hece Recep ayında yer almaktadır. Bu iki geceyi de Allah’ı zikrederek geçirmek çok önemlidir. Regaip kandili, oruç, namaz ve zikirlerle geçirilmesi tavsiye edilir. Miraç kandili ise Recep Ayının 27. Gecesi olup Peygamber Efendimizin miraca çıkarak ümmetine namazı müjdelediği gece olduğundan borç ve nafile namazlarla geçirilmesi gecenin ehemmiyeti açısından çok önemlidir. Üç aylar boyunca farz namazların cemaatle kılınmasına özen gösterilmelidir.

Recep ayında, Allah’ın emir ve yasaklarına dikkat edilerek günahlardan uzak durmaya dikkat etmeye çalışmalıdır. Kalpten ve Allah rızası için yapılan ibadetlerin kabul olduğu ve ibadetlerden kat kat fazla sevap kazanıldığı kabul edilir. Namaz kılmak, Kuran-ı Kerim okumak, zikir çekmek, sadaka vermek ve tüm canlılar için iyiliği güzelliği yaymak yapılması çok sevap olan ibadetlerdendir. Farz ibadetler dışında Allah rızası için Peygamber Efendimizin sünnetlerini yerine getirilmesi iyi olan ibadetlerdendir. 

HADİSLER VE AYETLER IŞIĞINDA RECEP AYI 

Tevbe Suresi 36. Ayetinde: Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günden beri, ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram (hürmet edilen) olan ayladır.
Hadis-i Şerif: Haram aylarda bir gün aralıkla oruç tutmak çok faziletlidir.
Hadis-i Şerif: Allah, Recep ayında oruç tutanlara mağfiret eder. 
Hadis-i Şerif: Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez, Regaip gecesi, Şabanın on beşinci gecesi, Cuma gecesi, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi

YORUMLAR 4
 • Safa 3 yıl önce Şikayet Et
  Haram ayı hürmetli ay. Manasına gelmez yasak ay yani davaşın yasaklığından bahseder. Aretin üç aylarla ilgisi yok. Hadislerde ise her konuda hadis bulabilirsiniz. Çünkü büyük kısmı uydurulmuş rivayetlerdir. Lütfen sağlam kaynak olmayan konularda uydurulmuş bilgiler vermeyin.
  Cevapla
 • Nuray 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen
  Cevapla
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Hurafelerin adı FAZİLET olmuş....Allahın kitabına bir bakarsanız...Doğrular onda...
  Cevapla
 • adem 3 yıl önce Şikayet Et
  hadis yokmu diyorsun..nerden türediniz bilmiyorum ama Allah size akıl versin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Hamas yine ezber bozdu! İşte serbest bırakılan esirlerin açıklamaları
50+1 yerine Latin sistemi gündemde - Gazete manşetleri