Kariyerini bırakıp çiftçi oldu, yılda 20 ton satıyor!

1 çocuk annesi Bilge Ünver, özel sektörde uzun yıllar çalıştıktan sonra çiftçi olmaya karar verdi. Şimdi yılda iç ve dış pazara, 60 ton kiraz satıyor.

GİRİŞ 28.04.2021 10:19 GÜNCELLEME 28.04.2021 12:28
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İstanbul'daki şehir hayatını bırakarak, Manisa'nın kırsal Sancaklıiğdecik Mahallesi'ne yerleşen, üniversite mezunu kadın girişimci Bilge Ünver (58), 60 dönüm arazi üzerinde yetiştirdiği kirazı iç piyasanın yanı sıra dış pazara da gönderiyor. Ünver, "Başladığım işi bitirmeyi seviyorum, kolay kolay pes etmiyorum. Olumsuzluk durumunda hemen geri adım atmıyorum. Biraz savaşçı ruhluyum" dedi. 

Ameliyatta fenalaşan doktor, ayağında serumla operasyonu tamamladı!

36 YAŞINDA ŞEHRİ TERK ETTİ

İstanbul'da, özel sektörde uzun yıllar muhasebe ve mali işlerde çalıştıktan sonra kariyerini geride bırakarak, kendi işini yapmaya karar veren, 1 çocuk annesi Bilge Ünver, çiftçiliğe karar verdi. Üniversite mezunu Ünver, 1999 yılında 36 yaşındayken, şehir hayatını terk edip, Manisa'nın Şehzadeler ilçesi kırsal Sancaklıiğdecik Mahallesi'ne yerleşti. 15 dönümlük arazide başladığı üretimini zamanla 60 dönüme çıkaran Ünver, 12 türde yılık ortalama 20 ton kiraz üretiyor. Ünver, yetiştirdiği kirazı hem iç piyasaya hem de Avrupa ülkelerine gönderiyor.

Eşine yardım etmek için başladı, herkese inat fırın ustası oldu!

12 ÇEŞİT KİRAZ YETİŞTİRİYOR

Manisa'ya gelmeden önce bölge hakkında çalışmalar yaptığını dile getiren Bilge Ünver, "21 yıldır kiraz yetiştiriyorum. Şu an 60 dönüm arazim var. Bunun yaklaşık 15 dönümü zeytin, gerisi kiraz. Ürettiğimiz kiraz hem iç piyasada hem de dış pazara hitap eden kirazlar. 12 çeşit kiraz yetiştiriyorum" dedi.

İDDEF, Güney Afrika'da Ecdadı Unutmadı

“KOLAY PES ETMİYORUM”

Toprağı ve işini sevdiğini, böylelikle başarıyı da sağladığını belirten Ünver, "Öncelikli olarak bir insanım ama kadın olarak bir fark varsa o da çok çalışkan olmamız. Başladığım işi bitirmeyi seviyorum, kolay kolay pes etmiyorum. Olumsuzluk durumunda hemen geri adım atmıyorum. Biraz savaşçı ruhluyum. Başarmayı seviyorum. Biraz azim, toprağı sevmek ve en önemlisi de yaptığımız işi sevmek gerekiyor. Ailem ve yakın çevrem ilk başlarda tereddüt etti. Acaba olur mu, olmaz mı; diye ama her daim ailem, yakın çevrem ve dostlarımdan tam destek aldım. Sen bunu yapabilirsin, dediler. Maneviyat çok önemli. Yapmaya devam ediyorum. Yaşım el verdiğince de yapacağım" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 1
  • kırklı 1 ay önce Şikayet Et
    58 yaşına girmiş ahı gitmiş vahı kalmış. ben de zannettim ki büyük bir şirketin ceo'su işi bırakıp gitmiş de falan da filan da....
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Tarım Kredi'den 11 maaş yalanına cevap: Başkan 7 firmada çalışıyor ama tek maaş alıyor
Başkan Erdoğan: ABD ile yeni bir dönemin kapılarını araladığımıza inanıyoruz