Koltuklar nasıl temizlenir? Doğal malzemelerle koltuk nasıl silinir?

Koltuk temizliğinde tam olarak istenilen sonucu elde etmek için bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekir. Koltuğun kumaş cinsine göre farklı temizlik yöntemleri uygulayarak koltuk kumaşlarını deforme etmeden daha iyi temizlenmiş olmaktadır. İşte farklı koltuk kumaşlarına göre koltuk temizleme yöntemleri...

Koltuklar nasıl temizlenir? Doğal malzemelerle koltuk nasıl silinir?
Koltuklar nasıl temizlenir? Doğal malzemelerle koltuk nasıl silinir?
GİRİŞ 25.11.2020 17:37 GÜNCELLEME 25.11.2020 17:37

Ev temizliği yaparken, koltukların tam olarak düzgün temizlenmesi perde ve halıların temizlenmesi kadar kolay değildir. Doğru şekilde temizlenmediği zaman kirlerin daha derinlere inmesi ve kumaşın içine hapsedilmesine neden olabilir. Bunun için daha dikkatli ve doğru metotla koltukların temizlenmesi gerekmektedir. Konuyla ilgili hem doğal hem de etkili temizlik yöntemleri önerilmektedir. Koltuk temizliğinde en önemli detay ise koltukların kumaş yapısına göre temizlik malzemesi uygulanmasıdır. Deri, kadife, pamuklu ve süet koltuklar farklı yöntemlerle temizlenmelidir. Düzenli olarak koltukların temizlenmesi evin kokusunu değiştirerek daha ferah olmasını sağlamaktadır.

SÜET KOLTUKLAR NASIL TEMİZLENİR?

Süet koltukların lekelerin en zor çıktığı koltuklardır. Leke silinip yıkansa bile kuruduktan sonra izlerin ortaya çıktığı görülür. Süet koltukların temizlenmesinde en etkili yöntemlerden biri ise sprey şişenin içine alkol koyup lekeli bölgelere püskürtmek ve ardından çok sert olmayan bir fırça ile silmek. Bu yöntem koltuklar üzerindeki lekelerin daha çabuk çıkmasına yardımcı olacaktır.

Süet koltukların üzerinden yağ lekelerini çıkarmak için yağın döküldüğü bölgeye tuz dökerek 10 dakika bekletilir ve tuz dikkatlice temizlenir. Ardından hiç silmeden yeniden tuz dökülür ve temiz ve miktofiber bir bezle silmeye başlanır. Bu yöntem süet koltukların üzerinden yağ lekesini çıkarmayı kolaylaştıracaktır. 

Koltukların daha iyi temizlenmesi için sirke, bulaşık deterjanı ve soda karıştırılarak su hazırlanır ve koltuklar hazırlanan su ile iyice silinir. Süet koltukların üzerinden leke ve kirlerin kolayca arınmasına yardımcı olacaktır. 

Koltukların temizlenmesinde etkili olan diğer yöntemlerden biri de beyaz sabundur. Saf beyaz sabun ve su ile koltukların üzerindeki kir ve lekenin çıkarılması etkilidir. Sık sık bu uygulamanın yapılması koltukların üzerinde olan kalıcı lekelerin de zaman içerisinde geçmesini sağlayacaktır. 

DERİ KOLTUKLAR NASIL TEMİZLENİR?

Temizliği en kolay görülen deri koltuklar, dikkatli temizlenmediği durumlarda çabucak solmasına ve deforme olmasına neden olmaktadır. Deri koltukları temizlerken aşırı kimyasal içeren çamaşır suyu, tuz ruhu, bulaşık deterjanı gibi malzemelerin kullanılmamasına özen gösterilmelidir. 

Deri koltuklar üzerinden lekelerin çabucak çıkarılması için beyaz saf sabun ve su ile temizlemek yeterli görülmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken unsur ise koltukların renginin solmaması için çok fazla sabun ve su kullanmamaktır. Silme işlemi bittikten sonra durulayıp iyice kurulamak gerekmektedir.

KADİFE KOLTUKLAR NASIL TEMİZLENİR? 

Lekelerin en zor çıktığı koltuklardan biri de kadife kumaş kaplı koltuklardır. Kadife kumaşın yıpranmaması için daha özenli dikkatli temizlenmesi gereklidir. Sert fırça ve bez kullanımından kaçınarak yumuşak bezlerle temizlenmesi önerilmektedir. 

Kadife kumaşlı koltukları temizlenirken bulaşık deterjanı ve suyu karıştırıp silinmesi önerilmektedir. Bunun dışında beyaz sabun yöntemiyle de kadife koltuklar üzerindeki lekeler de çıkarılabilir. Koltuk temizliğinde en etkili yöntemlerden biri de karbonatla temizlemektedir. Bunun için yapılması için lekeli bölgenin üzerine karbonat sürerek 1-2 dakika beklettikten sonra ılık suyla silinir.

Tüm bu yöntemler uygulanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise kadife kumaşın yapısını bozmamak için aşırı sıcak su kullanımından kaçınmak ve kadifenin tüylerinin yönüne doğru silinmesidir. 

PAMUKLU KUMAŞLAR NASIL TEMİZLENİR?

Pamuklu kumaşların temizlenmesi için oldukça pratik ve kolay bir yöntem bulunmaktadır. 1 fincan sirke, 1 fincan ılık su, sıvı sabun ve arap sabunu karıştırılarak koltukların üzeri yumuşak bir bezle silinir ve aynı şekilde durulanır. Koltukların üzerinde lekelerin ve kirlerin daha etkili bir şekilde temizlenmesine yardımcı olacaktır. 

TAY TÜYÜ KOLTUKLAR NASIL TEMİZLENİR?

Temizlemesi oldukça hassas olan tay tüyü koltuklar sert sırça yada sert bezlerle temizlemek koltukların daha çabuk yıpranmasına neden olabilir. Bundan dolayı daha dikkatli ve hassas temizlenmesi önerilir. Tay tüyü koltukların temizlenmesi için önerilen temizlik önerisi ise sabun, sirke ve şampuanı karıştırarak koltukların üzeri silinmesidir. Temizliği oldukça kolay olan tay tüyü koltuklarda dikkat edilmesi gereken hassasiyettir. Yeterli özen gösterildikten sonra kolayca temizlenmektedir. Hazırlanan su ile koltukları sildikten sonra iyice durulanır ve temizlik tamamlanmış olur. 

KOLTUK NASIL TEMİZLENİR?

Yukarıda sayılan tüm temizleme yöntemlerinin yanında aspirin ile de koltuklar temizlenebilir. Birçok marketin temizlik reyonunda yer alan aspirin koltukların temizlenmesinde oldukça etkilidir. Bir kovanın içini su ile doldurup aspirin döktükten sonra koltuklar iyice silinir ve durulanır. Böylece koltukların üzerindeki toz, kir ve lekeler temizlenmiş olur. 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kassam Tugayları paylaştı... İsrail askerlerini öldürüldüğü anlar
Emekliliği 5 yıl öne çekiyor! Erken emeklilik fırsatının ayrıntıları...