Yeryüzü Doktorları - Turkcell iş birliği yüzlerce katarakt hastasına umut oldu

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya üzerinde 2 milyar 200 milyon insan görme bozukluğu yaşıyor. Göz hastalıkları özellikle tedavi imkânlarının kısıtlı olduğu az gelişmiş ülkelerde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak insanların yaşam kalitesini etkiliyor.

Yeryüzü Doktorları - Turkcell iş birliği yüzlerce katarakt hastasına umut oldu
Yeryüzü Doktorları - Turkcell iş birliği yüzlerce katarakt hastasına umut oldu
GİRİŞ 08.02.2021 12:56 GÜNCELLEME 08.02.2021 12:56

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya üzerinde 2 milyar 200 milyon insan görme bozukluğu yaşıyor. Göz hastalıkları özellikle tedavi imkânlarının kısıtlı olduğu az gelişmiş ülkelerde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak insanların yaşam kalitesini etkiliyor. Yeryüzü Doktorları, bu doğrultuda 2006 yılından itibaren dünyanın çeşitli bölgelerinde önlenebilir görme kayıplarının önüne geçmek için mücadele veriyor. Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell ise sosyal sorumluluk kapsamında 2018 yılında başlattığı “Hayata Gözlerini Aç!” projesi ile bu mücadeleye destek veriyor.

 

“Hayata Gözlerini Aç” projesi

Turkcell “Hayata Gözlerini Aç” projesi ile çalışanlarının doğum günlerinde, katarakt hastalarının ameliyat masrafları için bağışta bulunuyor. Yılın her günü için bir katarakt ameliyatı üstlenen Turkcell; 3 yılda, Somali, Nijer, Tanzanya, Mali ve Pakistan’da 1095 hastasının ışığa kavuşmasına vesile oldu. 

Turkcell ile yaptıkları iş birliğine dair açıklamalarda bulunan Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Yahyahan Güney “Ülkemizde katarakt operasyonları kolayca yapılabiliyorken, az gelişmiş ülkelerde maddi ve teknik yetersizlikler nedeniyle tedavi olamayan binlerce katarakt hastası görme yetisini kaybediyor. Yeryüzü Doktorları olarak imkânların kısıtlı olduğu bölgelerde, çeşitli sağlık kampları organize ederek bugüne kadar 150 bin muayene, 22 bin göz ameliyatı gerçekleştirdik. Turkcell ailesinin 2018 yılı itibarıyla göz sağlığı projelerimize verdiği kıymetli destek ile de 3 yılda toplam 1095 kişinin hayata gözlerini açmasını sağladık. “Hayata Gözlerini Aç” projesi ile Turkcell, çalışanlarının doğum gününü, muhtelif coğrafyalardaki insanların yüzlerini gülümseterek kutladı. Derneğimize yapılan bu bağışlar, ailesine bakacak babanın, çocuklarına yemek yapacak annenin, okula gidecek çocuğun iyileşmesine, hayata tutunmasına vesile oldu. İhtiyaç sahiplerine kayıtsız kalmayıp, yeryüzüne iyilik ve sağlık için destek veren Turkcell ailesine çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yunanistan Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önünde eğildi! Komşu çılgına döndü
Japonya’da korkunç manzara! On binlercesi karaya vurdu