Bakan Ziya Selçuk: Mobil okullarımızla tarladayız!

Spor, sanat, kültür alanında yüzlerce etkinlikle “Telafide Ben de Varım” programı tüm il, ilçe ve köylerde devam ediyor. Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk çocuklarla masal dinledi, boyama etkinliği yaptı ve çocukların oyunlarına dâhil oldu.

Bakan Ziya Selçuk: Mobil okullarımızla tarladayız!
Bakan Ziya Selçuk: Mobil okullarımızla tarladayız!
GİRİŞ 30.07.2021 14:44 GÜNCELLEME 30.07.2021 14:44

Spor, sanat, kültür alanında yüzlerce etkinlikle “Telafide Ben de Varım” programı tüm il, ilçe ve köylerde devam ediyor. Eğitim ve gelişim sürecini destekleyecek faaliyetlerden her bir çocuğun yararlanabilmesi için telafi etkinlikleri, okula gelemeyecek olanların da bulunduğu yere götürülüyor. Mevsimlik tarım işçilerinin yoğunlukla bulunduğu 11 ilde çocuklar için “Mobil Okul” projesi başlatıldı. Ankara’nın Kahramankazan ilçesi Çimşit Mahallesi’ndeki Mobil Okul’da etkinliklere bugün Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da katıldı. Selçuk, çocuklarla masal dinledi, boyama etkinliği yaptı ve çocukların oyunlarına dâhil oldu.

Bakan Selçuk duyurdu: 11 ilimizde başlatıyoruz!Bakan Selçuk duyurdu: 11 ilimizde başlatıyoruz!


TELAFİDE BEN DE VARIM

Kovid-19 salgını nedeniyle oluşan sosyal ve duygusal kayıpları gidermek için başlatılan “Telafide Ben de Varım” etkinlikleri her bir çocuğa ulaşmak için çok kapsamlı bir programla devam ediyor.Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan öğrencilerle birlikte tarım alanlarında çalışmak için yaz aylarında göç eden mevsimlik işçilerin çocukları için de ayrı bir çalışma başlatıldı.Adana, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır, Manisa, Mersin, Ordu, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak ve Hatay’da “Telafide Ben de Varım” programı için “Mobil Okullar” oluşturuldu. Mobil Okullarda çocuklar bütünsel bir yaklaşımla psikososyal destek alabildiği gibi öğretmen ve velilere yönelik eğitimler de yapılıyor.ZİYA ÖĞRETMEN ÇOCUKLARLA OYNADI

Türkiye’nin her yerinde “Telafide Ben de Varım” kapsamındaki etkinliklerde çocuklarla buluşan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu kez de Ankara’nın Kahramankazan ilçesi Çimşit Mahallesi’ndeki Mobil Okul’a konuk oldu. İlçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki çadır bölgesinde kalan ailelerin her kademede ki 62 çocuğunun yürüttüğü telafi faaliyetlerine eşlik eden Bakan Selçuk, okuma yazma, zekâ oyunları, okul öncesi etkinlik, müzik, açık hava oyunları ve masal sınıflarını ziyaret etti. Ziya Öğretmen, çocuklarla yumurta deneyi yaptı, mendil kapmaca oynadı.

GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLER ÇOCUKLARIN İHTİYACINA UYGUN FAALİYETLER YAPIYOR

Farklı bölgelerde, farklı ihtiyaçları olan tüm çocukların eğitim ihtiyaçlarını karşılamanın kendi sorumlulukları olduğunu vurgulayan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, projeye ilişkin şu bilgileri verdi: “Mevsimlik tarım işçilerimizin çocukları için neler yapabiliriz, sorusu aslında uzun yıllardır üzerinde çalıştığımız bir konuydu. Bu sene salgınla ortaya çıkan durumu dikkate alarak fırsat adaletini nasıl ilerletebiliriz diye düşündük. Tarım işçilerinin yaz aylarındaki hareketliliği nedeniyle çocuklarımızın eğitime erişiminde sorun yaşanmaması için tarım işçilerinin yoğun bulunduğu 11 ilimizde “Mobil Okul” projesini başlatıyoruz. Bu projede gönüllü öğretmenlerimiz görev alıyor. Meslektaşlarımız öğrencilerimizin ihtiyaçlarını belirleyerek gereken içeriği hazırlıyor. Sosyal duygusal, fiziksel, kültürel, sportif, akıl oyunları alanında, okuma yazmadan matematikteki temel kavramlara kadar her alanda eğitim faaliyetlerini sürdürüyorlar.”BU ÇOCUKLAR HEPİMİZİN

Mobil Okullarda öğretmen desteği, her türlü araç gereç ve materyal desteği bulunduğunu belirten Bakan Selçuk, projeye katkı veren öğretmenlere şükran borçlu olduklarını dile getirdi. Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına sağlanan eğitimin kalitesini artırmak için başka çalışmaların da hayata geçirileceğini duyuran Selçuk, “Bu çocuklar hepimizin... Telafide Ben de Varım projesine, Mobil Okul Projesi’ne destek veren herkese çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsrail’in bir yalanı daha ortaya çıktı! Yapay zeka ile üretmişler
İsrail’i yargılatacak dosyaya UCM savcısından ilk yorum! ‘Delil yönünden çok güçlü’