STK’larda Kurumsal Öz Değerlendirme Modeli Tanıtıldı

İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı (İLKE) çatısı altında yer alan Toplumsal Düşünce ve Araştırmalar Merkezi (TODAM), “STK’lar için Kurumsal Öz Değerlendirme Modeli” projesini sivil toplumun istifadesine sundu.

STK’larda Kurumsal Öz Değerlendirme Modeli Tanıtıldı
STK’larda Kurumsal Öz Değerlendirme Modeli Tanıtıldı
GİRİŞ 25.08.2021 16:07 GÜNCELLEME 25.08.2021 16:07

Sivil toplum kuruluşlarının kapasitesini geliştirmeyi hedefleyen “STK’larda Kurumsal Öz Değerlendirme Modeli” projesi, 24 Ağustos 2021 Salı günü Yenikapı Mevlevihanesi’nde kamu ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı program ile kamuoyuna tanıtıldı.Pozitif duygulardan beslenen handikaplarımız var

Açılış ve selamlama konuşmaları ile başlayan programda İLKE Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunar “Yakın zamanda yaşadığımız afetlerde gördük ki bir anda Türkiye’nin dört bir yanından gönüllüler ellerinde yardım malzemeleri arama kurtarma ve inşa faaliyetleri ile çok hızlı bir şekilde aksiyon aldılar. Sadece afet anlarında değil normal zamanlarda da sivil toplum çok önemli bir toplumsal katkı ortaya koyuyor. Fakat bizde maalesef pozitif duygulardan beslenen yanlış anlayışlar var gönüllülük hayır mantığı ile yapıldığı için çokta fazla ölçülmemesi yada kurumsallaştırılmaması, geliştirmelere yönelik hedeflerin konulmaması gibi bir takım handikaplarımız var.” dedi. Dünyanın birçok yerinde yönetim alanında ortaya çıkan yeni modellerin yeni sistemlerin var olduğunu ve bunların sivil toplum alanına da uygun bir şekilde aktarıldığını dile getiren Sunar, ülkemizde pozitif duygulardan kaynaklanan hayrı gizleme, hesabını yapmama mantığından sıyrılıp dünyanın büyük problemlerini sivil toplumun sınırlı imkanları ile çözmek için kurumların kapasitelerini geliştirmesi gerektiğine değindi. Gelinen noktada insanların gönüllü şekilde faaliyetlere yönelmiş durumda olduklarını, dolayısı ile aslında gönüllü bir şekilde o alanı geliştirmeye de razı olduklarından hareketle İLKE olarak bir öz değerlendirme sistemi geliştirdiklerini söyledi. STK’larda Kurumsal Öz Değerlendirme Modeli ile herkesin kendi kurumunu nesnel bir şekilde sisteme girip değerlendirebildiği ve bir karne alarak sistemin sunduğu seviye önerilerine göre geliştirmesi gereken alanlarını görebildiği bir web sitesi hazırladıklarını ifade etti.

Sivil toplum İLKE için çok önemli

İLKE Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Nihat Erdoğmuş konuşmasında “Sivil toplum alanı İLKE olarak çok önemsediğimiz bir alan 2017 yılında kurduğumuz Kurumsal Yönetim Akademisi’nde; strateji geliştirme, organizasyon, yönetim süreçleri ve insan kaynağı oluşturulması gibi birçok konuyu ele aldık ve çeşitli araştırmalar yaparak raporlar hazırladık. Bu faaliyetlerle aslında modelin fikri alt yapısını oluşturduk ve STK ve yönetim meselesinde hazırladığımız modelli bir araca benzetirsek bu öyle bir araç ki göstergeleri oluşturulmuş bütüncül bir şekilde aracı göstergelerden takip edebiliyorsunuz her hangi bir arıza olması durumunda deneme yanılma yoluyla değil de direk göstergelere bakarak gerekli müdahale ve geliştirmeyi yapabiliyorsunuz.” dedi. Açılış konuşmalarının ardından Kurumsal Yönetim Akademisi Koordinatörü Merve Bircan Altınsoy gerçekleştirdiği sunum ile modelin metodoloji, hazırlık ve gelişim süreçlerinden bahsederek web sitesinin kullanımı hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

STK’larda öz değerlendirme modeli web sitesi açıldı

STK’larda Kurumsal Öz Değerlendirme Modeli, hazırlanan web sitesi ile kurum ve kuruluşların dijital platformda öz değerlendirmelerini yapma fırsatı sunuyor. Sistem kullanıcılara insan kaynakları yönetiminden-etkinlik yönetimine, gönüllü yönetiminden-denetime kadar kapasite gelişimleri için önemli olan on temel başlıktan her biri için ayrı ayrı ayrıca istenirse bütüncül bir şekilde kurumsal öz değerlendirme imkanı sağlıyor. Kurumlar soruları cevaplandırarak değerlendirmelerini yaptıktan sonra cevaplandırılan başlıklara ait bir kurum karnesi oluşturuluyor, karne içerisinde kuruma geliştirmesi gereken alanlar için yazılı ve görsel geliştirme önerileri sunuluyor. Web sitesine odm.ilke.org.tr adresinden erişmek mümkün.

İLKE Vakfı Hakkında

İLKE Vakfı, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda bilgi, politika ve strateji üretmekte, karar alıcılara yol gösterecek araştırmalar yapmakta ve gelecek için gerekli birikimin oluşmasına katkı sağlayan bir sivil toplum kuruluşudur. Eğitim, iş ahlakı, sivil toplum, hukuk ve yönetim alanlarında şimdiye kadar gerçekleştirdiği çalışmalarla hem kamuda hem de sivil alanda katkılar sağlamıştır. Her biri alanlarında öncü ve önemli faaliyetler yapan İlmi Etüdler Derneği (İLEM), Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER), Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD), İLKE çatısı altında yer almaktadır. Ayrıca vakıf bünyesindeki İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM), Toplumsal Düşünce ve Araştırmalar Merkezi (TODAM) ve Eğitim Politikaları Araştırma Merkezi (EPAM) ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerini sürdürmektedir. Detaylı bilgi için www.ilke.org.tr

ETİKETLER
ilke vakfı
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Mustafa Cengiz hayatını kaybetti!
Dünya'da Omicron alarmı: Sınırlar peş peşe kapanıyor!