444 yıllık sır: Osmanlı elçisini öldürüp 'virüsten öldü' demişler

Venedik’te 444 yıl önce vebadan öldüğü söylenen Osmanlı elçisi Cordoani Mustafa’nın suikasta kurban gittiği ortaya çıktı. Cinayete ilişkin detaylar, Oxford University Press’in diplomatik belgelere dayandırarak yayınladığı ve geçtiğimiz ay Türkçe de basılan ‘Venedik Gizli Servisi’ isimli kitapta yer aldı

444 yıllık sır: Osmanlı elçisini öldürüp 'virüsten öldü' demişler
444 yıllık sır: Osmanlı elçisini öldürüp 'virüsten öldü' demişler
GİRİŞ 15.11.2020 09:13 GÜNCELLEME 15.11.2020 09:14
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Venedik 16. ve 17. yüzyıllarda Avrupa’nın en güçlü istihbarat teşkilatlarından birine sahipti. Bu teşkilat ‘Onlar Konseyi’ adlı kurul tarafından yönetiliyordu. Teşkilat sadece bilgi toplamıyor ‘örtülü’ suikastlar da yapıyordu… Oxford University Press’in bastığı ve geçtiğimiz ay Kronik Kitap tarafından ‘Venedik Gizli Servisi’ adıyla Türkçe yayımlanan kitapta bu operasyonlardan biri anlatılıyor. Kitap Venedik arşivlerinden çıkan mektuplar ve diplomatik belgelere dayanılarak hazırlanmış.

 

 

‘ONLAR KONSEYİ’

Hürriyet'ten Musa Kesler'in kitaptan derlediği bilgilere göre, Venedikli Cordoani, Müslüman olduktan sonra Mustafa adını aldı. Yetenek ve zekâsıyla öne çıkan Mustafa, devrin sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa’nın maiyetinde çalışmaya başladı. Paşa’nın verdiği diplomatik nitelikli özel vazifeleri yapıyordu. 1574’te, Sokullu tarafından Venedik’teki esirlerin serbest bırakılması için görevlendirildi.

 

 

İstanbul’daki Venedik elçisi Balio ülkesine yazdığı mektupta, asıl adı ‘Cordoani’ olan Mustafa’nın Venedik aleyhine faaliyet gösteren ‘zeki ve tehlikeli bir casus’ olduğunu bildirdi. Bunun üzerine istihbaratı yöneten ‘Onlar Konseyi’ Mustafa’yı öldürme kararı aldı. Ancak resmi elçi olduğu için bunu ‘örtülü’ bir şekilde yapmaları gerekiyordu. Zehirlemeye karar verdiler. Ancak iki ayrı zehir fayda etmedi. Üçüncü bir zehir hazırladılarsa da yine başaramadılar. Mustafa’yı İstanbul’a dönerken gemide zehirleme planı da başarısız oldu.

VEBADAN ÖLDÜ’

1576’da ‘şehri altüst eden yıkıcı veba esnasında’ Mustafa tekrar ‘resmi bir görev’ için Venedik’e gitti. Konsey suikast için yine harekete geçti. Mustafa, ‘Kaptan Trec’ kod adlı kişi tarafından öldürüldü. Suikastın üzeri, salgın bahanesiyle örtüldü. İstanbul’daki Venedik elçisi, gizli servisin istediği gibi ‘Mustafa’nın vebadan öldüğünü, cesedinin ise sokakta tesadüfen bulunduğunu’ Topkapı Sarayı’na bildirdi. Tamamı kayıt altına alınan yazışmalar yıllar sonra ortaya çıkınca, suikast da aydınlatılmış oldu.

Venedik İstihbaratı ‘Ducale Palazzo’ denilen saraydan yönetiliyor, dünyanın her tarafından bu saraya istihbarat akıyordu. Çapkınlıklarıyla tarihe geçen Giovanni Giacomo Casanova da Venedik istihbaratının en meşhur ajanlarından biriydi.

KAYNAK: HÜRRİYET
ETİKETLER
osmanlı virüs
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • ......... 1 yıl önce Şikayet Et
  Hesabı sorulmalı diyeti istenmeli
  Cevapla
 • DİRİLİŞ 1 yıl önce Şikayet Et
  Açın Avrupa ve batının Tarihine bir bakın Müslümanlara yapılan haksızlık ve hileler ile doludur.Onlar için her türlü yalan ve hile mübah sayılmıştır.Müslümanlar Özellikle Osmanlının Tarihte İnci gibi parıldadığını görürsünüz.
  Cevapla
 • Sınır 1 yıl önce Şikayet Et
  Makamın cennet olsun mustafa mücahitimiz.siyonist ve masonların merkezlerinden biride venedik olarak söylerler.diğerininde iskoçya olduğu söylenir.ülkemizde varmıdır böyle bir merkez yokmudur.taaa hz ömerden,hz osmandan,hz Ali den hz Hüseyin den bu tarafa planlı öldürmeler olduğu görülüyor.islama etkili hizmet etmekte olan kardeşlerimizi bir plan dahilinde ya öldürüyorlar.ya zehirliyorlar.ya darbelerle,ya isyanlarla bertaraf ediyorlar.dünyada çok güçlü olmanın bir yoluda güçlü istihbarattan geçiyor.teknolojiden geçiyor.birlik beraberlikten geçiyor.çok dikkatli olmalıyız çooook.planlarında hiçbir projesi olmayanlara nasıl destek veririz.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiç bir zaman dürüst olamaz Avrupa herzaman kalleşce davranırlar.şaşırdık mı hayır.o yüzden hain olanlar hep oraya kaçar çünkü herşey aslına döner.
  Cevapla
 • İstanbul-18 1 yıl önce Şikayet Et
  Müslümanlık ile şereflenmiş olan kardeşimiz Mustafa efendi bu zülmün bedelini Ahirette şehitlik makamı olarak alacaktır, Mustafa efendiyi şehit eden kafir sürüsü ise yaptıklarının bedelini cehennem de fitil fitil ödeyecekler. Herkes hak ettiğini alacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Nefesler tutuldu! Altın ve dolar için iki kritik tarih: 20 ocak ve 26 Ocak