16 yıldır karaciğer nakli bekliyordu! 17 yaşındaki gencin karaciğeri nakledildi

Adana'da trafik kazasında hayatını kaybeden 17 yaşındaki gencin karaciğeri 16 yıldır nakil bekleyen 58 yaşındaki 2 çocuk babası Abdullah Keleş'e nakledildi. Doktorlar bu naklin pandemide yapılan ilk kadavra nakli olduğunu söyledi

16 yıldır karaciğer nakli bekliyordu! 17 yaşındaki gencin karaciğeri nakledildi
16 yıldır karaciğer nakli bekliyordu! 17 yaşındaki gencin karaciğeri nakledildi
GİRİŞ 14.10.2021 11:48 GÜNCELLEME 14.10.2021 12:37

2 çocuk babası 58 yaşındaki Abdullah Keleş, 16 sene karaciğerinden rahatsızlandı. Yapılan tetkiklerde karaciğer yetmezliği tespit edilen Keleş, ailesi ve yakınlarından uyum olmaması üzerine kadavradan bağış beklemeye başladı. Abdullah Keleş, trafik kazası sonucu hayatını kaybeden 17 yaşındaki M.G.’nin yakınlarının organ bağışıyla umutlandı. Ölen gencin karaciğeri, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde Organ Nakil Bölümünden Doç. Dr. Atılgan Tolga Akçam, Doç. Dr. Abdullah Ülkü, Doç. Dr. İsmail Cem Eray ve Doç. Dr. Gökhan Sarıtaş’tan oluşan ekip tarafından Abdullah Keleş’e nakledildi. 

Van'da 62 yaşındaki hastaya baş parmağından anjiyo yapıldıVan'da 62 yaşındaki hastaya baş parmağından anjiyo yapıldı

 

PANDEMİDE YAPILAN İLK NAKİL 

Abdullah Keleş’e yapılan karaciğer nakliyse bu sene kentte, kadavradan yapılan ilk nakil oldu. Geçen hafta gerçekleşen nakilin ise başarılı bir şekilde yapıldığı öğrenildi. 
İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atılgan Tolga Akçam, pandemi döneminde kadavra bağışının çok azaldığını söyledi. Organ bağışının artması gerektiğine dikkat çeken Akçam, “Hastamıza pandemi döneminde kadavradan nakil yaptık. Pandemi döneminde kadavra bağışı çok azaldı. Kadavradan nakiller bayağı sekteye uğramakta. Kadavra bağışı bu sene bizim ilk oldu. Bağış olmadığı için toplumu bilgilendirmeliyiz. Beyin ölümü gerçekleştiği zaman hasta ölmüş demektir. Toprak olacak organları bağışlamak 5 insanın hayatını kurtarabilmektedir. 1 insanın hayatını kurtaran tüm insanlığı kurtarmış gibidir” diye konuştu. 


 
BİNLERCE HASTA BEKLEME SIRASINDA

Doç. Dr. Abdullah Ülkü ise son 2 yıldır organ bağışlarının Türkiye’de durma noktasına geldiğini söyledi. Ülkü, Keleş’e yapılan karaciğer naklinin bu sene kentte yapılan ilk kadavradan nakil olduğuna da dikkat çekerek, şunları söyledi: “Hastamız taburcu aşamasında. Sağlığı son derece iyi. Herkesin canlı vericisi yok. Bekleme listesinde binlerce hasta var. Asıl kahramanlar o organları bağışlayan aileler. Bir kişiyi, beş kişiyi, yedi kişiyi tekrardan hayata döndürme şansınız var. Lütfen bunu kullanın.” 
 
BENİ ORGAN BAĞIŞI KURTARDI 

Sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu söyleyen Abdullah Keleş, “16 senedir nakil bekliyordum. 17 yaşındaki bir gencin hayatını kaybetmesi sonucu organa kavuştum. Allah gittiği yerde Peygamber Efendimize (s.a.v.) komşu eylesin. Ailesine de teşekkür ederim. Tüm insanlar inşallah beni görür. Ölüp mezara gidene kadar insanların organlarını bağışlamasını istiyorum. Beni organ bağışı kurtardı. İnşallah hastalarımıza da şifa olurlar” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya sözleri dünyada yankılandı: Türkiye'nin onayına ihtiyaç var
Somali'de yeni cumhurbaşkanı belli oldu! Dikkat çeken isim