Mülk Suresi okunuşu ve anlamı! Mülk Suresi Türkçe meali ve faziletleri

Mülk Suresi, Allah'ın varlığını ve birliğini anlatarak kainatın mutlak hakiminin Allah olduğu aktarmaktadır. Mekke'de indirilen Mülk Suresi, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammd (s.a.s) tarafından her gün okunması tavsiye edilmektedir. İşte Mülk Suresi'nin meali ve faziletleri

Mülk Suresi okunuşu ve anlamı! Mülk Suresi Türkçe meali ve faziletleri
Mülk Suresi okunuşu ve anlamı! Mülk Suresi Türkçe meali ve faziletleri
GİRİŞ 23.04.2020 09:27 GÜNCELLEME 08.07.2020 10:33

Mülk Suresi, Mekke’de nazil olmuştur. İndiriliş sırası 77, ayet sayısı 30’dur. 29. Cüzün ilk 2.5 sayfasında yer alan sure 461. Sayfada yer almaktadır. Arapça olarak her akşam okunduğunda kabir azabını önlediğine inanılır. Mealen okunduğunda ise kainatın mutlak hamiyeti Allah’ın olduğu, Allah’ın varlığını ve birliğini anlatmaktadır. Mülk suresinin her gün okunması önemli bir ibadet olarak kabul edilir. Başta Peygamber Efendimiz dahil birçok İslam alimi Mülk Suresinin okunmasını tavsiye eder. 

 

Mülk Suresi özellikle inkar edenlerin karşılaşacağı cehennem azabından ve kafirlerin büyük bir yanılgı içinde olduklarını anlatır.

MÜLK SURESİ İLE İLGİLİ HADİS-İ ŞERİFLER

 

Mülk suresine Peygamber Efendimiz kurtarıcı, kurtaran anlamına gelen Münciye demiştir. Peygamber efendimiz Mülk Suresinin her gün okunmasını tavsiye ederek şöyle buyurmuştur:

- ‘Kuran-ı Kerim’de otuz ayetlik bir sure vardır ki okuyan herkese şefaat eder. Ve onların günahları bağışlanır. Bu sure Mülk Suresidir. 
- ‘Mülk suresi kabir azabına karşı bir engel ve bir kurtarıcıdır, insanı kabir azabından korur.’
- Mülk suresini okumadan istirahata çekilmeyiz nasihatinde bulunmuştur. 
- ‘Kuran-ı Kerim’de otuz ayetlik bir sure vardır. Her kim o sureyi uyuyacağı zaman okursa, o kişiye otuz sevap yazılır, otuz günahı silinir, otuz derece yükseltilir. Allah’u Teala o kişiye bir melek yollar. O melek o kişinin üzerine kanadını gererek, uyanıncaya kadar onu her şeyden korur. O sure, kabirde kendisini okuyan o kişi için mücadele verir. İşte o sure Mülk Suresidir.’
- ‘Her kim yatsıdan sonra Mülk ve Secde Surelerini okursa, bu iki sureyi Kadir gecesinde okumuş gibi sevap almış olur.’ Şeklinde nasihatlerde bulunur.

MÜLK SURESİNİN FAZİLETLERİ

- Mülk suresini her gece yatsı namazından sonra okuyan kişi, ruhunu imanlı teslim etmesi nasip olur.
- 41 defa okuyanın işi rast gider, beladan kazadan korur. 
- Mülk suresini her gün okuyan kişi kabir azabı görmez.
- Vefat edenlerin arkasından okunduğunda ise kabir azabı diner.
- Mülk suresini okuyan kişiye kıyamet günü şefaat eder. 

MÜLK SURESİ 

 

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Aliyev'den BM'de tarihi sözler!
Başkan Erdoğan'dan son dakika yerli aşı müjdesi! Tarih belli oldu