Sivaslıların en çok tercih ettiği isimler Türkiye'de ilk 10'a bile giremedi

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerine göre Sivas'ta en çok tercih edilen isimler açıklandı. Bu verilere göre Sivas'ta kızlarda en çok Zeynep erkeklerde ise Göktuğ ismi tercih ediliyor. Bu isimlerin Türkiye genelinde ilk 10'a bile girememesi ise şaşırttı.

Sivaslıların en çok tercih ettiği isimler Türkiye'de ilk 10'a bile giremedi
Sivaslıların en çok tercih ettiği isimler Türkiye'de ilk 10'a bile giremedi
GİRİŞ 24.03.2021 14:35 GÜNCELLEME 24.03.2021 15:22
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türkiye İstatistik Kurumuverilerine göre; Sivas’ta 2020 yılında 3 bin 537’si kız, 3 bin 752’si erkek olmak üzere toplam 7 bin 289 bebek dünyaya geldi. Kentte en çok tercih edilen ilk 5 isim kızlarda sırasıyla; Zeynep, Elif, Asel, Zümra ve Azra olurken, erkeklerde ise sırasıyla; Göktuğ, Ömer Asaf, Metehan, Miraç ve Yusuf şeklinde oldu. Sivas için kızlarda en çok tercih edilen dördüncü isim olan Zümra, Türkiye geneli sıralamada ilk 10 isim arasına erkeklerde ise ilk sırada yer alan Göktuğ ve üçüncü sırada yer alan Metehan isimleri, Türkiye geneline bakıldığında ilk 10 isim arasında bile yer almadı. Sivaslılar ise çocuklarına en çok manalarını bildikleri isimleri verdiklerini söyledi. 

Elazığ'da bir steteskopla 62 yıl doktorluk yapan çift: Şimdiki sağlık imkanları çok iyi!


 
Anlamını bildiği ismi veririm

Emekli Tarih Öğretmeni Recep Kızılkaya, daha çok manası bilinen isimlerin verildiğini ifade ederek, “ Sivas’ta en çok dini kökenli, dini karakterli, dini manalar ifade eden, milli manalar ifade eden isimler konuyor. Şuan çocuğum olsa yine bende daha çok milli bir çağrım ya da dini bir çağrım yapan isim koyardım ama manasını bilir de koyardım. Diyelim ki oğlumun adı Bedirhan Bedir İslam’dan, han Türklükten geliyor böyle bir sentez. Göktuğ daha çok Türklükten geliyor Tuğ sancak ya da bayraktan Gök yükselişin ifadesi” dedi. 


 
İsim anlamlı olmalı

Kentte yaşayan Emine adındaki bir kadın ise, ismin anlamının olması gerektiğini söyleyerek, “ Eskiden Mustafa’ydı Ahmet’ti ama şimdi değişti yeni devir Aras gibi mesela. Yeğenimin adı Aras daha çok yeniliklere önem verdikleri için yenilikler daha önde tabi ki. Ben tabi Peygamber efendimizin isimlerinden birini koyardım. Bir anlamı olur anlamsız bir isim neye benzer ki ismin anlamı olacak güzelliği olacak ki çocukta o güzelliği taşısın” diye konuştu. 
TÜİK Kayseri Bölge Müdürü Mustafa Uslu ise, 2021 yılının başı itibariyle Sivas için tüm yaş gruplarında en yaygın 5 ismin sırasıyla; Mustafa, Mehmet, Fatma, Ahmet ve Hatice olduğunu söyledi. Sivas'taki toplam hane halkı sayının 189 bin 488 olduğunu dile getiren Uslu son olarak, Sivas’ın ortalama hane halkı büyüklüğünün 3,21 kişi iken, Türkiye geneli için bu değerin 3,30 kişi olduğunu belirtti.

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • Fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  Sivasliyom yaş 35 şimdiye kadar tanıdığım 1 tane Göktuğ isminde bir arkadaşım var akrabam arkadaşlarım ve okulda okuduklarim arkadaşlarında sayarsak mahelledekikeride sayarsak 500 kişi tanisam 500 de 1 etti bilgi olsun dedim
  Cevapla
 • ellı sekız 2 yıl önce Şikayet Et
  sivasa kurban olun adam gıbı adamların memleketı
  Cevapla
 • Han 2 yıl önce Şikayet Et
  Sivaslıyım. daha hiç Göktuğ tanımadım.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Özdağ’a yakın isimlerin başlattığı akıma İsrail’den destek!
TTB'ye kayyım kararı milletin yüreğine su serpti!